Odhodlala som sa vymazať si Instagram z mobilu. Prezradím ti, čo sa stalo

  • Tiež poznáš ten pocit, keď má dokonale naplánovaný celý deň, ale scrollovanie po Instagrame ťa úplne zabrzdí a ty celý deň preleňošíš doma?
  • Na polroka som si odinštalovala Instagram a bolo to jedno z najlepších rozhodnutí v mojom živote
  • Okrem toho, že som mala viac času na seba, priateľov, rodinu a koníčky, sa upravil aj môj obraz o svete
instagram
Unsplash/Georgia de Lotz/NeONBRAND
  • Tiež poznáš ten pocit, keď má dokonale naplánovaný celý deň, ale scrollovanie po Instagrame ťa úplne zabrzdí a ty celý deň preleňošíš doma?
  • Na polroka som si odinštalovala Instagram a bolo to jedno z najlepších rozhodnutí v mojom živote
  • Okrem toho, že som mala viac času na seba, priateľov, rodinu a koníčky, sa upravil aj môj obraz o svete

Nie som lenivý typ človeka, napriek tomu mám niekedy problém s produktivitou. Okrem toho z času na čas podľahnem prokrastinácii. V mojom prípade to znamená nekonečné scrollovanie Instagramu. Úprimne, iba málokedy ma niečo zaujme a ešte menej je prípadov, kedy si prečítam komentár ku fotke alebo komentáre. Jednoducho bezducho scrollujem a keď mám pocit, že som už videla „všetko“, aktualizujem si obsah a začínam odznova. 

Musím priznať, že veľakrát som sa k podstatným veciam ani nedostala, pretože som mala tendenciu všetko odkladať na zajtra. Nehovoriac o tom, že som sa cítila zle. To, že sociálne siete, ako Instagram, skutočne neprispievajú zdravej mienke o vlastnom tele či výzore, je stopercentná pravda. Častokrát som si pripadala škaredá a menejcenná, pretože som mala pocit, že tým dievčatám na Instagrame pristane absolútne všetko. A to nepatrím medzi tie, ktoré by mali pošramotený obraz o tom, ako vyzerajú. Napriek tomu ma to dostalo. 

Nikdy som si nemyslela, že ma môže sociálna sieť zaizolovať 

Pamätám si to dodnes. Bola sobota, vstala som skoro a namiesto toho, aby som do ruky chytila knihu, ktorú som mala polroka rozčítanú, som otvorila Instagram. V podstate tam bolo dookola to isté a napokon som mala zlý pocit z toho, ako je každý niekde a mňa čaká len upratovanie a žehlenie. V tom som si uvedomila, že ak kopnem do vrtule, zvládnem upratať, vyžehliť a vybehnúť niekde do lesa. To by som však stihla len v prípade, že sa odtrhnem od Instagramu. 

mobil
zdroj: Unsplash/Kate Torline

Namiesto toho, aby som aplikáciu len zavrela, som ju rovno odinštalovala. Musím povedať, že lepší deň som už dlho neprežila, pretože som toho stihla oveľa viac, než som pôvodne mala v pláne. Začala som si viac všímať ľudí okolo seba a viac sa s nimi rozprávať. Vždy som si myslela, že niečo ako sociálna sieť ma nemôže izolovať od zvyšku sveta, to je predsa absurdné, hovorila som si. 

Opak je pravdou. Až po tom, ako som si Instagram úplne odinštalovala, som mala čas na svoju prácu, hobby a dokonca aj blízkych okolo seba. Začala som opäť chodiť na turistiku, mala som čas na varenie, bola som menej znechutená a znudená a v neposlednom rade som sa pokúsila o napísanie knihy. Nehovoriac o tom, že počas prednášok na vysokej škole som pozornejšie počúvala a nestrácala čas niečim, od čoho naozaj nezávisia moje študijné výsledky. 

Z kaluže do blata som neprešla

Po približne dvoch dňoch „abstinencie“ som si všimla, že začínam prepadávať Facebooku. V závere je totiž úplne jedno, na ktorej sociálnej sieti tráviš hodiny, dni, mesiace, pretože každá z nich je žrút času, pokiaľ ju nevieš používať správne a s rozumom. To, že som nahradila jednu sociálnu sieť druhou, som si, našťastie, uvedomila veľmi rýchlo. 

Napriek tomu ale musím skonštatovať, že na Instagrame som trávila podstatne viac času a aj keď som niekoľko hodín počas tých dvoch dní strávila prehľadávaním Facebooku, dalo mi to oveľa viac, než Instagram. Došlo mi, že Instagram je o fotkách. Viem, že pre všetkých používateľov to nie je žiadna ohurujúca novinka, ale s absenciou slov sa človek ľahšie ponorí do sveta záberov a videí, ktoré sú mnohokrát upravované viac, ako by bolo nutné. 

mobil
zdroj: Unsplash/Paul Hanaoka

Na základe Instagramu som si okolo seba vystavala zvláštny svet, hoci som celkom inteligentná osoba a dokážem rozoznať fikciu od reality. Problém Instagramu ale bol, že ma dokázal celkom ochromiť a ja som scrollovala. Napokon sa z toho stal rituál, kvôli ktorému som nemala toľko času, koľko by som potrebovala. Na rozdiel od Facebooku som prezeraním Instagramu vedela tráviť celé hodiny. 

Vedela som iba o tom, kto bol na Instagrame 

Keďže som teda nemala možnosť scrollovať, Facebook ma nebavil a Twitteru som nikdy neprišla na chuť, otvorila sa predo mnou celá dimenzia možností. Uvedomila som si, že to nie je o odinštalovaní aplikácie, ale vo všeobecnosti o čase, ktorý tráviš na telefóne. Nikto nebude namietať, keď napíšem, že oddych s mobilom v ruke je pohodlný. Zatiaľ, čo ležíš, prejdeš všetko nové zo sveta aj zo súkromia ľudí a máš pocit, že si neustále v obraze. 

Po čase je to ale zbytočné, pretože keď sa ma niekto opýtal, čo nové doma, zhrnula som všeobecné fakty. Keby sa ma opýtal na to, na toho alebo tamtoho, vedela by som povedať viac. Veď to je choré, pomyslela som si. Akoby som žila vo fiktívnom svete a pritom si neustále tvrdila, že mne sa také niečo stať nemôže.

To ma presvedčilo o tom, že nemá cenu a význam si Instagram inštalovať späť aj po týždňovej pauze. Páčilo sa mi, že mám čas, ktorý som mala aj predtým, ale nevedela som ho využiť. 

Priznávam, že Instagram som si nainštalovala opäť po približne polročnej pauze. Dnes ho ale viem používať a nemám potrebu sledovať životy iných ľudí alebo sa cítiť menejcenne, pretože niekto má krajšie oči, štíhlejší pás alebo absolvoval už štvrtú dovolenku. Nikdy som nebola typ človeka, ktorý má potrebu fotiť všetko dianie okolo seba a vešať ho na sociálne siete, v tomto aspekte sa teda nič nezmenilo. 

Ak by si aj ty uvítal takúto očistu, určite choď do toho. Čas, ktorý obyčajne stráviš na Instagrame, venuj sebe, svojmu rozvoju, rodine, priateľom, koníčkom. Z toho aspoň máš nejaký osoh a vidíš výsledky. Realita je super a Instagram naozaj nie je realitou. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK