O Slovensku píšu svetové médiá. Vedci pochválili Matovičove plošné testovanie

  • Výskumníci zhodnotili plošné testovanie na Slovensku a v britskom Liverpoole
  • Naše plošné testovanie zachytilo podľa vedcov oveľa viac infekčných ľudí
  • Prirovnávajú to k vyliatiu vedra vody na oheň
igor matovič plošné testovanie
TASR/Martin Baumann
  • Výskumníci zhodnotili plošné testovanie na Slovensku a v britskom Liverpoole
  • Naše plošné testovanie zachytilo podľa vedcov oveľa viac infekčných ľudí
  • Prirovnávajú to k vyliatiu vedra vody na oheň

Slovensko dostalo v britskom denníku The Guardian pochvalu od vedcov. Web, ktorý cituje zatiaľ nerecenzovanú štúdiu London School of Hygiene & Tropical Medicine, poukazuje na účinnosť čiastočného lockdownu spojeného s plošným testovaním. Doktor Stefan Flasche hovorí, že naše testovanie bolo účinnejšie, ako to v britskom meste Liverpool. Na článok už upozornil na svojom Facebooku aj premiér Igor Matovič.

Sú tu jednoznačné dôkazy, že lockdown plus masové testovanie viedlo k veľkej redukcii záťaže infekcií COVID-19,“ cituje Guardian výskumníka. Slováci totiž po absolvovaní testu mali akoby „priepustku“ z lockdownu, mohli ísť do práce či na nákupy, zatiaľ čo školy zostali zatvorené a návštevy v domovoch dôchodcov a nemocniciach boli stále zakázané pre všetkých.

Matovič reaguje: Ja som pre ľudí ten najhorší pes, ktorý im chce ubližovať

Slovensku sa podľa tohto vedca zrejme podarilo odchytiť až 90% nakazených a infekčných ľudí. Oproti tomu v Liverpoole prostredníctvom antigénových testov zostalo nezachytených až 50% všetkých infikovaných a až 30% tých s vysokou virálnou náložou, teda tých, ktorí majú najväčšiu šancu nakaziť ostatných.

Liverpool však použil viacero druhov testov, vrátane antigénových, PCR a takzvaných LAMP. U nás sa použili len antigénové testy, navyše, inej značky. O štúdii píše aj Yahoo! news s tým, že plošným testovaním v spojení s miernym lockdownom sme znížili počet infekcií v niektorých regiónoch až o 60%.

Doktor Alexander Edwards, ktorého cituje v rovnakom článku The Guardian, upozorňuje, že to teraz neznamená, že plošné testovanie je liekom na všetko a pre všetkých. „Je skvelé vidieť účinky masového testovania, no nedá sa priamočiaro povedať, že to bude fungovať všade a už vôbec nie to, že budú fungovať podobné programy v UK,“ hovorí. Dodáva, že testovanie nebolo to jediné, čo spomalilo šírenie vírusu.

Zdroje: TheGuardian, Yahoo!news

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech