Petíciu za odstúpenie premiéra Matoviča už podpísalo takmer 17-tisíc ľudí. Chcú predčasné voľby

  • Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Juraj Draxler, pred pár dňami zverejnil online petíciu za odstúpenie Igora Matoviča z postu predsedu vlády
  • Do dnešného dňa ju podpísalo spolu viac ako 16 500 ľudí
  • Dôvodov, ktoré signatárov vedú k tejto požiadavke, je hneď niekoľko
Matovič prostest
TASR/Martin Baumann, Jaroslav Novák
  • Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Juraj Draxler, pred pár dňami zverejnil online petíciu za odstúpenie Igora Matoviča z postu predsedu vlády
  • Do dnešného dňa ju podpísalo spolu viac ako 16 500 ľudí
  • Dôvodov, ktoré signatárov vedú k tejto požiadavke, je hneď niekoľko

Signatárom petície sa nepáči, že súčasný premiér sa na verejnosti vyjadruje vulgárne ako aj to, že na dennej báze, operuje s nepravdivými či zavádzajúcimi informáciami.

Dokázateľne osočuje nevinných ľudí, vrátane bežných občanov, ktorí nemajú možnosť účinne sa brániť. Príkladom bolo zvaľovanie viny za zanesenie infekcie do domova sociálnych služieb konkrétnou pracovníčkou, hoci tá preukázateľne pôvodcom nebola, píše sa v petícii.

Plagiátor

Upozorňujú tiež, že Igor Matovič je doposiaľ  jediným predsedom vlády v Európskej únii, ktorému bolo dokázané získanie vysokoškolského titulu na základe plagiátu.

Aj Matovič je plagiátor. Kvôli skopírovanej diplomovke chce odstúpiť, avšak po tom, ako splní všetko, čo nasľuboval

Zdôrazňujú, že premiér nezvláda koordinovať bežnú komunikáciu potrebnú na riadenie krajiny. Poukazujú na vyhlasovanie dôležitých informácií primárne cez osobný Facebook. Ide napríklad o údaje o infikovaných či údaje o sťahovaní e-karantény.

Ignoruje postupy a predpisy potrebné na hladký chod štátu a informovanie občanov. Príkladom sú chýbajúce predkladacie a dôvodové správy k dôležitým vládnym úkonom, konštatujú.

Matovič podľa signatárov nie je na riadenie krajiny vybavený ani vzhľadom na znalosť cudzích jazykov, nakoľko má problém aj s angličtinou, ktorej ovládanie je v najvyššej európskej politike normou. 

Zlyhanie v boji s COVID-19

Iniciátori petície pripomínajú aj to, že napriek varovaniam, že na jeseň bude nutné čakať druhú vlnu pozitívne testovaných, vláda neposilnila trasovacie kapacity. Okrem toho nepripravila jasný plán postupu pri nárastoch, plán kompenzácií, ani ďalšie formy podpory občanov a inštitúcií  – napríklad metodické usmernenia škôl pre potreby dištančného vzdelávania. 

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Podľa štúdie Centra pre verejnú politiku vládna pomoc v Slovenskej republike počas prvej vlny pandémie prišla výrazne neskôr ako vo väčšine ostatných krajín Európskej únie. V porovnaní s inými krajinami regiónu je táto pomoc ťažkopádnejšia, dodávaná cez menší rozsah nástrojov a v konečnom objeme oveľa nižšia.

Pomoc ľuďom prichádza s oneskorením

Vládni predstavitelia navyše pri interpretovaní efektivity pomoci bežne zavádzajú. V prvej vlne minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak zavádzal porovnávaním pomoci ministerstva práce SR s pomocou českého ministerstva práce, napriek tomu, že podstatná časť pomoci v ČR v skutočnosti ide cez ďalšie ministerstvo, financií, upozorňuje Draxler.

Súhlasíš s odstúpením Igora Matoviča z postu premiéra?

Dopĺňa tiež, že pri zavádzaní príspevkov na udržanie zamestnanosti sa ten istý minister, aj ďalší predstavitelia vlády, vyhovárali na nutnosť notifikácie štátnej pomoci Európskej komisii, hoci pri plošnom zvedení kurzarbeitu by notifikácia nebola potrebná.

Dnes sa podľa neho vládni predstavitelia rovnako vyhovárajú na notifikačné povinnosti voči Európskej komisii (EK) ako na dôvod meškania pomoci, hoci EK v skutočnosti takéto schémy schvaľuje extrémne rýchlo, rádovo v dňoch.  

Tolerancia kontaktov na organizovaný zločin

Hlavným koaličným partnerom Igora Matoviča je Sme rodina, strana, ktorej líder figuruje na fotkách s ľuďmi neskôr odsúdenými za členstvo v organizovanej zločineckej skupine, pripomína bývalý šéf rezortu školstva.

Zdôrazňuje, že v Európskej únii nie je iný ústavný činiteľ, ktorý by bol v podobnej situácii. Rovnaký človek si dokázateľne vymieňal erotické správy s maloletou. Ide opäť o niečo, čo by vo väčšine krajín EÚ bolo považované za netolerovateľný poklesok. Premiér takéhoto partnera toleruje, píše sa v petícii.   

Neplnenie predvolebných a povolebných sľubov

Signatárom sa v neposlednom rade nepáči aj to, že vláda od volieb nezrealizovala ani tie predvolebné sľuby, ktoré sú technicky málo náročné, napríklad zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov, čo bol prvý v desiatke hedlajnových sľubov hnutia OĽaNO.   

Cieľom petície je do 17. novembra 2020 vyzbierať 350 tisíc podpisov. Ak sa to podarí a Igor Matovič napriek tomu neodstúpi, táto iniciatíva sa zmení na iniciatívu za predčasné voľby. A to s riadnym zbieraním podpisov podľa zákona, na podpisových hárkoch. Cieľom bude dosiahnuť predčasné voľby v priebehu roku 2021.

Zdroj: peticie.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech