Pavol Rusko je vinný: Súd vyriekol verdikt v rámci podvodu v Majáku nádeje
- Súd uznal Pavla Ruska za vinného v kauze Maják nádeje
- Exminister sa môže odvolať

- Súd uznal Pavla Ruska za vinného v kauze Maják nádeje
- Exminister sa môže odvolať
Súd uznal bývalého šéfa televízie Markíza a exministra hospodárstva Pavla Ruska za vinného v kauze Maják nádeje. Z rozhodnutia vyplýva, že sa dopustil pokračovacieho subvenčného podvodu.
Rusko si v súčasnosti odpykáva 19 rokov väzenia pre kauzu falšovania televíznych zmeniek. Senát Mestského súdu Bratislava I v tomto prípade upustil od uloženia súhrnného trestu. Proti rozhodnutiu súdu sa Rusko môže odvolať, píše TASR.
Z obvinení vyplýva, že v roku 2015 bývalý šéf Markízy, ktorý pôsobil aj ako riaditeľ neziskovej organizácie Maják nádeje, financoval muzikál Rómeo a Júlia z peňazí účelovo viazaných na činnosť azylového centra. V konečnej hodnote šlo údajne o sumu viac ako 100 000 eur.
Obžalovaný tieto obvinenia považuje za lož a odmieta svoju vinu.
Vysvetlenie súdu a reakcia Ruska
Ako píše portál Aktuality, v prípade financovania muzikálu šlo podľa súdu o dve dotácie v celkovej hodnote 101 000 eur. Tie boli podľa rozsudku viazané na účel, na ktoré ich mohol Maják nádeje použiť.
Organizácia však porušila zmluvu. Príspevky neuložila a neevidovala na špeciálnom účte, pričom aj financie z týchto dvoch dotácií uložili na všeobecný účet. Ten sa používal aj na iné účely, ako umožňovali pravidlá dotácií, vysvetľuje portál.
Obhajcom Pavla Ruska je advokát Marek Para, podľa ktorého v tomto prípade nejde o trestný čin.
„Z Majáka nádeje zostal Maják beznádeje,“ citovali Aktuality obžalovaného Ruska. Poukázal tak na koniec projektu, ktorý mal pôvodne slúžiť na pomoc matkám a deťom, ktoré sa ocitli v krízovej situácii.
Projekt podľa neho pochovali i médiá a hovoril, že Nadácia Markíza i on sám do projektu investovali 15 miliónov eur.
Spomínal tiež údajnú vojnu s bratislavským Starým Mestom, ktorá mala začať po tom, ako chcel centrum posunúť na okraj mesta.
Čo sa týka uvedených dotácií, Rusko si nemyslí, že sa dopustil podvodu. Tvrdí, že na platby za fungovanie centra používal zo začiatku roka svoje vlastné peniaze, pretože dotácie za prvý kvartál roka centrum dostávalo až v apríli.
Za hlúposť označoval to, že keď centrum tieto peniaze za prvý kvartál obdržalo, nemohlo ich už použiť na uhradenie účtov z toho istého obdobia, pretože tie už boli uhradené. Dodatočné peniaze by teda musela organizácia vrátiť, povedal.
Maják nádeje vznikol v roku 2002 ako spoločný projekt bratislavského Starého Mesta a Nadácie Markíza, píše TASR. Azylové centrum vtedy sídlilo v budove na Karpatskej ulici v Bratislave.
Ruska v septembri oslobodili v kauze prípravy vraždy jeho bývalej spoločníčky >>>
Ako sme ťa informovali v tomto článku, Ruska v roku 2021 právoplatne odsúdili na 19 rokov odňatia slobody spolu s Marianom Kočnerom. V súčasnosti si obaja odpykávajú trest pre kauzu falšovania televíznych zmeniek.
Ruska zároveň v septembri oslobodili v kauze prípravy vraždy jeho bývalej spoločníčky v Markíze Sylvie Klaus-Volzovej. Toto rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.
„Nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý boli obžalovaní stíhaní,“ uviedol vtedy predseda senátu Pavol Juhás.
Obžalobe v tejto kauze čelia aj bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan. Rusko si mal podľa obžaloby objednať vraždu u Černáka na jeseň 1997.
Ten mal do nej zaangažovať bratislavskú skupinu sýkorovcov. Motívom Pavla R. na objednávku vraždy mal byť podľa obžaloby majetkový prospech a ovládnutie televízie.
Proces sa za prísnych bezpečnostných opatrení v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave začal v máji 2019. Černák a Kaštan sa na prvom pojednávaní priznali k trestnej činnosti, Kýbel a Rusko vinu popreli.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TASR, Aktuality, SIU