Pápayovcov rozstrieľali 113 nábojmi, len jeden mafián prežil, lebo prehrával v kartách. Krutej smrti ale neunikol

  • Jeho telo našli policajti po viac ako 15 rokoch dôkladne zabalené v igelite, čo zabránilo rozkladu
  • Vojtech Écsi dlhodobo spolupracoval s políciou, jeho zmiznutie znamenalo problém
  • Jeho vražda sa pripisuje šátorovcom, najprv ho postrelili, následne ho zadusili a hodili do pripravenej jamy
Béla Écsi
Screenshot/Parameter.sk
  • Jeho telo našli policajti po viac ako 15 rokoch dôkladne zabalené v igelite, čo zabránilo rozkladu
  • Vojtech Écsi dlhodobo spolupracoval s políciou, jeho zmiznutie znamenalo problém
  • Jeho vražda sa pripisuje šátorovcom, najprv ho postrelili, následne ho zadusili a hodili do pripravenej jamy

V marci uplynie 22 rokov od brutálnej popravy mafiánov v Dunajskej Strede. Masaker, ktorý miestami prekonal brutálnosťou aj Al Caponeho, sa odohral v bare Fontána a vyžiadal si 10 obetí, medzi ktorými bol aj boss juhoslovenského podsvetia Tibor Pápay alias Papa Joe. 

Papa Joe, ako Tibora Pápaya oslovovali, sa cítil neohrozene. Nerobilo mu problém zavraždiť svojich ľudí, no o tých verných sa staral veľmi dobre. Desať najvernejších z nich dostalo pozvánku na 25. marca 1999 do centra na večierok. Približne o štvrť na sedem sa pred podnikom Fontána ukázali aj traja policajti – neskôr sa však ukázalo, že išlo o falošných policajtov. „Všetci k zemi! Toto je policajná akcia,“ Tieto slová sa ozývali priestormi podniku. Pôvodné policajné zistenia tvrdia, že išlo o Arpáda Szamaránskeho, ktorý bol známy ako Parika.

zdroj: Archív/TASR

Dvaja z troch strelcov vybehli na prvé poschodie a začali hlava-nehlava strieľať po všetkom živom. Z dupľovaných zásobníkov vypálili 113 rán a miestnosť začala zalievať krv. Krv, ktorá bola na zemi, patrila aj Tiborovi, ktorý skonal vedľa Erika Cseha. 

Prežiť bolo nemožné. Jeden z členov gangu však skonal až v sanitke. Šťastie mal Béla Écsi, ktorému sa v kartách nedarilo a odišiel do iného podniku. Táto hromadná poprava bola do tej doby niečím nemožným. Ako píše portál cas.sk, na mieste činu bol po poprave vyšetrovateľ prof. JUDr. Jaroslav Ivor, DrSc, ten sa o udalosti neskôr vyjadril: „Tak brutálny akt vraždy som vo svojej činnosti vyšetrovateľa nikdy nevidel. Obete ležali krížom krážom na podlahe zakrvácané. V tej miestnosti bol cítiť obrovský pach smrt. 

Napriek tomu, že boss Pápayovcov bol po smrti, vraždenie neprestalo.

Nešťastie v hre mu zachránilo život

Ako sme už spomínali, bar Fontána opustil Vojtech Écsi, ktorý sa pravdepodobne premiestnil do iného podniku. Ešte v deň popravy Tibora Pápaya bol jeho pravou rukou. V okolí Dunajskej Stredy dodnes kolujú historky o Écsiho povahe. 

Asi najznámejšou je tá, ktorá sa odohrala v roku 1994. Odštartovalo to nabúranie do Écsiho auta. Počas jednej noci sa bossova pravá ruka pristavila pri dome, v ktorom žila rodina osoby, ktorá búračku spôsobila. Začal vykrikovať: „Skapete!“ 

Podľa webu Parameter.sk bola matka veľmi zhrozená. Mafián od rodiny pýtal pol milióna korún, ktoré rodina, samozrejme, nemala. Écsiho nezaujímalo ani to, že v hre bol predaj domu a majetku. So strachom sa rodina obrátila na políciu, no bolo to neúspešné. 

zdroj: Screenshot/Parameter.sk

Útek bol nutný

Po poprave jeho blízkych bol Écsi nútený z Dunajskej Stredy utiecť. Na trón sa dostala skupina šátorovcov, ktorej súčasťou boli bývalí šipošovci a noví členovia. Écsi hľadal pomoc u sýkorovcov, s ktorými mal vždy nadštandardné vzťahy. Presťahoval sa do Bratislavy, kde sa snažil viesť pokojný život. Nikto zo šátorovcov nevedel, kde presne sa nachádza. 

„Écsi bol zabijak pápayovcov. Nepohodnúť sa s ním nebolo pre nikoho bezpečné. Aj my sme z neho mali strach. Robili sme všetko pre to, aby sme zistili jeho pohyb,“ povedal pre Plusku Pavel Vlčko, člen skupiny sátorovcov.

Ako sa zo študenta žurnalistiky stal obávaný slovenský mafián. Miroslava Sýkoru dokonca vyhodili zo školy

Vystopovať ho nevedeli približne 3 roky. Našiel ho až Andrej Reisz, ktorý bol pravou rukou bossa Sátora. Podľa dostupných informácií za to mohol strach, že sa ho Écsi chystá zlikvidovať. Jeho skrýša tak bola veľmi rýchlo vypátraná a nasledovalo špehovanie. 

Akcia sa skoro nepodarila

Likvidácia Écsiho bola naplánovaná na 9. apríla 2003. Plán bol jednoduchý – skrížiť cestu autu, v ktorom mal mafián sedieť a zmocniť sa ho. Nikto nevie, čo sa stalo, no auto, ktoré malo Écsimu a jeho šoférovi skrížiť cestu, vyrazilo skôr. Šofér si to všimol, začal rýchlo cúvať a vrazil do ďalšieho auta šátorovcov. To spustilo prestrelku. Branislav Kotlan bol síce zranený, no podarilo sa mu stratiť sa v neďalekých kríkoch. Postreleného Écsiho sa útočníci zmocnili a naložili ho do kufra.

Počas prestrelky prišiel o život bratranec Milana Siposa. Útočníci sa s Écsim presunuli smerom na Tomášikovo. Zastavili pri Trsticiach a svoju obeť vyložili z auta, zaškrtili a pochovali v pripravenom hrobe. Do jamy však nehodili iba Vojtecha Écsiho. Vedľa neho skončil aj Siposov bratranec, ktorý bol známy ako Fredy. Écsiho telo bolo zabalené do niekoľkých vrstiev igelitu, vďaka čomu ostalo zachované aj po 15 rokoch. 

zdroj: Screenshot/Parameter.sk

Po akcii sa skupina rozdelila a všetci išli svojou cestou. Dvaja členovia však išli za policajtom Drevenákom, ktorý im mal poradiť, čo budú robiť ďalej. Napokon sa rozhodlo, že všetky stopy navedú na Fredyho a iných neznámych ľudí. Vtedajší riaditeľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite Západ Boris Drevenák mal Écsiho mafii predhodiť. Pred smrťou totiž bývalý mafián spolupracoval s políciou ako utajený svedok. 

Pribudla aj tretia obeť

Keďže si vrahovia mysleli, že existuje dosť svedkov, ktorí vedia, kde je dvojica pochovaná, rozhodli sa presunúť ich na iné miesto. Écsiho a Fredyho telo bolo nájdené pri obci Malé Dvorníky neďaleko Dunajskej Stredy. Miesto sa nachádza v blízkosti areálu bývalého družstva v Čótfe, o ktoré sa staral Lehel Horváth. V minulosti sa priznal k vražde Lajosa Sátora. 

Z útleho sídliskového chlapca sa stal bezcitný mafián. Róbert Lališ chcel odstrániť aj Kočnera

O smrti Fredyho sa dlho nevedelo. Šátorovci jeho žene povedali, že odcestoval do Thajska. „Verila som tomu ešte päť-šesť rokov,“ spomínala v minulosti Erika Nagyová. 

So zmiznutím Écsiho si polícia nevedela dať rady. Vypovedal ako utajený svedok v kauze desaťnásobnej vraždy v bare Fontána a aj v ďalších prípadoch. Jeho zmiznutie skomplikovalo všetky vyšetrovania. Zároveň sa jeho smrť mohla stať odstrašujúcim príkladom pre ďalších svedkov, ktorí vypovedali proti mafii. 

Šťastie nemal aj Écsiho šofér. Aj napriek tomu, že sa mu podarilo utiecť, smrť ho dobehla. „Andor povedal, že kým sa problém nevyrieši, nikto z nás domov nepôjde. Našťastie mu riaditeľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite Západ Boris Drevenák zavolal, že Kotlana už našli, netreba sa ničoho báť, chlap je mŕtvy,“ spomínali šátorovci. 

Jeho slabosťou neboli len drahé autá, ale aj tínedžerky. Vrah Petra Steinhübela nie je dodnes známy

 

Pozostatky Écsiho a Fredyho sa našli v roku 2018. Odľahlo tak blízkym zosnulých, najmä Bélovej matke. „Volali mi, že našli môjho syna, ale nič viac neviem. Konečne ho pochovám, v tichosti, dám ho spáliť a len ja ho uložím do hrobu, ktorý mám už pripravený,“ povedala v roku 2018 vtedy 76-ročná žena pre cas.sk

Matka krutého mafiána priznala, že pokoj nenašla ani po synovej smrti. „Stále sa bojím, bývam sama a zamykám sa. On, kým to nezačal robiť, nebol zlý syn. Ale čo mám povedať, som jeho matka a on bol môj syn. Teraz sa dokonca bojím viac ako predtým, aj ľudí, všetkého,“ povedala smutne. 

Zdroje: HNonline, čas.sk, Parameter.sk, Aktuality.sk, Pluska, Čas.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech