Pandémia zabíja potenciál, hrozí generačná katastrofa. Deti prichádzajú o vzdelanie na Slovensku aj vo svete

  • V dôsledku pandémie vláda v marci nariadila zatvorenie škôl aj univerzít
  • Podľa generálneho tajomníka OSN svet čelí generačnej katastrofe, pretože viac ako miliarda žiakov a študentov po celom svete prichádza o vzdelanie
  • Znovuotvorenie škôl je doposiaľ nejasné
očkovanie
Unsplash/Josh Applegate/CDC
  • V dôsledku pandémie vláda v marci nariadila zatvorenie škôl aj univerzít
  • Podľa generálneho tajomníka OSN svet čelí generačnej katastrofe, pretože viac ako miliarda žiakov a študentov po celom svete prichádza o vzdelanie
  • Znovuotvorenie škôl je doposiaľ nejasné

I keď sa niekedy zdá, že pandémia nadobro pominula, nie je tomu tak. Otázne stále je, či žiaci a študenti nastúpia v septembri do školy. Tento problém sa netýka len Slovenska, ale celého sveta.

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres v utorok varoval, že svet čelí „generačnej katastrofe“ kvôli zatvoreniu škôl. Dodal, že posadiť žiakov a študentov späť do triedy musí byť „najvyššou prioritou“.

Vrátiť študentov a žiakov do lavíc by malo byť prioritou 

Guterres uviedol, že od polovice júla boli školy zatvorené v približne 160 krajinách, čo ovplyvnilo viac ako 1 miliardu študentov. Okrem toho najmenej 40 miliónov detí prišlo o predškolské vzdelávanie. Situácia zasiahla viac ako 250 miliónov detí, ktoré nechodili do školy už pred pandémiou. Štvrtina študentov stredných škôl v rozvojových krajinách v dôsledku pandémie nedostáva základné vzdelanie, dodal vo videu.

„Čelíme generačnej katastrofe, ktorá by mohla zničiť nevyčerpaný ľudský potenciál, podkopať desaťročia pokroku a prehĺbiť zakorenené nerovnosti,“ uviedol Guterres pri spustení kampane OSN „Save our Future“. Zároveň dodal, že akonáhle bude pandémia stopercentne pod kontrolou, všetky vlády by sa mali posnažiť o to, aby žiakov a študentov vrátili späť do škôl.

Otvorenie škôl na Slovensku je doposiaľ vo hviezdach 

To, ako sa bude situácia vyvíjať na Slovensku, je otázne. Žiaci aj študenti pravdepodobne nastúpia späť do školy, nie je však vylúčené, že v dôsledku narastajúcich počtov prípadov nákazy vláda školy opäť zatvorí. Minimálne v oblastiach, kde sa objaví ohnisko nákazy. Doposiaľ o otvorení škôl v školskom roku 2020/2021 nehovorí ani minister školstva Branislav Gröhling.

Dôležité zistenie pre celý svet WHO: Pandémia nemusí mať pôvod v čínskom meste Wu-chan

Vo Veľkej Británii sa školy aj univerzity v septembri otvoria, informoval o tom portál tamojšieho ministerstva školstva. The Guardian ale informuje o nespokojnosti učiteľov a profesorov, ktorí sa znovuotvorenia škôl či univerzít obávajú.

Britský virológ Jonathan Ball varoval, že vedci doposiaľ nechápu, akú úlohu zohrávajú malé deti v prenose vírusu. Okrem toho sa obáva, že koronavírus sa začne opäť masívne šíriť práve v jesenných mesiacoch a ďalšia vlna vyvrcholí v zime. 

Zdroje: The Guardian, Twitter/Antonio Guterres, GOV UK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá