Oxfordskí vedci predstavili nový test na koronavírus s výsledkami do pár minút 

  • Vedci z Oxfordskej univerzity vyvinuli technológiu rýchleho testovania nového koronavírusu SARS-CoV-2 (COVID-19)
  • Stojí za ním tím vedený profesormi Zhanfengom Cuimom a Wei Huangom
  • Ich cieľom je zlepšiť možnosti testovania na koronavírus a to na medzinárodnej úrovni
unsplash.com
  • Vedci z Oxfordskej univerzity vyvinuli technológiu rýchleho testovania nového koronavírusu SARS-CoV-2 (COVID-19)
  • Stojí za ním tím vedený profesormi Zhanfengom Cuimom a Wei Huangom
  • Ich cieľom je zlepšiť možnosti testovania na koronavírus a to na medzinárodnej úrovni

Oxfordskí vedci predstavili test, ktorý je oveľa rýchlejší a nevyžaduje ani použitie komplikovaných prístrojov. Predchádzajúce testy boli schopné identifikovať vírus až po 1,5 až 2 hodinách, informuje tím vedcov v tlačovej správe.

Nový test z dielne výskumného tímu je schopný poskytnúť výsledky už za 30 minút. Táto novinka je tak viac ako trikrát rýchlejšia v porovnaní so súčasnou metódou.

Profesor Wei Huang hovorí: „Krása testu spočíva v detekcii, dokáže totiž špecificky rozpoznať fragmenty RNA a RNA SARS-CoV-2. Okrem toho test obsahuje niekoľko kontrolných bodov, ktoré zabraňujú vznikaniu falošne pozitívnych alebo falošne negatívnych výsledkov. Výsledok testu je tak veľmi presný.“ 

zdroj: unsplash.com

Táto technológia je navyše veľmi citlivá. To znamená, že pacienti v skorých štádiách infekcie môžu byť identifikovaní skôr, čo potenciálne pomáha znižovať šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 (COVID-19). 

Táto technológia vyžaduje iba jednoduchý tepelný blok, ktorý udržuje konštantnú teplotu pre reverznú transkripciu RNA a amplifikáciu DNA a výsledky je možné prečítať dokonca aj voľným okom. Vďaka tomu tím vedcov vidí potenciál jeho využitia aj vo vidieckych oblastiach alebo v komunitných zdravotníckych strediskách. 

zdroj: unsplash.com

Túto technológiu tím odborníkov overil aj na základe reálnych klinických vzoriek v nemocnici v Číne. Doktori tu využili rýchlotesty na detekciu spolu 16-tich klinických vzoriek medzi ktorými bolo 8 pozitívnych, ako aj 8 negatívnych vzoriek, ktorých stav bol potvrdený konvenčnými metódami RT-PCR a ďalšími klinickými dôkazmi. Všetky výsledky testov s použitím nových súprav na rýchlu detekciu boli úspešné.

Zhanfeng Cui, riaditeľ OSCAR, hovorí: „Som hrdý na náš tím, ktorý vyvinul užitočnú technológiu a môže prispieť k boju proti CoV-19, a sme veľmi vďační lekárskemu tímu nemocnice za ich úlohu pri testovaní tejto novej technológie.“

Vedci Oxfordu teraz pracujú na vývoji integrovaného zariadenia, aby sa test mohol bežne používať aj na klinikách, na letiskách, vylúčené nie je dokonca aj využitie v bežných domácnostiach. Experti momentálne skúmajú možnosti výroby nových testovacích súprav.

Samotný projekt iniciovalo Centrum pre pokročilý výskum Oxford Suzhou (OSCAR), centrum Oxfordskej univerzity v priemyselnom parku Suzhou. Pokusy na vývoji technológie sa uskutočnili na Katedre strojárskych vied na Oxfordskej univerzite. 

Najnovšie aktualizácie o výskume COVID-19 v Oxforde, nájdeš tu.

Zdroj: ox.ac.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá