Obrovské gesto Pavla Čekana: Odhalil detailný popis testov, postupy môže použiť akýkoľvek výrobca

  • Pavol Čekan na sociálnej sieti informoval o zverejnení detailného popisu testov
  • Inšpirovať sa bude môcť každý
Ilustračný obrázok
facebook/Pavol Cekan, TASR/Martin Baumann
  • Pavol Čekan na sociálnej sieti informoval o zverejnení detailného popisu testov
  • Inšpirovať sa bude môcť každý

Vedec Pavol Čekan je jeden z tých, ktorých meno vo svete pomáha k dobrej reputácii Slovenska. Aj napriek tomu, že sa často stáva terčom šíriacich sa hoaxov, s ľahkosťou ich vyvracia výsledkami svojej ráce.

Takto sa robí špičková veda

V týchto dňoch Pavol Čekan so svojím tímom sprístupnili a publikovali celý „recept“ dizajnu, vývoja a validácie ich RT-PCR testov.

V MultiplexDX sa totiž stále cítime byť viac vedci, ako výrobcovia testov. Zverejnenie detailného popisu našich testov znamená, že hociktorí výrobca sa môže inšpirovať, použiť naše postupy a „recept“ na testy svetovej kvality,“ objasňuje Čekan.

Dodáva tiež, že článok, v ktorom poskytujú prakticky celé know-how, vyšiel v časopise Microbial Biotechnology. „Do tohto magazínu, ktorý patrí do TOP25 % vedeckých časopisov, sa publikácia dostane až po detailnom posúdení jej kvality, prínosu a inovatívnosti odborníkmi na danú oblasť. Určite nejde o žiadnu súťaž krásy, ale tvrdé odborné posúdenie a ocenenie kvality práce nášho vedeckého tímu,“ dodáva.

Ako sám uvádza, podobné úspechy sú odpoveďou na všetky šíriace sa hoaxy o tom, ako RT-PCR testy nakupovali a prebaľovali, či to, že ich iba okopírovali.

„Všetko je to lož a dnes sa sa nám za to už nikto neospravedlní. Nie, aj na Slovensku sa robí špičková veda a je dôležité, aby sa jej pomáhalo, pretože to má význam nielen v našej oblasti – biomedicíne. Pre mňa je to veľká vzpruha a povzbudenie do práce na našom onkologickom výskume,“ uzavrel.

Optimistický, ale ostražitý

TASR píše, že niekoľko európskych krajín vrátane Nemecka, Francúzska, Talianska a Británie zrušilo protipandemické opatrenia prijaté vládami príliš „brutálne“ a v súčasnosti zaznamenáva nárast počtu nových prípadov infekcie, pravdepodobne v dôsledku ešte nákazlivejšieho variantu BA.2.

V utorok na tlačovej konferencii v moldavskej metropole Kišiňov to uviedol regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge. TASR túto informáciu prevzala od agentúry AFP.

Kluge povedal, že v spojitosti s vývojom epidemiologickej situácie v Európe zostáva naďalej „optimistický, ale ostražitý“.

Európsky región WHO tvorí 53 krajín a teritórií vrátane niekoľkých štátov v Strednej Ázii. Kluge poznamenal, že v 18 z nich je Covid na vzostupe.

„Krajiny, kde vidíme osobitný nárast, sú Spojené kráľovstvo, Írsko, Grécko, Cyprus, Francúzsko, Taliansko a Nemecko,“ spresnil Kluge. Podľa neho je hlavným dôvodom nárastu počtu infikovaných pravdepodobne variant BA.2, ktorý je nákazlivejší, ale nie nebezpečnejší než iné koronavírusové varianty.

Okrem toho zmienené krajiny podľa neho „brutálne rušia obmedzenia z príliš veľa na príliš málo“.

Podľa údajov WHO počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Európe po vrchole na konci januára prudko klesol, no od začiatku marca opäť stúpa.

Zdroje: facebook/Pavol Cekan, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá