Odborníci varujú pred „prípravkom“ proti prechladnutiu. Môže mať vážne vedľajšie účinky

  • Môže pomôcť pri prechladnutí a nádche
  • Odborníci však upozorňujú pred rizikom argýrie
na snímke je dievča s prechladnutím
Ilustračná fotografia, Canva/Interstid
  • Môže pomôcť pri prechladnutí a nádche
  • Odborníci však upozorňujú pred rizikom argýrie

Má silné antibakteriálne a antiseptické účinky a môže byť dobrým pomocníkom na časté prechladnutia, nádchu či iné problémy, informuje Moja Lekáreň. Koloidné striebro, známe pre svoje drobné kovové častice suspendované vo vode, sa využíva ako perorálny doplnok a tiež v tekutej forme na kožné aplikácie.

Produkt, ktorý sa kedysi používal vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam pred objavením antibiotík, v poslednej dobe zaznamenal opätovnú popularizáciu vďaka propagácii zo strany influencerov, najmä na TikToku. Koloidné striebro je síce označované za univerzálny liek, účinný proti infekciám a rôznym kožným problémom, ako je ekzém, no jeho účinky neboli vedecky potvrdené.

Toxikologička varuje pred nedostatkom dôkazov o jeho účinnosti

Zdravotnícki odborníci vyjadrili v súvislosti s používaním koloidného striebra vážne obavy a poukazujú na možné vážne vedľajšie účinky, ako sú kŕče, poškodenie obličiek a argýria, čo je stav, pri ktorom koža nadobúda modrý odtieň. Práve spomínané kožné ochorenie potvrdzuje výsledok nadmerného užívania koloidného striebra, a to po dlhšiu dobu.

Populárne je na sociálnych sieťach, ako je TikTok, kde používatelia a zdravotnícke firmy ospevujú jeho predpokladané liečivé vlastnosti. Napriek tomu však toxikologička Maryann Amirshahi varuje pred vážnymi vedľajšími účinkami jeho užívania, vrátane záchvatov, psychózy, neuropatie (pocit pálenia zvyčajne v rukách a nohách) a dokonca smrti, pričom upozorňuje na nedostatok dôkazov o jeho účinnosti.

Za rizikové sa považuje najmä jeho perorálne, resp. vnútorné užívanie. „Existuje však riziko, že sa koloidné striebro absorbuje aj cez kožu, najmä ak je poškodená alebo zapálená,“ uviedla toxikologička.

V roku 2021 sa prípad koloidného striebra dostal do povedomia verejnosti po smrti 45-ročnej Amy Carlson z Colorada, ktorá pravidelne konzumovala tento produkt. Oficiálnou príčinou smrti bola kombinácia koloidného striebra, nadmerného užívania alkoholu a anorexie, informuje Daily Mail.

Medzi významných podporovateľov koloidného striebra patrí oscarová herečka Helen Mirren, ktorá vo svojej kozmetickej taške nosí hojivú masť s koloidným striebrom za 16 dolárov, v prípade že by to jej pokožka vyžadovala. Produkt verejne charakterizovala ako účinný na vyrážky, suché miesta alebo iné kožné problémy.

Americké Národné centrum pre doplnkové a integrované zdravotníctvo upozorňuje na riziká koloidného striebra, vrátane možného narušenia absorpcie niektorých liekov. Odborníci zdôrazňujú, že aj napriek možným pozitívnym účinkom na drobné kožné problémy, je dôležité konzultovať použitie koloidného striebra s lekárom, najmä ak sa vyskytnú nežiaduce reakcie ako začervenanie alebo zápal.

Zvlášť dôležité je zdôrazniť, že vnútorné užívanie koloidného striebra je v EÚ zakázané a je povolená len vonkajšia aplikácia. Je nevyhnutné poradiť sa s lekárom pred začatím používania tohto produktu, najmä ak sa už užívajú iné lieky, a dôsledne dodržiavať odporúčané dávky a pokyny výrobcu.

Zdroje: Moja Lekáreň, Daily Mail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá