Pimp my bike: Najlepšie high-tech vychytávky

  • Prepadli ste cyklistickej vášni? Pozreli sme sa na najlepšie gadgety, ktoré vynesú váš bicykel do inej dimenzie.
image_1404909062.jpeg
  • Prepadli ste cyklistickej vášni? Pozreli sme sa na najlepšie gadgety, ktoré vynesú váš bicykel do inej dimenzie.

Dochádzanie na bicykli sa aj napriek slabej podpore novodobých zemepánov na Slovensku a hlavne v jeho metropole teší stále väčšej obľube. Pekné počasie si priam pýta vyskúšať aj alternatívnejšie spôsoby dopravy, najmä ak to znamená šancu vyhnúť sa preplnenému autobusu. A čo je lepšie než dochádzanie na bicykli, ktoré pomáha planéte, udržuje líniu v strehu a odbremení peňaženku? To posledné platí najmä v prípade, že nemusíte každých pár mesiacov kupovať nový kus, alebo súčiastky.

Nasledovné výdobytky z vás síce Petra Sagana neurobia, ale minimálne sťažia život tým, ktorý si váš bicykel chcú požičať na dobu neurčitú. A prinajhoršom – v prípade odcudzenia – zvyšujú šance na jeho vypátranie. 

Neukradnuteľné svetlo

FortifiedBike je americký start-up, ktorý sa špecializuje na výrobu a predaj „neukradnuteľných“ svetiel. Samotný nápad pre FortifiedBike bol podnietený nepríjemnou udalosťou. Ako uvádzajú na svojej web stránke, jedného dňa ukradli kamarátovi zakladateľov svetlo na bicykli. Pri ceste domov ho potom neskôr zrazilo auto. Kamarát to našťastie rozchodil a inšpiroval dvoch bikerov z MIT k založeniu FortifiedBike.

Hlavnou výhodou svetiel je ich trvácnosť a bezpečnostné opatrenia, ktoré znemožňujú krádež. FortifiedBike si stojí za týmto tvrdením natoľko, že ponúka doživotnú záruku. Čo v praxi znamená, že vám stačí kúpiť jeden kus a máte vystarané na veky vekov. Všetky modely majú zabudovanú baterku, ktorú stačí jednoducho dobiť cez USB. Ich cena začína na 59 dolároch pre základný model.

 

Zámok s alarmom

Lock8 je jediný európsky zástupca, ktorého si dnes predstavíme. Zakladatelia tohto start-upu so silným nemeckým zastúpením okúsili bolesť zo straty v dôsledku krádeže a preto sa rozhodli prispieť k riešeniu tohto problému zámkom inteligentným a pre zlodejov protivným zámkom.

Kľúčovým komponentom je v prípade Lock8 box s elektronikou, ktorý treba pripevniť ku kolesu a ktorý uzamyká kábel okolo kolesa. Akonáhle niekto podráždi citlivé senzory integrované v Lock8, spustí sa hlučný alarm a zároveň upozorní prostredníctvom mobilnej aplikácie majiteľa.  

 

GPS v riadidlách

Ak sa vám predchádzajúce riešenie zdá málo sofistikované, Helios a jeho GPS tracker v riadidlách by váš mohlo nadchnúť o niečo viac.

Riadidlá majú zabudované výkonné LED osvetlenie, ktoré vie rozoznať, či ste v dostatočnej blízkosti a podľa toho sa automaticky rozsvietiť, alebo naopak vypnúť. Ďalej je to GPS sledovanie a dokonca aj smerovky!

Helios bar možno namontovať na väčšinu bicyklov a batériu jednoducho dobiť cez USB kábel. Všetko sa dá optimalizovať cez iOS aplikáciu a tím z americkej Kalifornie už pracuje na vydaní apky pre Android. GPS sledovanie, pre ktoré treba vložiť do špeciálne vytvoreného slotu v riadidlách SIM kartu, je oficiálne podporované zatiaľ iba v USA. To je azda aj jedinou mínuskou týchto prepracovaných riadidiel, ktorých cena začína na $279.

 

zdroj: http://fortifiedbike.comhttp://lock8.me/ a http://www.ridehelios.com/

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech