Nový prípad náboženského extrémizmu desí svet. Počet nájdených mŕtvych sa blíži k stovke

  • Počiny afrického kultu majú čoraz horšie následky
  • Ich vodca bol medzičasom zadržaný
  • Spolupracovať však odmieta
Keňa
Ilustračný obrázok, Wikimedia.org/Jaipatova
  • Počiny afrického kultu majú čoraz horšie následky
  • Ich vodca bol medzičasom zadržaný
  • Spolupracovať však odmieta

Stúpenci kenského kultu verili, že ak budú hladovať, pôjdu do neba. Tieto ich počiny však začínajú mať čoraz tragickejšie následky, počet obetí sa už totiž zvýšil na 89. Informácie priniesol v utorok tamojší minister vnútra, 50-ročný Kithure Kindiki, ktorý zároveň vyzval vodcu skupiny, aby zvyšok svojho života strávil za mrežami.

Počet obetí sa v priebehu posledných dní postupne navyšuje z dôvodu exhumácie masových hrobov nájdených v oblasti lesa Shakahola vo východnej Keni, ktorú vykonávali kenské úrady. V oblasti sídlil kostol samozvanej medzinárodnej cirkvi s názvom Good News International Church.

Portál Peoples Gazette informuje, že po minimálne 178 členoch spomínaného kontroverzného kostola v súčasnosti nie je jedinej stopy.

Obetí však môže byť viac

Úrady našli veľkú časť mŕtvych v plytkých hroboch, zatiaľ čo zvyšní boli živí a vychudnutí, no neskôr týmto dôsledkom podľahli. „Okrem čísla 73, ktoré bolo udané včera, sa nám do tejto hodiny podarilo objaviť ďalších 16 tiel, čím sa celkový počet zvýšil na 89,“ povedal Kindiki novinárom na mieste činu.

Na spravodajských videách boli viditeľné hlinené chatrče s palmovými slamenými strechami v spleti tŕňových stromov a kríkov. Exhumačné miesta boli ohradené páskami a tímy mužov, z ktorých mali niektorí na sebe biele ochranné kombinézy a masky, odnášali mŕtvoly zabalené v modrobielych vreciach.

Podľa Kindikiho sa podarili zachrániť životy ďalších troch ľudí, vďaka čomu stúpol celkový počet doteraz nájdených preživších na 34, informuje Reuters.

Modlíme sa, aby im Boh pomohol prejsť cez traumu, aby im pomohol zotaviť sa a porozprával príbeh o tom, ako sa raz jeden Keňan rozhodol ublížiť toľkým ľuďom, bezcitne, skrývajúc sa pod Svätým písmom,“ povedal.

Na čísle 89 sa však počet obetí nemusí zastaviť. Tamojší Červený kríž uviedol, že viac ako 200 ľudí bolo nahlásených ako nezvestných na pátracom a poradenskom pracovisku, ktoré bolo zriadené v miestnej nemocnici.

Zlom v otázke hrozby náboženského extrémizmu

Vodca kultu Paul Mackenzie bol podľa polície zatknutý 14. apríla po upozornení a ďalších 14 členov kultu je vo väzbe. Kenské médiá informovali, že Mackenzie odmieta jedlo a vodu.

Neočakávame, že sa pán Mackenzie dostane z väzenia do konca života,“ povedal Kindiki, pričom zdôraznil, že každému, kto mu pomáhal pri kopaní hrobov alebo pri likvidácii tiel, by podľa zákona mali hroziť najprísnejšie tresty.

Agentúre Reuters sa doposiaľ nepodarilo zastihnúť žiadneho právnika ani zástupcu Mackenzieho. „Vláda pripúšťa, že sa to nemalo stať,“ povedal Kindiki a označil udalosti v lese Shakahola za zlom v hrozbe, ktorú predstavuje náboženský extrémizmus.

Vláda, ktorú tu zastupujem, chce však kenský národ ubezpečiť, že sa už nič podobné nebude opakovať. Už sa to nestane,“ sľubuje.

Zdroje: Peoples Gazette, Twitter/Reuters, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá