Nový kódovač od Google robí JPG-čka o 35% menšie

  • Menšie JPG-čká znamenajú rýchlejšie webové stránky.
pexels-photo-75083
pexels.com
  • Menšie JPG-čká znamenajú rýchlejšie webové stránky.

Od internetu všetci očakávame , aby pracoval rýchlo. Všeobecne platí pravidlo: čím je menší súbor, tým je rýchlejšie načítanie. Google vytvoril verejne dostupný JPG kódovač, ktorý bude údajne znižovať veľkosť súboru snímok, zatiaľ čo kvalita obrazu ostane zachovaná. Kódovač ti tak zabezpečí rýchlejšie načítavanie internetových stránok.

Nový nástroj Guetzli podľa Google dokáže zmenšiť obrázky o priemerne 35% bez toho, aby nastal rozdiel v kvalite. Výhoda používania Guetzli namiesto nového formátu je to, že obrázky sú stále obyčajné JPG súbory, a teda sú stále kompatibilné takmer s každým prehliadačom a aplikáciou.

Google má niekoľko ďalších projektov ktoré redukujú veľkosť obrázkov na webe. Medzi také patrí aj Zopfli kódovač, ktorý podobne vytvára menšie PNG súbory bez porušenia kompatibility formátu. Ďalším je WebP kódovač, čo je nový formát obrazu, ktorý podporuje bezstratovú a aj stratovú kompresiu pre zlepšenie veľkosti súborov.

20×24 pixelový obrázok mačacieho oka. Na ľavo: nekomprimovaný originál Stred: štandardný kódovač Na pravo: Guetzli, zdroj: google.com

Google tvrdí, že Guetzli má menej artefaktov bez väčšej veľkosti súboru.

Podľa Google, kódovaču Guetzli trvá podstatne dlhšiu dobu na kompresiu obrazu než iným metódam, ktoré kódujú JPG, ale domnieva sa, že pomalšia rýchlosť vo vytváraní obrazu je cenou za rýchlosť, ktorú dosiahne pri načítavaní. Zaujímavý je Google výskum, ktorý tvrdí, že používatelia sa stretli s Guettzli obrázkami, ktoré boli kvalitnejšie než podobné,väčšie JPG súbory vytvorené inými metódami.

zdroj: theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech