Nový rebríček: Toto sú najčistejšie prírodné miesta na kúpanie na Slovensku a v Európe

  • Najnovšia analýza Európskej agentúry pre životné prostredie ukázala, že viac ako štyri pätiny európskych pláží sa môžu pýšiť „vynikajúcou“ kvalitou vody
  • Vôbec najčistejšiu vodu na kúpanie má spomedzi nich Cyprus, po ktorom nasleduje Rakúsko, Grécko a Malta
  • Vieme aj to, aký je stav v našej krajine
kupanie, dievca
Unsplash/Benjamin Klaver, Niklas Weiss
  • Najnovšia analýza Európskej agentúry pre životné prostredie ukázala, že viac ako štyri pätiny európskych pláží sa môžu pýšiť „vynikajúcou“ kvalitou vody
  • Vôbec najčistejšiu vodu na kúpanie má spomedzi nich Cyprus, po ktorom nasleduje Rakúsko, Grécko a Malta
  • Vieme aj to, aký je stav v našej krajine

Uznávaný kontrolný úrad EEA so sídlom v Dánskej Kodani preskúmal viac ako 22 200 miest v prírode, kam sa ľudia chodia kúpať. „Vynikajúca“ kvalita vody bola zaznamenaná v 82,8 %, pričom 92,6 % týchto miest splnilo prinajmenšom minimálne vyžadovaný „postačujúci“ štandard.

Kvalita vody na kúpanie sa v Európe podľa správy stále zlepšuje, pričom iba 1,3 % miest malo v roku 2020 „zlú“ kvalitu vody. Ešte predvlani to bolo 1,4 % a v roku 2013 takmer 2 %.

zdroj: Unsplash/Jorge Fernández Salas

Ak je kvalita vody v akomkoľvek mieste určenom na kúpanie hodnotená päť rokov po sebe ako „zlá“, tak je tam následne v súlade s pravidlami EÚ zavedený trvalý zákaz kúpania.

Spomedzi všetkých hodnotených krajín dopadol najlepšie Cyprus, kde bola kvalita vody na všetkých miestach na kúpanie „vynikajúca“. Hneď za ním sa umiestnilo Rakúsko, kde malo takúto kvalitu 97,7 % miest, následne Grécko (97,1 %), Malta (96,6 %) a Chorvátsko (95,1 %). Ďalej nasledovali Nemecko (89,9 %), Taliansko (88,6 %), Španielsko (88,5 %), Belgicko (79,7 %) a Francúzsko (77,5 %).

Vyhľadávaš prírodné miesta na kúpanie?

Zhruba dve tretiny miest určených na kúpanie sa v EÚ nachádza pri morskom pobreží, pričom práve tie sú zvyčajne čistejšie. Asi jedna tretina takýchto miest leží vo vnútrozemí krajín.

Zarobíš si aj 6-tisíc eur mesačne. Mladí slovenskí startupisti aktuálne hľadajú nových ľudí do svetového projektu

Ako obstálo Slovensko?

V rámci Slovenska bolo hodnotených spolu 32 prírodných miest na kúpanie, ktoré sú roztrúsené v rámci celej krajiny. Pozreli sme sa na interaktívnu mapu zverejnenú odborníkmi z EEA. 

Ak si rozklikneš jednotlivé vodné plochy, ukáže sa ti hodnotenie kvality tamojšej vody. Dáta ukazujú, že v rámci západného Slovenska natrafíš na výbornú kvalitu vody v Ivanke pri Dunaji, no napríklad populárne Zlaté piesky či Vajnorské jazero majú „len“ dobrú kvalitu vody. Rekreačné jazero Zelená voda má len postačujúcu kvalitu, ako aj Nová Kelča.

zdroj: EEA

Na strednom Slovensku nájdeš Veľké Kolpašské jazero, ktoré má výbornú vodu, ako aj Počúvadlo a Veľké Richnavské jazero. O niečo horšie obstálo Vindšachtské jazero len s dostatočným hodnotením.

Skvele si však počínajú Šulianske jazero, Liptovská Mara, Veľká Domaša Valkov a aj Tíšava. Ak sa posunieme južne, natrafíš na Vinianske jazero, ktoré má výborné hodnotenie, rovnako ako neďaleká Zemplínska šírava. Pod Bukovcom pri Košiciach má tiež výbornú vodu, podobne ako Ružín či Drieňok. 

zdroj: Liptovská Mara/ TASR/Miroslava Mlynárová

Legislatíva určuje, či možno kvalitu vody určenej na kúpanie klasifikovať ako „vynikajúcu“, „dobrú“, „dostatočnú“ alebo „zlú“ v závislosti od zistených hladín fekálnych baktérií.

Podľa EEA sa počet miest vyhradených na kúpanie, ktorých kvalita vody spĺňa aspoň minimálny „postačujúci“ štandard zvýšil zo 74 % zaznamenaných v roku 1991 na vyše 95 % zaznamenaných v roku 2003. Odvtedy si udržiava stabilne približne rovnakú kvalitu. Zaujímavosťou je, že počet takýchto miest v Európskej únii za posledných 30 rokov štvornásobne narástol a to vďaka rozmachu cestovného ruchu a rekreácie.

Na snímke Kostol Panny Márie na brehu Liptovskej Mary 29. augusta 2017. FOTO TASR - Branislav Raèko
zdroj: TASR/Branislav Račko

Ak je voda klasifikovaná ako „zlá“, členské štáty EÚ by mali prijať určité opatrenia. Očakáva sa zákaz či aspoň neodporúčanie kúpania, poskytovanie informácií verejnosti a prijímanie nápravných opatrení.

Virginijus Sinkevičius, komisár pre životné prostredie, rybárstvo a oceány, uviedol: „Kvalita vody na kúpanie v Európe je stále vysoká, je to dobrá správa pre ľudí, ktorí budú toto leto smerovať na pláže a miesta na kúpanie v Európe. “

Kvalita európskych vôd určených na kúpanie zostáva podľa expertov vysoká najmä vďaka dlhoročným opatreniam, ktoré sú zamerané na prevenciu a znižovanie ich znečisťovania. Právne predpisy EÚ pomohli zvýšiť celkovú kvalitu vody v jednotlivých krajinách, uzatvára Hans Bruyninckx, výkonný riaditeľ Európskeho hospodárskeho priestoru.

Zdroje: UVZSR, EEA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá