Omikron môže byť svetlo na konci tunela. To, čo o ňom vieme, je povzbudivé, prekvapuje známy imunológ

  • Imunológ Anthony Fauci tvrdí, že poznatky o omikrone sú povzbudivé
  • Omikron sa síce šíri veľkou rýchlosťou, ale môže byť menej nebezpečný ako delta
  • Fauci ale tvrdí, že ešte je skoro, aby sme urobili definitívne závery
  • Väčšina ľudí s omikronom má mierne príznaky. Južná Afrika ale hlási vyššiu mieru hospitalizácie detí a batoliat
Fauci  omicron
TASR/AP, Patrick Semansky, Roman Hanc
  • Imunológ Anthony Fauci tvrdí, že poznatky o omikrone sú povzbudivé
  • Omikron sa síce šíri veľkou rýchlosťou, ale môže byť menej nebezpečný ako delta
  • Fauci ale tvrdí, že ešte je skoro, aby sme urobili definitívne závery
  • Väčšina ľudí s omikronom má mierne príznaky. Južná Afrika ale hlási vyššiu mieru hospitalizácie detí a batoliat

Známy imunológ a hlavný poradca amerického prezidenta Joe Bidena pre koronavírus Anthony Fauci tvrdí, že poznatky, ktoré zatiaľ máme o variante omikron, sú povzbudivé.

Fauci, ktorý je zároveň riaditeľom Národného ústavu pre alergiu a infekčné choroby (NIAID), uviedol, že omikron sa síce šíri veľkou rýchlosťou, ale naše doterajšie poznatky naznačujú, že môže byť menej nebezpečný ako delta, ktorá naďalej vedie k nárastu hospitalizácií.  

Fauci tvrdí, že zatiaľ sa nejaví tak závažne 

Fauci ale upozorňuje, že zatiaľ máme len veľmi málo informácií o variante, preto je priskoro robiť závery. Imunológ v relácii „State of the Union“ televízie CNN uviedol, že potrebujú získať viac informácií o hospitalizáciách s omikronom, aby mohli vyhodnotiť jeho závažnosť.

Správy z Južnej Afriky (JAR), kde sa variant objavil a tiež sa stal dominantným kmeňom, naznačujú, že miera hospitalizácií sa výrazne nezvýšila, uvádza agentúra AP.

„Zatiaľ to nevyzerá, že by to malo veľký stupeň závažnosti,“ povedal Fauci na CNN. „Skutočne však musíme byť opatrní predtým, ako urobíme akékoľvek rozhodnutia, že je to menej závažné alebo že skutočne nespôsobuje žiadne závažné ochorenie porovnateľné s deltou.“

Omikron bol do nedele zistený v približne tretine štátov USA, vrátane severovýchodu, juhu, Veľkých plání a západného pobrežia. Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) uvádza, že bude trvať dlhší čas, kým sa potvrdí, alebo vyvráti, že by bol omikron menej závažný. Zatiaľ bolo v Európe potvrdených 182 prípadov tohto variantu v 17 krajinách. 

zdroj: TASR/AP, Alex Brandon.

Príznaky mali byť veľmi mierne 

O tom, že by priebeh omikronu nemusel byť taký závažný ako pri delte, v minulosti hovorila aj lekárka Angelique Coetzeeová z Juhoafrickej lekárskej asociácie. Doktorka stála pri objavení nového variantu a tvrdí, že príznaky pacientov boli „veľmi mierne“.

„Väčšina z nich má veľmi, veľmi mierne príznaky a nikto z nich doteraz neprijal pacientov na chirurgický zákrok (intubácia). Týchto pacientov sme dokázali liečiť konzervatívne doma,“ povedala doktorka pre Reuters.

Očkovaní pacienti tiež mali mať len veľmi mierne príznaky či dokonca mali byť bezpríznakoví. Pacienti tiež nehlásili stratu čuchu či chuti a nebol zaznamenaný ani výrazný pokles hladiny kyslíka.

„Najčastejším klinickým príznakom je silná únava počas jedného alebo dvoch dní. Spolu s nimi bolesť hlavy a tela,“ uviedla doktorka.

Väčší nárast hospitalizácií detí a batoliat 

Podľa analýzy juhoafrického Národného inštitútu pre prenosné choroby (NICD) hlási JAR zvýšenú mieru hospitalizácií batoliat, uvádza News.com.au

Doktorka Waasila Jassatová z NICD počas mediálneho brífingu ministerstva zdravotníctva tento týždeň uviedla, že malé deti sa zdajú byť „viac ohrozené“. Doktorka ale tvrdí, že nie je jasné, či nárast počtu hospitalizácií súvisí s variantom omikron.

„Keď sa pozriete na počty prijatí podľa veku, to, čo bežne vidíme, je veľký počet prijatí u starších ľudí,“ povedala Jassatová. „Ale teraz vidíme najviac prijatí vo vekovej skupine 0 – 2. A vidíme veľký počet prijatí v strednom veku, niečo okolo 28 až 38,“ dodala doktorka.

Už prvé informácie o novom variante tvrdili, že variant sa môže dotýkať viac mladších ročníkov.

 „Nie sme si istí, či (nárast počtu prijatí medzi deťmi) súvisí s variantmi, ktoré sú v súčasnosti v obehu,“ povedala Jassat. Dodáva, že malé deti a batoľatá sú najmenej zaočkované a majú slabšiu imunitu, čo môže tiež stáť za nárastom hospitalizácií.

Zdroje: CNN, AP, ECDC, Reuters, News.com.au

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá