Nový kvetináč využíva popol tvojich zosnulých pre pestovanie rastlín

  • Startup v Španielsku prišiel s novým spôsobom ako pestovať rastliny z popola zosnulých - a ostať "spojený" so všetkými. To je idea, na ktorej je založený Bios Incube, posledný výtvor zo startupy z Barcelony, Bios Urn.
1
  • Startup v Španielsku prišiel s novým spôsobom ako pestovať rastliny z popola zosnulých - a ostať "spojený" so všetkými. To je idea, na ktorej je založený Bios Incube, posledný výtvor zo startupy z Barcelony, Bios Urn.

Produkt, ktorý sa spustil na Kickstarteri tento mesiac a už splnil svoj cieľ, sa tituluje ako „prvý inkubátor pre život po smrti“. Je nadizajnovaný pre možnosť spárovania s biologicky rozložiteľnou urnou spoločnosti.

Bios Urn, spustený v roku 2013, umožňuje ľuďom pochovať spopolnené zvyšky spolu so semienkom, z ktorého teoreticky, vyrastie strom. Systém Bios Incube replikuje a riadi tento proces v prenosnom kontajneri, ktorý automaticky zavlažuje rastlinu. Senzory vo vnútri inkubátora sledujú teplotu pôdy, vlhkosť a elektrickú vodivosť, všetky informácie sú pritom prenášané do smartfón aplikácie. Appka taktiež upozorňuje používateľa, ak nádrž inkubátora potrebuje doplnenie vody, alebo ak je príliš horúca, či studená.

2

foto: dezeen.com

Cieľom je podľa zakladateľa Rogera Moliné pomôcť byť v kontakte s ľuďmi, ktorí tu už medzi nami nie sú. „Keď niekoho stratíte, je tu obdobie v ktorom táto osoba pre Vás ešte neodišla, pretože si ju stále pamätáte a nechcete na ňu zabudnúť“, hovorí Moliné, ktorý tento startup založil spolu so svojim bratom Gerardom. „Skutočnosť, že môžete mať živú bytosť, ktorá rastie z popola vašich zosnulých je pre nás naozaj krásna a v určitom zmysle zároveň poetická.“

Moliné tvrdí, že systém je nadizajnovaný pre tých, ktorý nemajú priestor na pestovanie rastliny vonku, keďže semienko vyrastie iba do takej veľkosti, ako mu črepník umožní. Moline ďalej uvádza, že Bios Incube je takmer úplne samostatné, a vyžaduje iba periodické napĺňanie vodnej nádrže, ktoré znižuje risk, že strom uhynie – čo môže byť zdevastujúce pre tých, čo stále smútia.

titulna

foto: theverge

Je to jeden z mnohých tech produktov, ktoré sa zaoberajú touto tematikou. Aplikácia menom Your Last Will umožní ľuďom nahrávať video správy, ktoré môžu byť zhliadnuté po smrti. Niektoré spoločnosti vyvinuli náhrobné QR kódy, ktoré vedú k online pamätným stránkam. No a vrchol je zrejme Celestis, ktorá ponúka odoslanie zvyškov nebožtíka do vesmíru.

Bios Incube nebude lacný – inkubátor, urna a senzor sa bude predávať okolo €550 eur, prvé zásielky začnú v máji. Zákazníci si budú môcť vybrať z viacerých možností –  javor, ginko, jaseň, buk alebo borovica, hoci by systém mal fungovať s akýmkoľvek stromom alebo rastlinou.

Zdroj: theverge, zdroj titulnej fotky: kickstarter.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech