Obľúbený reťazec Slovákov vstáva z popola. Spája sa so silným menom

  • Slováci tak môžu očakávať rozšírenie sortimentu v piatich prevádzkach
  • Za projektom Farmfoods stojí desať poľnohospodárskych firiem
potraviny, jedlo
Ilustračný obrázok, Farmfoods, Unsplash/Eduardo Soares
  • Slováci tak môžu očakávať rozšírenie sortimentu v piatich prevádzkach
  • Za projektom Farmfoods stojí desať poľnohospodárskych firiem

Na konci roka 2022 sme ťa informovali o problémoch, ktoré trápili združenie Farmfoods prevádzkujúce desiatky rovnomenných predajní. Komplikácie spôsoboval najmä nárast cien energií, výstupných surovín alebo stagnácia obratov. Tieto problémy viedli až k úvahám nad dočasným zatváraním týchto prevádzok. K zatvoreniu niektorých prevádzok aj skutočne došlo. 

Ako však informujú Hospodárske noviny, budúcnosť týchto potravín vyzerá v roku 2023 o niečo lepšie. Ako totiž reťazec uvádza, prichádza jeho spojenie so sieťou Môjobchod. Pod túto značku na Slovensku spadajú nezávislí maloobchodníci, ktorí ponúkajú potraviny a zmiešaný tovar formou franšízového modelu. 

Slováci tak môžu očakávať rozšírenie sortimentu v piatich prevádzkach, konkrétne v Bratislave, Košiciach, Nitre a Prešove. 

Farmfoods spadá pod skupinu AGROTRADE GROUP spol., s r. o., ktorá v roku 2021 zvýšila zisk o 606 % na 8,710 milióna eur a tržby jej klesli na 42,23 milióna eur. Ukazujú to aktuálne dáta stránky Finstat.sk.

Ide o firmu s 29-ročnou históriou, celoslovenským pôsobením a významným postavením na trhu v oblasti poľnohospodárstva. Spoločnosť sa okrem iného zaoberá predajom poľnohospodárskych strojov, chémie, hnojív či poskytovaním služieb na zabezpečenie poľnohospodárskej výroby.

Za projektom Farmfoods stojí desať poľnohospodárskych firiem, ktoré poskytujú prácu stovkám zamestnancom. Hoci boli plány konceptu veľké, čast z nich prekazila práve energetická kríza a zvyšujúce sa ceny energií, no aj personálne náklady. V dôsledku toho museli zatvoriť niekoľko predajní. 

Sieť v tom čase skonštatovala, že „pri súčasných enormných nákladoch na prevádzku a pri nedostatočných tržbách nie sú pri súčasných trendoch dočasne schopné ďalšej prevádzky bez zásadných zmien“. 

Kontroverzné mená 

Problémy však narobila aj samotná minulosť siete, keďže Pôdohospodárska platobná agentúra jej zadržala platbu vo výške 1,8 milióna eur. Agentúra zároveň poukázala na prepojenie žiadateľov o dotácie s ľuďmi, ktorí sú obžalovaní v kauze Dobytkár. Tú sudca už v začiatkoch opísal ako „mega stroj korupcie a prania špinavých peňazí“. 

V koncepte Farmfoods si Slováci mohli kúpiť aj mäsové produkty spoločnosti GET group, ktorá, ako informuje denník SME, žiada o vyhlásenie konkurzu. Táto firma je známa vďaka spracúvaniu hovädzieho, jahňacieho a bravčového mäsa zo zvierat zabitých na bitúnku v Skerešove. 

Podľa údajov z Finstatu sa firme celkom darilo. Hoci boli tržby v roku 2015 na úrovni 250-tisíc eur, v roku 2016 sa tržby dostali nad 1,4 milióna eur. Strop firma dosiahla v roku 2019, kedy tržby predstavovali takmer 1,7 milióna eur. Zisk v tomto roku bol 1 285 eur. Posledné údaje sú z roku 2021, kedy tržby dosiahli takmer 3,18 milióna eur a zisk 6 635 eur. 

Ako píše SME, firma pre médiá zaujímavá nebola, kým sa v roku 2019 jej spolumajiteľom stal Adam Partika. Je to syn Ľubomíra Partiku, ktorý v minulosti pôsobil ako výkonný riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Práve naňho a na ďalších 12 osôb podal Úrad špeciálnej prokuratúry v kauze Dobytkár obžalobu.

Stalo sa tak ešte v auguste 2021. Okrem Partiku čelí v tejto kauze obžalobe aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör. Jednotlivé skutky v obžalobe sa týkajú najmä korupčných trestných činov a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Zdroje: Hospodárske noviny, Farmfoods, Startitup, Finstat, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá