Pálenie záhy nepodceňuj: Slováci majú absolútne mylnú predstavu, ako sa tohto problému zbaviť, riešenie je ale jednoduché

  • Črevá zohrávajú v našom tele dôležitú úlohu, no neprávom ich podceňujeme
  • Následne trpíme ťažkosťami, ktorým sa dá ľahko predchádzať
Na snímke je doktor a žena, ktorá má na bruchu termofor
Ilustračný obrázok, Freepik
  • Črevá zohrávajú v našom tele dôležitú úlohu, no neprávom ich podceňujeme
  • Následne trpíme ťažkosťami, ktorým sa dá ľahko predchádzať

Medzi hrudníkom a žalúdkom sa nachádzajú jedny z najdôležitejších svalov, o ktorých možno ani nevieš. Ide o takzvaný dolný pažerákový zvierač alebo DJS.

Pokiaľ pracuje správne, zohráva toto kruhové svalstvo dôležitú úlohu pri prijímaní potravy. Pokiaľ DJS správne nepracuje, stáva sa hlavnou príčinou pálenia záhy – pálivé kŕče na hrudi sú často sprevádzané kyslou chuťou. Ide o stav, ktorým si aspoň raz za čas prejde každý Slovák.

Primár gastroenterológie v Krajskej nemocnici v Liberci Djoko Sartono hovorí, že tráviaci trakt je skutočne citlivý a možno ho pomenovať ako „mozog brucha“. Je pestré, akými ťažkosťami sa môže prejavovať. Vysvetľuje, že do nášho tráviaceho traktu sa často premietajú aj ťažkosti, ktoré vychádzajú zo psychiky, rozladenia, stresu či napätia.

„Potom vznikajú ťažkosti, napríklad keď ide niekto len na skúšku, tak potrebuje ísť na toaletu, alebo keď je človek v nepohode, môže cítiť napríklad pálenie záhy a tak ďalej,“ opísal.

Rusha Modi, interný lekár a odborník v gastroenterológii a hepatológii, vysvetľuje, že ľudstvo bojuje práve so spomínaným pálením záhy niekoľko stoviek, možno tisíce rokov. V poslednom čase jej výskyt vzrástol a patrí dokonca medzi najbežnejšie žalúdočné ťažkosti.

Pokiaľ sú symptómy časté a intenzívne – dvakrát do týždňa a viac, ide o gastroezofageálnu refluxnú chorobu, čiže GERD. Ale čo túto chorobu spôsobuje a ako ju môžeme zastaviť?

„Pálenie záhy začína v mieste zvanom gastroezofageálna križovatka, kde sa nachádza DJS. Táto hladká, kruhovitá svalovina je ovládaná spletitým systémom nervových koreňov, ktoré spájajú mozog, srdce a pľúca.“

„Po tom, čo jedlo zostúpi pažerákom do žalúdka, majú svaly za úlohu brániť návratu jedla späť. DJS sa stiahne, uzavrie vstup do žalúdka a vďaka vzniknutému tlaku bráni úniku žalúdočných štiav.“

Pokiaľ dôjde k jeho uvoľneniu alebo ak sval ochabuje, stane sa z neho chybné, zle tesniace viečko spôsobujúce stratu tlaku v mieste. To spôsobí, že sa pálivé žalúdočné šťavy, a dokonca aj kúsky jedla, vráti do pažeráka a niekedy až späť do úst.

Vyhni sa nepríjemnostiam

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: John Hopkins Medicine, UNIBA, Muj Rozhlas, TedX, Mayo Clinic, Harvard University

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá