Petr Hudeček: Posaďte sa kdekoľvek!

  • Zdá sa, že našim západným susedom to ozaj páli. A ich nápady sú vskutku praktické. O tom, ako v susednom Česku „ušili“ prvý sedací batoh na svete sme sa porozprávali s Petrem Hudečkem, jedným zo štvorice tvorcov projektu BAGOBAGO.
image_1412420629.jpeg
  • Zdá sa, že našim západným susedom to ozaj páli. A ich nápady sú vskutku praktické. O tom, ako v susednom Česku „ušili“ prvý sedací batoh na svete sme sa porozprávali s Petrem Hudečkem, jedným zo štvorice tvorcov projektu BAGOBAGO.

Ruksak či stolička? Čo to vlastne ten BAGOBAGO je?

BAGOBAGO je tzv. sedací batoh. Na prvý pohľad ho nerozoznáte od klasického batohu. Po bližšom preskúmaní zistíte, že má v sebe elegantne zabudovanú rozkladaciu stoličku. A to navyše tak šikovne, že pri sedení stolička stále nie je vidieť, nerozmačkáte si veci v batohu a ani si ich nijako nezašpiníte. Navyše máte pri sedení prístup ku všetkým veciam v batohu.

 

 

Koho to napadlo?

Môjho otca.

 

Ako na ten nápad prišiel?

Dosť nešťastne si zlomil nohu a rok strávil na lôžku. Keď sa potom snažil boľavú nohu rozchodiť, potreboval sa často posadiť, aby si oddýchol. Vtedy si uvedomil, ako svet trpí nedostatkom miesta na sedenie. A tak ho napadlo, že by bolo super si nosiť nejakú stoličku so sebou. Pochopiteľne diskrétne a tak, aby si na úkor sedenia nezničil, ani nezašpinil ostatné veci. No a tak ho napadlo stoličku elegantne zabudovať do batohu.

 

Ako vlastne vznikol názov BAGOBAGO? 

Systematicky. Chceli sme názov, ktorý bude relatívne jednoduchý, zapamätateľný a ľahko čitateľný vo svete. Slovo bag evokuje z angličtiny batoh a keby ste zapátrali, zistíte, že vo svahilčine znamená bago bago stolička.

 

Kto všetko stojí v pozadí BAGOBAGO, tím alebo the one man show?

Sme štvorčlenný tím. Otec a traja synovia.

 

Aké sú úlohy jednotlivých členov tímu?

Každý robí to, v čom je silný. Otec má dlhoročné skúsenosti s podnikaním, výrobou a vývojom a preto sa stará o všetky technické záležitosti. Najstarší brat stojí za internetovú propagáciou svetových projektov ako je rozečti.se alebo ideaswatch. V BAGOBAGO tímu má teda na starosti internetovú propagáciu. Prostredný brat Ondrej je filmár. V Česku bol nominovaný na najlepší študentský film roka 2011 a presadzuje sa aj v zahraničí. V tíme sa stará o propagačné videá, fotky a grafiku. Ja komunikujem s médiami, so zákazníkmi, kontrolujem zvyšok tímu a spoločne s otcom komunikujeme s distribútormi.

 

 

Ako dlho trvalo než prvý kus batoha získal svojho majiteľa?

Vyrobili sme celkom 13 verzií, ako sme boli s batohom a jeho vychytávkami spokojní. To trvalo približne asi rok. A oplatilo sa. Teraz sú s batohmi spokojní aj zákazníci a to nás veľmi teší.

 

Ako vznikal design a prečo batoh vyzerá tak ako vyzerá?

Dizajn loga navrhoval brat. Dizajn celého batohu sa dal dohromady spoločne so známym, ktorý sa živí navrhovaním batohov, a šikovnými krajčírkami z firmy, ktorá nám batohy šije a ktoré majú dlhoročné skúsenosti so šitím, a to nielen batohov.

 

 

Kde sa batoh vyrába? 

Batoh vyrábame výhradne v Česku. Máme na to dva dôvody. Po prvé chceme udržať kvalitu výroby batohu, ktorú by sme vo vzdialenejších krajinách ťažko ustrážili a po druhé sme s výrobou stále veľmi pružní. Keď vymyslíme ďalšie úpravy a vychytávky batohu, môžeme ich veľmi rýchlo aplikovať vo výrobe.

 

Kto všetko by z Vášho batohu mohol mať radosť?

Nakupujú ho pre svoje voľno-časové aktivity ako turisti, cestovatelia, účastníci festivalov, tak aj elektrikári, zememerači, poľovníci a fotografi pre svoje pracovné činnosti. Mimochodom pracujeme

na špeciálnej edícii batohu pre fotografov, pretože je o batoh z ich strany veľký záujem. O ruksak ale majú záujem aj snowboardisti a iní športovci. Je jednoducho pre všetkých, ktorí v ​​ňom vidia úžitkovú hodnotu.

 

Je to vôbec pohodlné?

Je potrebné povedať, že sedací batoh BAGOBAGO nie je vyrobený ako náhrada za kreslo alebo stoličku. Posadíte sa na neho v situácii, kedy by to inak nebolo možné. Sedenie bude teda natoľko pohodlné, ako nepohodlná by bola Vaša bolesť nôh. Napríklad z dlhého státia alebo výletu.

V akých podmienkach už stihol byť Váš batoh otestovaný?

Batoh bol otestovaný v mrazivých podmienkach na Islande, bol pomocníkom robotníkom v horúcej Afrike, bahnitej Británii, fotografi na neho stúpajú, aby mali v dave lepšie fotky. S batohmi už sme všetci vykonali psie kusy a musím zaklopať „ťuk, ťuk“, že všetko zatiaľ zvláda s prehľadom starého mazáka.

 

Je BAGOBAGO  „žrút“ všetkého Vášho času alebo sa venujete ešte niečomu inému?

Snažíme sa zariadiť všetky operatívne veci tak, aby sme mali čas na strategické rozhodovanie. Akonáhle doštudujem, čo bude budúce leto, budem sa už firme venovať naplno.

 

Ambície sa zameriavajú na trh český, slovenský alebo aj inakší?

Chceme využiť patentovej ochrany, ktorú na sedacie batohy máme a dobiť s BAGOBAGO svetové trhy.

 

Aké sú plány do budúcnosti? Nové vylepšenia či nové produkty?

Plánujeme už spomínanú špeciálnu verziu batohu pre fotografov. Ďalej tiež sedaciu tašku a kufor. Plánujeme tiež rozšíriť existujúce sedacie batohy o farebné prevedenia. Nedávno sme spustili predaj bedrového pásu, ktorý sa dá k batohu prirobiť.  

 

Čo ľudia o batohu BAGOBAGO možno nevedia?

Sedacie batoh si môžete vziať so sebou do lietadla ako príručnú batožinu. Stolička sa z batohu dá vybrať a batoh tak celý vyprať. Nosnosť stoličky je 130 kg a kapacita úložného priestoru je 22 l. Batoh má krytku na nožičky stoličky, aby neboli vidieť a aby ste si od nožičiek nezašpinili chrbát.

 

Nejaká pikoška zo zákulisia BAGOBAGO?

Keď bol sedací batoh podaný jednej slečne na vyskúšanie, namiesto toho,  aby využila stoličku v batohu zabudovanú, jednoducho položila batoh na zem ako kus handry, sadla si na neho a spýtala sa, čo je na tom sedacom batohu tak špeciálne.

 

Než BAGOBAGO uzrel svetlo sveta nutne trebalo prekonať mnoho prekážok. Čo Vás nepríjemne prekvapilo, s čím ste sa museli vysporiadať?

Aby som pravdu povedal, tak ma žiadne nepríjemné prekvapenie nenapadá. Komplikácie určite boli, ale to sú vždy a vo všetkom, takže nás to nijako neprekvapilo. Navyše žijeme filozofiou, že každá kríza je príležitosť a výzva. Treba ich prijať s otvorenou náručou a v dobro ju obrátiť.

 

A čo naopak prekvapilo príjemne?

Obrovský záujem rôznorodých skupín a veľmi vrelé a nadšené reakcie majiteľov nášho sedacieho batohu. Sme radi, že im BAGOBAGO robí radosť a berú ho ako niečo viac, než len batoh.

 

 

Čo by si poradil ostatným mladým (i menej mladým) ľuďom, ktorí majú nápad, pred tým než sa pustia do svojho projektu?

Ja si hlavne myslím, že nie som ten správny človek na rozdávanie rád. Človek sa do konca života má čo učiť. A najviac to potrebuje ten, kto si myslí, že nie. Rady by mali byť predovšetkým individuálne, ale ak by som mal vybrať nejakú všeobecnejšiu, tak by to bola táto: „Určite sa toho nebojte. Ale ak sa do toho pustíte, poučte sa z chýb ostatných. Tam za Vás totiž zaplatil školné niekto iný.“  

 

Ďakujem Petrovi za rozhovor.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech