PCR testy im pozitivitu neukázali, aj keď mali. Ak cítite príznaky, izolujte sa, upozorňujú kompetentní

  • Veľká Británia zaznamenala niekoľko prípadov, keď ľudia so symptómami na Covid-19, mali negatívne PCR testy
  • Testy laterálneho prietoku im však vyšli pozitívne, britskí zdravotníci preto odporúčajú izoláciu
PCR test
PCR test, Flickr/IAEA Imagebank, Wikimedia Commons
  • Veľká Británia zaznamenala niekoľko prípadov, keď ľudia so symptómami na Covid-19, mali negatívne PCR testy
  • Testy laterálneho prietoku im však vyšli pozitívne, britskí zdravotníci preto odporúčajú izoláciu

Britský ústav verejného zdravia odporúča ľuďom, aby sa izolovali, ak majú príznaky Covid-19, aj napriek negatívnemu výsledku PCR testu, prináša správu BBC

Všeobecní lekári uviedli, že zaznamenali nárast počtu pacientov, ktorí si nechali otestovať laterálny prietok a boli pozitívny na koronavírus, hoci predtým ich PCR test bol negatívny. Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť uviedla, že príčinu vyšetruje.

Ani spoľahlivý PCR test, nie je vždy spoľahlivý

Testy laterálneho prietoku (LFD) môžu niekedy ukázať falošne negatívny výsledok, falošne pozitívne výsledky sú však oveľa vzácnejšie.

Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť uviedla, že bola informovaná o „niekoľkých prípadoch v krajine,“ ktoré informujú o pozitívnych výsledkoch LFD s následnými negatívnymi testami PCR.

Dodala, že v súčasnosti neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by existovali akékoľvek technické problémy s testovacími súpravami LFD alebo PCR. Žiadny test nie je 100 % presný, aj keď pravdepodobnosť falošne pozitívneho výsledku zostáva nízka.

Podobné skúsenosti majú ľudia v celej Veľkej Británii. „Je to mätúce pre všetkých. Myslím si, že musíme vydržať, nikto nevie, prečo sa niečo také deje,“ uviedla riaditeľka pre verejné zdravie mesta Bath Becky Reynoldsová.

Doteraz sa PCR testy brali ako najspoľahlivejší spôsob, ako odhaliť nákazu koronavírusom. 

testovanie na koronavírus
zdroj: TASR/Michael Kappeler/dpa via AP

„Odporúčam, aby ste sa zamysleli nad svojou situáciou. Aká je pravdepodobnosť, že aj napriek negatívnemu PCR testu, môžete byť stále pozitívny?“ vyzvala ľudí Reynoldsová. Upozorňuje, že rozhodujúce sú príznaky, nie výsledky testu, a chorý človek by sa mal izolovať. 

Doktorka Lucy Pocock, všeobecná lekárka z Cadbury Heath Healthcare v južnom Gloucestershire, povedala: „Ja aj moji kolegovia sme videli množstvo pacientov, ktorí mali typické symptómy COVID.“ 

Niekoľko z týchto pacientov následne absolvovalo test laterálneho prietoku, ktorý bol pozitívny. Následne im zdravotníci urobili PCR test, všetky boli negatívne. Všetci títo ľudia mali jednoznačné príznaky nákazy koronavírusom.

Napríklad Hayley Hodgeová nedávno ochorela, mala zvýšenú teplotu a kašeľ. Test laterálneho prietoku vyšiel pozitívne jej aj synovi, hoci výsledky PCR testov boli negatívne.

Nemáme prístup k podpore

Pre mnohých ľudí však nie je možné sa izolovať, ak dostanú negatívny test. 

Problémom pre mnohých Angličanov je fakt, že bez pozitívneho PCR testu sa nedostanú k finančnej podpore, ktorú potrebujú. Len málokto dokáže ostať 2 týždne bez príjmu. Práve pozitívny výsledok testu funguje ako potvrdenie o ochorení.

„Boli sme informovaní o niektorých oblastiach, ktoré hlásia pozitívne výsledky testov laterálneho prietokového testu s následnými negatívnymi testami PCR a pátrame po príčine,“ uviedla hlavná lekárska poradkyňa britskej agentúry pre zdravotnú bezpečnosť Susan Hopkinsová.

Je preto nevyhnutné starostlivo si prečítať návod a podľa neho následne použiť testovaciu súpravu, aby sa ľudia vyhli chybným výsledkom. Vždy je k dispozícii aj asistenčná služba, ktorá v prípade potreby pomôže.

zdroj: TASR/AP Photo/Emilio Morenatti, File
Zdroj: BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá