Osobnosť roka Matej Michalko a jeho firma Decent nevyplatili ľudí a dlhujú peniaze. Sľubuje skorú nápravu

  • Startupista a IT osobnosť roka, člen prestížneho Forbes rebríčka 30 pod 30, o ktorého sa zaujímali investori a otváral vo svete jednu pobočku za druhou
  • Slovák Matej Michalko ponúkal „technológiu budúcnosti“ a zdalo sa, že jeho úspech nič nezastaví
  • Dnes sa na neho sťažujú desiatky nevyplatených zamestnancov a na Slovensku mu svietia dlhy
Michalko Decent neplatí mzdy
Matej Michalko/ DECENT
  • Startupista a IT osobnosť roka, člen prestížneho Forbes rebríčka 30 pod 30, o ktorého sa zaujímali investori a otváral vo svete jednu pobočku za druhou
  • Slovák Matej Michalko ponúkal „technológiu budúcnosti“ a zdalo sa, že jeho úspech nič nezastaví
  • Dnes sa na neho sťažujú desiatky nevyplatených zamestnancov a na Slovensku mu svietia dlhy

Bol vyhlásený za startupovú osobnosť roka 2017, IT osobnosť roka 2018, dostal sa do prestížneho rebríčka Forbes 30 pod 30, zbieral jeden veľký úspech za druhým, zaujal investorov a pobočky svojej mladej firmy Decent rýchlo otváral po celom svete – v Ženeve, Číne, Hong Kongu, Južnej Kórei, v New Yorku a v ďalších krajinách.

Zdalo sa, že Slovákovi Matejovi Michalkovi patrí svet. Ponúkal, ako to médiá viackrát opisovali, „technológiu budúcnosti“, takzvaný blockchain. Ide o technologický systém, zdieľanú databázu údajov, na ktorej funguje napríklad Bitcoin – viac si o tom povieme nižšie v článku.

Vlastnú kryptomenu DCT i nové platformy, ktoré na blockchain systéme fungovali a v ktorých si napríklad za kryptomenu ľahko sťahoval hudbu či iný obsah, vyvinul práve Michalko a jeho firma Decent, pre ktorú už pracovali desiatky vývojárov po celom svete, vrátane Slovenska.

zdroj: Matej Michalko/DECENT

No zdá sa, že nie všetko v nádejnej firme, ktorej sa hneď v úvode podarilo získať investíciu pol milióna dolárov a 5 800 Bitcoinov (vtedy s hodnotou cez 4 milióny dolárov), vyzerá až tak ružovo.

Vážená redakcia, rada by som vám dala do pozornosti ospevovaný startup Decent, ktorý nevyplatil skoro 50 zamestnancom mzdy za obdobie 3 až 5 mesiacov. Takto sa správa Matej Michalko. Stále nás len naťahuje, cestuje po svete, míňa peniaze v iných firmách a nás nechal bez výplat,“ prišiel nám do redakcie Startitup e-mail s podpisom „zamestnanci“.

E-mail nás taktiež upozornil na nedoplatky a dlhy, ktoré má firma na Slovensku voči daniarom či poisťovniam.

zdroj: Finstat.sk

Postupne sa nám podarilo spojiť aj s ďalšími (dnes už bývalými) zamestnancami, ktorým dochádzala trpezlivosť. Na svoje niekoľkomesačné výplaty čakajú už rok, často ide o nemalé, niekedy až 5-ciferné sumy. Navrhujú konkurz, niektorí už podali aj žaloby, no neúspešne.

Nie som si istý, prečo vám niekto niečo podobné poslal, každopádne naša firma je jedna z najinovatívnejších spoločnosti v SR, ktorá investovala nemalé množstvo prostriedkov do vývoja prelomovej technológie na svetovej úrovni a následného vytvorenia pracovných miest. Žiaľ, kvôli koronakríze, meškajúcim platbám sme boli nútení naše pôsobenie obmedziť. To znamenalo aj omeškanie niektorých platieb a redukciu stavu zamestnancov,“ reaguje pre Startitup na e-mail a vzniknutú situáciu Matej Michalko.

zdroj: Matej Michalko/ DECENT

Skončili bez práce, výplaty a v problémoch

Omeškané platby sa, samozrejme, netýkajú len Slovákov, ale aj ostatných ľudí v zahraničí, ktorí pre Michalkovu spoločnosť Decent pracovali. Napríklad vo Vietname nedostalo podľa našich informácií výplatu zhruba 20 ľudí.

Jeden z našich zdrojov nám potvrdil aj to, že regionálny šéf spoločnosti Decent vo Vietname si musel zobrať pôžičku, aby zamestnancom zaplatil, inak mu v krajine podľa miestnych zákonov hrozilo väzenie. Michalko to však odmieta a označuje to za vznikajúce fámy a zbytočné nafukovanie bubliny. Dokonca si myslí, že niekto chce jemu a jeho firme úmyselne uškodiť.

Jeden kolega odišiel z Esetu, aby šiel do Decentu. Michalko mu sľúbil, že ho pošle do Hongkongu s celou rodinou. Jeho žena dala výpoveď na fakt dobrej pozícií, aby mohli ísť a on to stále odďaľoval a dopadlo to tak, že obaja skončili bez roboty,“ povedal nám ďalší z bývalých zamestnancov, ktorý tiež čaká na 5-mesačnú výplatu.

Posted by DECENT on Thursday, October 18, 2018

Michalko aj túto výpoveď označil za vykonštruovanú, ktorá nie je založená na pravde. Dotyčný nám poskytol aj kontakt na spomínaného pracovníka, ktorý mal ísť s rodinou do Hongkongu, ak by sme si chceli informáciu sami overiť – čo sme, samozrejme, aj urobili.

„Žiaľ áno, je to tak. Odišiel som s tým, že by som sa relokoval aj s rodinou do Hongkongu, k čomu nakoniec nedošlo. Mrzí ma najviac to, že manželka kvôli mne odišla z dobrej pozície v etablovanej medzinárodnej firme. Decent mi dlhuje dosť peňazí, čo moju rodinu dostalo do veľkých finančných problémov,“ potvrdzuje predošlú výpoveď opýtaný, ktorý však, ako aj ostatní, odmieta byť menovaný.

Dodáva, že nepatrí k tým, ktorí si možno myslia, že ich pán Michalko oklamal. Chápe jeho neľahkú situáciu, ktorú napokon nezvládol. „Ja mu nemám najmenší záujem ublížiť. Keď mi zaplatí peniaze, čo mi dlhuje za niekoľkomesačné výplaty, rád zabudnem na to, čo sa stalo.“

zdroj: Facebookova stránka spoločnosti Decent

Zamestnanci boli uzrozumení s faktom, že pracujú v startupe, čo znamená veľa výhod, ale aj možných rizík. Veď len z tohto článku je jasné, že 90 % startupom v roku 2019 sa to nepodarilo,“ reaguje na naše otázky Michalko.

Ako firma sme vždy pre svojich zamestnancov na celom svete robili absolútne maximum čo sa týka platobných aj iných pracovných podmienok, ale, žiaľ, posledná kríza nám vôbec nepomohla. Naše plány týkajúce sa predaja sa nenaplnili. Určite budem rád reagovať na každý zmysluplný podnet, ale, žiaľ, je týchto anonymných podnetov, nezakladajúcich sa na skutočnostiach, už príliš veľa.“

Riešenie je podľa Michalka na dosah

Zakladateľ Decentu nám taktiež prezradil, že firme sa postupne začína znova dariť. Pochválil sa pôsobením na Taiwane a v Spojených arabských emirátoch, kde majú jeho produkty a technológie údajne významné aplikácie.

Posted by DECENT on Sunday, November 19, 2017

Vďaka nedávnemu vývoju pevne veríme, že sa nám omeškané platby podarí v dohľadnej dobe uhradiť a ďalej investovať napriek pretrvávajúcej kríze do rozvoja technológií blockchain a DLT, ktorým sa ako prví na Slovenku a v regióne venujeme, čo zabezpečí opätovnú tvorbu pracovných miest,“ povedal pre Startitup Michalko.

Prvé chýbajúce platby by sa mohli podľa neho objaviť na účtoch už o mesiac, no zamestnanci sú napriek Michalkovmu prísľubu naďalej dosť skeptickí. „Toto počúvame už pol roka. Každý mesiac máme hovor, kde nám toto povie. Ten človek si vôbec neuvedomuje, aké problémy spôsobil ľuďom.“

zdroj: Matej Michalko/DECENT

Môže za trápenia sa startupu korona? Zamestnanci tomu neveria

Startupista roka 2017 často poukazuje na koronu, ktorá zmarila plány a jednotlivé obchody firmy a do veľkej miery tak môže za vzniknutú situáciu, dlhy a meškajúce mzdy.

Zamestnanci majú ale trochu iný názor. Prvé výplaty im neprišli už v decembri 2019, teda tri mesiace predtým, než korona k nám dorazila a iba pár týždňov po tom, čo sa vôbec prvýkrát objavila v čínskom meste Wu-chan. 

O tom, že firme dochádzajú peniaze, už musel podľa nich majiteľ vedieť oveľa skôr. Taktiež poukazujú na to, že ide o digitálny biznis, ktorému korona až takú rýchlu, tvrdú ranu uštedriť nemohla, aby už v decembri či následne začiatkom roka 2020 nevideli výplatu.

zdroj: Facebookova stránka spoločnosti Decent. Ilustračná fotografia

Koronavírus mal a má vo svete rôzny priebeh a ako prvá bola postihnutá naša čínska pobočka, kde sme museli znížiť stav zamestnancov. Keďže v našom biznise, založenom na R&D a aplikáciách mladej inovatívnej technológie (deep tech startup), sa jedná o menšie množstvo významných partnerov, zákazníkov a investorov, neistota spôsobená nečakane rýchlym nástupom koronakrízy predznamenala či už oneskorenie, alebo úplne zrušenie investícii,“ vysvetľuje Michalko.

Pripomína, že napriek nepriaznivej situácii a „absolútne žiadnej pomoci zo strany štátu“ sa vlastnými silami snažili pokračovať, aby raz mohli opäť rozšíriť a vytvoriť pracovné miesta v inovatívnej oblasti, ktorej sa venujú a ktorej veria, že má veľký potenciál.

Blockchain, „technológia budúcnosti, ktorá bude bežnou súčasťou života“

Rád prirovnávam blockchain k internetu v roku 1995. Vtedy ho, rovnako ako dnes blockchain, veľa ľudí nepoužívalo, ale to sa zmení. Celosvetovo známe firmy do jeho výskumu investujú milióny a je len otázkou času, kedy sa blockchain stane bežnou súčasťou našej spoločnosti,“ tvrdí odvážne o tejto technológii startupová hviezda Matej Michalko.

Blockchain je v podstate databáza, ktorá mení dáta na všetkých počítačoch v sieti súčasne. Každý člen siete má teda v tom istom čase tú istú informáciu. Ak do databázy pribudne nová, aktualizuje sa na všetkých počítačoch rovnako.

Informácie zapísané do blockchainovej databázy sú v nej uložené navždy a sú spätne nemenné, čím sa zabezpečuje podľa zástancov blockchainu transparentnosť a keďže sa tento systém nachádza na obrovskom množstve počítačov súčasne, je „prakticky nehacknuteľný“.

zdroj: Unsplash/André François McKenzie

Dnes na tomto systéme fungujú hlavne kryptomeny vrátane Bitcoinu, no podľa Michalka bude jeho využitie oveľa pestrejšie a zmení mnohé odvetvia.

V súčasnosti si blockchain spája väčšina ľudí s kryptomenami. Tie považujem za budúcnosť, pretože umožňujú posielať platby kamkoľvek na svete v priebehu pár sekúnd a za podstatne nižšie poplatky ako pri bežných bankových prevodoch. No využitie tejto technológie je skutočne široké a dnes ešte stále objavujeme nové využitia a tie, ktoré majú skutočný zmysel,“ povedal pred rokom v exkluzívnom rozhovore pre Startitup.

Systém má obísť ďalšie strany a zabezpečiť viac peňazí pre autora

Michalkova spoločnosť Decent sa považuje za vôbec prvú, ktorá priniesla na svet platformy, kde si sa mohol dostať k určitému obsahu, ako napríklad hudba, filmy či hry, na základe spomínanej blockchaine technológie. Inými slovami, vytvoriť akýsi Netflix či Spotify, kde budeš za diela platiť kryptomenou. Úplne prvou takouto platformou sa stala Decent Go (skrátene Dgo).

V čom má byť tento systém podľa Michalka lepší než ten, ktorý už u spomínaných zábavných gigantov dnes poznáme? „Umožňuje priamy platobný styk s fanúšikmi. Z reťazca vypadnú predajcovia, vydavatelia alebo cenzori. Keď svoje dielo predávate napríklad cez Amazon, môže sa stať, že Amazonu odvádzate províziu až 70 %. To znamená, že s blockchainom vám ostane oveľa viac. Navyše, platba prebehne prakticky okamžite,“ vysvetľoval pre Startitup Michalko.

Posted by DECENT on Friday, November 17, 2017

Po Decent Go prišla na svet z dielne spoločnosti aplikácia Alax, kde môžeš vďaka blockchainu kupovať mobilné hry. Príležitosť presadiť sa cítila spoločnosť od začiatku najmä v Číne a v juhovýchodnej Ázii, kde mať bankový účet nie je takou samozrejmosťou ako u nás v Európe.

Smartfóny tam ale majú všetci. Digitálne platby sú teda nútení platiť SMS-kami, za ktoré si ale mobilní operátori účtujú aj 40 – 70% z platby. Vďaka Alax Storu si mohli hry kupovať oveľa lacnejšie a tvorcovia hier sa mohli dočkať vyšších odmien a svojich peňazí okamžite, bez dlhého čakania.

zdroj: Unsplash/ Raychan

Svet sa rýchlo dopočul aj o „blockchainových náhradách Spotify“, akým bol napríklad Fenix. Alebo o službe Ficto, ktorá bola vytvorená pre krátke seriály, určené pre smartfóny. A veľký potenciál tohto transparentného systému videl Michalko aj v charite. Neskôr v spolupráci s Rakúšanmi predstavil projekt Token4Hope, kde si za kryptomenu T4H mohol kúpiť vybraným rodinám jedlo či oblečenie.

Problémom charít ako takých je nízka dôvera v ne a netransparentnosť finančných tokov. Známy je nejeden škandál, kedy sa milióny darované na charitu záhadne stratili. Blockchain dokáže tieto problémy účinne eliminovať, pretože umožňuje transparentné sledovanie všetkých finančných tokov,“ vysvetľoval Michalko.

Posted by DECENT on Sunday, August 13, 2017

Decent zorganizoval aj viacero prednášok, workshopov či súťaží po celom svete, ktoré mali tvorcov aplikácií, programátorov, dizajnérov, motivovať k tvorbe blockchainových aplikácií. A presvedčiť ich, že toto je budúcnosť.

Blockchain je naozaj niečo, čo sa oplatí podrobne sledovať. Tiež si myslím, že kryptomeny v trochu modifikovanej podobe sú budúcnosťou platieb. Vidno to aj na tom, ako sa stáva raritný spôsob platenia hotovosťou a to v globálnom meradle. V skutočnosti ale závisí od veľkých bankových domov, či sa priklonia na stranu kryptomien, čo sa zatiaľ nenastalo,“ hovorí svoj názor pre Startitup šéfredaktor portálu TouchIT, venujúcemu sa technológiám Ondrej Macko.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá