Petra rozbehla biznis vďaka korku. Vyrába z neho módne eko kúsky

  • Korok sa už dávno nepoužíva iba na výrobu zátok do vínových fliaš, dnes sa z neho vyrába takmer všetko od opaskov, cez lampy, až po interiér do áut
  • Tento materiál má mnoho výhod - má tepelno a zvukovo izolačné vlastnosti, neprepúšťa vodu a je hypoalergénny
  • Petra z Corkit.sk sa rozhodla poukázať predovšetkým na jeho ekologické využitie v módnom priemysle, jej doplnky vyrábajú portugalskí remeselníci aj slovenskí dizajnéri
him
Facebook CORK it
  • Korok sa už dávno nepoužíva iba na výrobu zátok do vínových fliaš, dnes sa z neho vyrába takmer všetko od opaskov, cez lampy, až po interiér do áut
  • Tento materiál má mnoho výhod - má tepelno a zvukovo izolačné vlastnosti, neprepúšťa vodu a je hypoalergénny
  • Petra z Corkit.sk sa rozhodla poukázať predovšetkým na jeho ekologické využitie v módnom priemysle, jej doplnky vyrábajú portugalskí remeselníci aj slovenskí dizajnéri

Kedy a ako ste začali s predajom korkových produktov na Slovensku? Čo vás k tomu priviedlo?

Korok ma ako materiál fascinoval odjakživa. Vôňa korkových zátok, mäkkosť korkových podláh či drobivosť školských násteniek. Na dovolenke v Portugalsku som narazila aj na ďalšie výrobky z korku, ale nejak ma vtedy vedome neupútali a nič som si nekúpila. Nápad založiť CORK it vznikol spontánne. Doma sa nám povaľovalo množstvo korkových zátok, dopíjala som portské víno a popritom googlila, čo kreatívne by sa z tých korkov dalo ručne vytvoriť. Narazila som na módu z korku, kabelky, peňaženky, dokonca dáždniky. Vyzeralo to ako koža, vôbec sa to nepodobalo na ten klasický drobivý korok.

Na “do it yourself” nápady z korku som zabudla a skúmala ďalej korkové kabelky. Zistila som, že na Slovensku sa také niečo zohnať nedá a videla som dieru na našom trhu. Objednala som si prvú korkovú kabelku od dodávateľa, s ktorým spolupracujem dodnes, aby som sa presvedčila o kvalite korkovej módy. Vždy som si chcela vyskúšať, čo obnáša rozbehnutie eshopu alebo akéhokoľvek projektu a rozhodla som sa, že začnem pomaly prinášať túto udržateľnú módu z prírodu aj k nám. V marci 2017 vznikol eshop CORK it a vo februári 2018 som otvorila aj malý showroom.

Čo konkrétne je náplňou vašej práce? Kto tvorí váš tím?

CORK it je zatiaľ len čisto v mojej réžii a riešim ho popri stálej práci. Predávam v spomínanej predajni, plánujem príspevky na sociálne média, odpovedám na maily, vybavujem objednávky, komunikujem s dodávateľmi, analyzujem čo treba objednať a čo naopak vyradiť z ponuky a všetky ďalšie mini úlohy okolo, ktoré sa vždy nakopia. Tím spolupracovníkov sa však raz za čas zväčší – kamarátka pekne fotí, tak mi pomôže nafotiť pár produktov; priateľ a mamina mi asistujú, keď chodievam predávať CORK it na rôzne eventy.

Ako ste už povedali, prostredníctvom vašej značky CORK it spolupracujete s viacerými portugalskými firmami. O aké ide a základe čoho ste ich oslovili?

Oslovila som portugalskú asociáciu korku a úplne náhodou som narazila na jednu pani zo Švajčiarska, ktorá vlastní obchodík s korkovou módou. V maili som ju poprosila, či by ma mohla inšpirovať so svojím príbehom ako začínala. Na moje prekvapenie mi poslala aj mená dodávateľov, s ktorými spolupracuje. Potom som oslovila niekoľko väčších aj menších firiem, vypýtala cenové ponuky a postupne vyfiltrovala 3-4 dodávateľov, s ktorými sa mi najlepšie komunikovalo a sortiment mi vyhovoval. Ide skôr o menšie rodinné podniky (Jocork, Corkor a Marla Pais), ktoré sú mimochodom vedené ženami. Produkty – kabelky, batôžky, peňaženky či kozmetické taštičky sú do veľkej miery šité ručne. Od ďalšej firmy kupujem korkové kúsky do domácností.

Čím je práve korok ako materiál výnimočný?

Jeho výnimočnosť spočíva predovšetkým v tom, že ide o ekologický a udržateľný materiál. Okrem toho je na korku výnimočný aj príbeh, ako sa získava a oblasti, v ktorých sa využíva. Má tepelno a zvukovo izolačné vlastnosti, neprepúšťa vodu a je hypoalergénny. Korok ponúka rozmanitosť.

Veľa ľudí si pri pojme korok predstaví iba korkové zátky do vínových fliaš. Čo všetko je možné vyrobiť z tohto materiálu?

Korok je veľmi všestranný materiál a pri jeho spracovaní sa využije každý jeden gram. Vo svete módy sa používa na výrobu tzv. korkovej kože a látky, z ktorej sa šijú kabelky, peňaženky, tašky a podobne. V športe sa využíva na výrobu surfov, kajakov či podložiek na jógu. Čoraz populárnejší je aj medzi bytovými dizajnérmi a architektami. Existujú korkové stoličky, kreslá, lampy, celé zostavy nábytku a samozrejme korkové podlahy. Uplatnenie nachádza aj v auto-moto priemysle; korok sa najnovšie pridáva do prilieb a niektoré automobilové značky ho využívajú do interiéru áut. Ani inžinieri z NASA neprehliadli korok a používajú ho kvôli jeho termálnym vlastnostiam vo vesmírnych technológiách.

Aké korkové produkty v súčasnosti nájdeme vo vašom e-shope?

Momentálne sa venujem hlavne korku v móde. Obľúbené sú korkové batôžky, dámske peňaženky, kabelky cez plece. V ponuke mám aj podložky pod hrnce, prestierania, obaly na mobil, opasky, kravaty. Sortiment prispôsobujem vďaka spätnej väzby zákazníkov.

Z čoho sa vlastne korok získava a akým spôsobom z neho vzniká “korková koža”, z ktorej sú vyrobené vaše kabelky či peňaženky?

Korok sa získava z kôry dubu korkového. Tieto stromy nenarastú hocikde, ideálne je pre nich stredomorské prostredie. Najviac ich rastie práve v Portugalsku. Dub musí byť starší ako 25 rokov a rastie naďalej aj po odstránení kôry. Odlupovanie kôry prebieha každých 7-9 rokov a medzitým sa strom regeneruje. Stromy, ktorých kôra sa pravidelne odstraňuje, dokonca absorbujú päťkrát viac oxidu uhličitého ako tie, ktoré sa takto nevyužívajú.

Zber korku prebieha ručne. Je to tradičné remeslo, dedené z otca na syna. Nazbierané korkové pláty sa musia niekoľko mesiacov nechať ležať, aby stratili prebytočnú vlhkosť. Slnko a vzduch urýchlia niektoré chemické procesy. Pláty sa potom presunú do tovární, kde sa vložia do vodnej pary, aby kôra zmäkla a mohla sa narezať na tenšie časti. Následne sa kôra znova nechá sušiť pár týždňov. Korková koža je veľmi jemný korok, ktorý sa špeciálnymi organickými lepidlami laminuje na nosnú látku. Žiadne náročné chemikálie sa v procese nepoužívajú.

Aké sú hlavné výhody využiteľnosti korku v módnom priemysle?

Štruktúra korkových buniek vyzerá ako medový plát a tento tvar spolu s látkou zvanou suberín zaručujú korku jeho hlavné výhody – odolnosť, ľahkosť a nepriepustnosť. To znamená, že sa korkové módne výrobky tak ľahko neoderú, nepoškriabu, nezmoknú a sú váhovo dokonca ľahšie ako kožené výrobky. Korok neprepúšťa vodu a odpudzuje prach a aj roztoče. Okrem toho nezapácha, ani keď zmokne. Ďalšou výhodou je, že sa oň netreba starať. Ak sa zašpiní korková kabelka, stačí použiť jemnú handru a mydlo.

Kto vyrába produkty, ktoré nájdeme na vašom e-shope?

Väčšinu z produktov vyrábajú portugalskí remeselníci, nejde o masovú výrobu.

Spolupracujete aj s nejakými lokálnymi výrobcami produktov z tohto materiálu?

Na jednom podujatí som sa zoznámila so slečnou zo Sashe (VačkoVec), ktorá z korkovej látky šije vaky, motýliky, kravaty a aj vankúše. V ponuke mám zopár korkových náramkov od dievčat z Cork fashion a najnovšie mám v ponuke šiltovky od slovenských dizajnérov Rough&Tender.

Kde okrem e-shopu prezentujete tieto produkty a ako na ne reagujú Slováci?

Okrem eshopu a showroomu prezentujem produkty na niekoľkých podujatiach počas roku. Veľmi rada chodievam na Vegánske hody, je tam príjemná atmosféra. Korková móda je obľúbená práve medzi vegánmi či vegetariánmi, keďže korok je neživočíšneho pôvodu. Na Slovensku je zatiaľ korok v móde menej známym pojmom a je teda potrebné budovať povedomie o jeho využití, no doterajšie reakcie hodnotím ako veľmi pozitívne, najmä zo strán viac eko zmýšľajúcich ľudí. Mám pocit, že ľudia na Slovensku novým nápadom celkom fandia a zaujímajú sa o neopozerané produkty. Každá korková kabelka je totiž jedinečná; korok má neopakovateľnú štruktúru.

Čo plánujete do budúcna? Nechystáte sa rozšíriť sortiment?

Plánov mám veľa a na ich realizáciu sú potrebné čas aj peniaze, takže postupujem krok za krokom. Stále sa so sortimentom hrám a skúmam, čo ľudia hľadajú a načo sa pýtajú. Chystám sa viac rozšíriť ponuku o batohy, pánsku líniu a veci do kancelárie a do bytu.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá