Na Slovensku vyčíňa Covid aj chrípka, odborníci radia neodkladať respirátory. Pribudli desiatky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 55
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 249
sanitka, zdravotníctvo, nemocnica
Ilustračný obrázok, TASR/František Iván
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 55
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 249

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a antigénových testov plne zaočkovaných osôb je 71,53 %. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 55 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 310 476, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 847 301 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 778 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 481.

Respirátor sa nám ešte zíde

Šírenie respiračných ochorení ako chrípka či COVID-19 možno obmedziť nosením respirátora či rúška. Upozornili na to odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Nosenie respirátora odporúčajú v preplnených priestoroch, v priestoroch so zvýšeným pohybom ľudí, v hromadnej doprave či na hromadných podujatiach. „Odporúčame si ho nasadiť aj v situácii, keď má osoba vo vašej blízkosti príznaky respiračného ochorenia, alebo ak neviete vyhodnotiť jej zdravotný stav,“ doplnili.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Respirátor je podľa nich vhodný aj v prípade, ak sú ľudia obklopení cudzími osobami a nedokážu si od nich udržať bezpečný odstup, respektíve ak sú v interiéri. Odborníci pripomenuli, že nosenie respirátora FFP2 je v dôsledku pretrvávajúcej pandémie COVID-19 naďalej povinné pre personál i návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb, pacientov v čakárňach u lekára a zákazníkov lekární.

Zdôraznili, že COVID-19 či chrípka nie sú banálne ochorenia. Obe môžu mať podľa nich ťažký priebeh, spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, viesť k trvalým zdravotným následkom a spôsobiť smrť. „Môžu viesť napríklad k zápalom pľúc, zlyhaniu dýchania či zápalovým ochoreniam srdca,“ dodali.

Reforma vzdelávania zdravotníkov

Ministerstvo zdravotníctva SR intenzívne pracuje na reforme vzdelávania zdravotníckych pracovníkov a prijalo viacero opatrení v oblasti zdravotníckeho vzdelávania s cieľom zabezpečiť dostatok kvalifikovaných zdravotníkov v systéme.

„Rezort zdravotníctva si uvedomuje dôležitosť zmien v oblasti zdravotníckeho vzdelávania. Intenzívne na úpravách pracuje, aby sa podarilo prilákať do zdravotníctva čo najviac kvalifikovaných zdravotníkov a prispieť tak k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti,“ uviedla štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Lenka Dunajová Družkovská.

V najbližších dňoch bude zároveň podpísané Memorandum o spolupráci pri reforme vzdelávania medzi ministerstvom zdravotníctva, lekárskymi fakultami, odbornými spoločnosťami, stavovskými a odborovými organizáciami, ktoré zastupujú lekárov, ale i zástupcami zamestnávateľov.

pacient sanitka COVID pracovník
zdroj: TASR/AP/Czarek Sokolowski

Cieľom memoranda je na základe odborných podkladov a požiadaviek z praxe vypracovať zmeny v oblasti vzdelávania lekárov, ktoré prispejú k stabilizácii zdravotníckeho personálu v systéme.

Ministerstvo zdravotníctva SR v uplynulom období už zrealizovalo niekoľko zmien, ktoré sa týkali, napríklad, uznávania vzdelania, špecializačného štúdia či certifikačnej prípravy.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá