Množstvo mladých pociťuje, že život sa im vymyká spod kontroly. Pandémia im vzala omnoho viac ako prvý bozk

  • Koronavírus úplne zmenil naše životy, zasiahol aj mladých ľudí
  • Nová štúdia ukazuje, že COVID-19 spôsobil, že tretina mladých ľudí má pocit, že život je mimo kontroly
Sestrička počas kovidu v nemocnici a mladý chlapec na telefóne
Ilustračný obrázok, Unsplash/@a_d_s_w, Unsplash/@sjobjio
  • Koronavírus úplne zmenil naše životy, zasiahol aj mladých ľudí
  • Nová štúdia ukazuje, že COVID-19 spôsobil, že tretina mladých ľudí má pocit, že život je mimo kontroly

Pandémia COVID-19 spôsobila nepopierateľné zmeny v životoch detí, dospievajúcich a dospelých. Mnohé štúdie už preukázali negatívny vplyv koronavírusu na duševné zdravie. Avšak najnovšia štúdia ukazuje, že prežitie pandémie bolo doslova zničujúce pre mladých ľudí.

Ako informuje portál The Guardian, viac ako tretina mladých ľudí má podľa najnovšej štúdie pocit, že sa ich život vymyká kontrole. Výsledky celonárodnej kampane zdôrazňujú vplyv koronavírusu na mladšiu generáciu.

Otázna budúcnosť 

Pandémia ovplyvnila životy mladých ľudí vo veľkom. Podľa najnovšej štúdie ochromila ich sebavedomie a okradla ich doslova o budúcnosť. Ako uvádza portál The Prince’s Trust, pandémia ovplyvnila ich spoločenský život a vzdelanie. Okrem iného mala dopad aj na životy tých, ktorí už predtým čelili znevýhodneniu, teraz zostali totižto ešte viac pozadu.

Výskumníci okrem toho prišli aj na to, že viac ako 60 % ľudí vo veku 16 až 25 rokov uviedlo, že má „strach o budúcnosť svojej generácie“. Podľa mnohých účastníkov prežili celú pandémiu iba preto, aby nakoniec čelili kríze životných nákladov. Celkom jeden z troch zúčastnených si myslí, že jeho pracovné vyhliadky sa už nikdy z pandémie nezotavia.

„Mladí ľudia dnes čelia jedinečným výzvam, ktoré ohrozujú budúcnosť a ašpirácie celej generácie, ak nebudeme konať,“ uviedol Jonathan Townsend, generálny riaditeľ charity vo Veľkej Británii.

„Ich vzdelanie, zamestnanie a kľúčové formačné roky už utrpeli, takže mnohí pociťujú neistotu a strach z budúcnosti, ktorá sa im, zdá sa, vymyká spod kontroly. Napriek veľkému počtu voľných miest sa mladí ľudia stále obávajú o svoje budúce kariérne vyhliadky,“ doplnil Townsend.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Dlhodobý vplyv pandémie

Najnovší výskum skúmal celkom viac ako 2 000 mladých ľudí na území celého Spojeného kráľovstva. Išlo o súčasť kampane, ktorú spúšťa istá britská charita s cieľom zvýšiť povedomie ľudí o dlhodobom vplyve pandémie na mladú generáciu. 

Skoro polovica opýtaných vo výskume uviedla, že prežívanie počas pandémie ich urobilo odolnejšími. O niečo viac ako polovica zase tvrdila, že sú oveľa odhodlanejší dosiahnuť svoje ciele než predtým. 

„Mladí ľudia preukázali jedinečnú odolnosť pri prekonávaní výziev, ktorým čelili, a sú odhodlanejší ako kedykoľvek predtým dosiahnuť svoje ciele. Potrebujú však našu podporu, aby sa zabezpečilo, že ich talent a ambície nevyjdú nazmar,“ tvrdí Townsend. 

Nedostatok sebadôvery

S pandémiou prišli však aj iné problémy. Ako informuje organizácia Savanta, existujú aj dôkazy o takzvanom „retardovanom vývoji“ medzi mladými ľuďmi. Všetko mali podľa výskumu spôsobiť chýbajúce míľniky v ich živote počas pandémie.

Najnovšia správa uvádza, že takmer štvrtina ľudí vo veku 16 až 19 rokov zmeškala kvôli pandémii koronavírusu svoj prvý bozk, pričom 17 % to bolo u 20 až 25-ročných.

Okrem toho značný počet opýtaných tiež premeškal aj začatie prvého romantického vzťahu. Pri 16 až 19-ročných to bol jeden z piatich ľudí a celkom 15 % to bolo u ľudí vo veku 20 až 25 rokov.

Výskumníci porovnávali skúsenosti ľudí v rovnakom veku pred pandémiou. Okrem iného sa im podarilo zistiť, že pandémia odštartovala aj úplne novú éru nedostatku sebavedomia a neistoty. 

„Vplyv týchto dvoch rokov stratenej nezávislosti by mohol mať ďalekosiahle následky. Chýbajú všetky druhy kľúčových vývojových míľnikov, ktoré by mohli mladých ľudí zadržať, keď sa svet opäť otvoril,“ informovala Josephine Hamsonová, viceprezidentka organizácie.

Okrem toho správa tiež zistila, že mladí ľudia majú problémy s nástupom do práce. Ide o dôsledok toho, že pred pandémiou malo celkom 68 % ľudí pocit, že práca bola tým, čo očakávali. Avšak po pandémii toto číslo kleslo iba na 49 %. 

Zdroje: The Guardian, The Prince´s Trust, Savanta

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá