Pioneers Bratislava – mix najlepších slovenských nápadov a poriadnej párty

  • Megalomanský startupový festival Pioneers, ktorý sa koná každoročne vo Viedni, prinesie tento rok opäť veľkú šou.
Screen Shot 2016-04-05 at 15.09.08
  • Megalomanský startupový festival Pioneers, ktorý sa koná každoročne vo Viedni, prinesie tento rok opäť veľkú šou.

V rámci akejsi prípravy naň si však môžeš atmosféru podujatia vyskúšať aj v Bratislave. Tento rok nie je výnimkou a dokonca možno Pioneers Bratislava označiť za akéhosi predskokana celého festivalu. Aj vďaka tomu majú tento rok až 2 voľné vstupenky pre víťaza tohtoročnej súťaže.

Vyspovedali sme dievčatá z AVE Agency, ktoré bratislavský Pioneers organizujú a veru zdá sa, že sa je na čo tešiť! :)

 

Ahojte baby, konanie Pioneers Bratislava sa neúprosne blíži, ako to cítite tento rok?

Betka: Výborne, tešíme sa. Je šesť hodín ráno a my vstávame, aby sme predbehli všetkých návštevníkov Bratislavského hradu a natočili tohtoročný promo spot.

Petra: Ja ako každý rok, pociťujem mierne obavy. Zamýšľam sa nad tým, čo všetko treba ešte zariadiť, vybaviť, vytelefonovať. Predošlé tri ročníky zaznamenali úspech, boli úplne natrieskané, tak by som s tým stresom už asi aj mohla prestať.

Vierka: Ja sa veľmi teším, Pioneers Bratislava je srdcovkou AVE Agency.

Screen Shot 2016-04-05 at 15.09.24

foto: Ivo Burcel

 

Doposiaľ sa Pioneers konal pravidelne každý polrok, teraz sa periodicita zmenila na ročnú. Prečo?

Petra: Práveže vo viacerých krajinách bolo zvykom, že lokálny Pioneers sa koná iba raz ročne. Viedeň bola milo prekvapená, že u nás má taký úspech, že „uživí“ podujatie dvakrát za rok. Dlho sme preto váhali, či periodicitu meniť alebo nie. Napokon zvíťazil argument, že Pioneers Bratislava sa s Viedňou výraznejšie prepojí, ak bude akýmsi predskokanom Pioneers Festivalu. Výhodu z toho získal aj výherca tohtoročnej Pitching Competition, ktorý si odnesie dve voľné vstupenky na festival. Doteraz víťaz získaval iba jednu.

 

Môže byť tento ročník silnejší, ako všetky doposiaľ? Čím bude toto podujatie oproti predchádzajúcim jedinečné?

Vierka: Určite áno. Našou snahou je, aby bol každý jeden ročník lepší ako ten predošlý. Práve preto sme pre naše súťažiace start-upy pripravili jednu špecialitu, ktorá sa po minulé ročníky neaplikovala. Všimli sme si, že naše start-upy sú mnohokrát veľmi dobré, ale problém bol odprezentovať ich v limitovanom čase na požadovanej prezentačnej úrovni. Práve z tohto dôvodu sme tento rok privzali do spolupráce aj kouča, ktorý naše start-upy pripraví na ich výstup a pomôže im zbaviť sa stresu s verejnej prezentácie a naučí ich povedať len to, čo je účelné.

 

Petra: Tento rok bude podujatie jedinečné aj v tom, že na ňom vystúpi jeden silný spíker. Počas Pitching Competition sa predstavia úplne nové slovenské startupy a v rámci networkingu si budú môcť účastníci odskúšať všetky vychytávky novootvoreného Labu.

Betka: Okrem už spomínaných nových tvárí, budeme mať aj nového moderátora, presnejšie moderátorku. Zavíta k nám priamo z Viedne a podporí tak náš čisto ženský tím. Veľmi sa na ňu tešíme, bude to zábavné.

 

V kuloároch sa šepká, že by sa na pódiu mohol objaviť exkluzívny hosť – Július Benčko z Megaupload. Čo mi k tomu poviete?:)

Betka: Aj ja som to počula ☺. Július Benčko má naozaj čo povedať.

Vierka: Toto šepkanie ti rada potvrdím osobne 19.4. o 19tej v Connecte.

Screen Shot 2016-04-05 at 15.07.44

foto: Ivo Burcel

 

Na aké iné mená sa môžu návštevníci tešiť?

Petra: Do poroty by mali zasadnúť Philipp Stangl a Markus Lang z Pioneers Ventures, Jana Bieliková, zakladateľka a CFO Connect Coworkingu, a medzi porotcov sa po svojom výstupe pridá aj hlavný spíker. Okrem toho sa medzi účastníkmi určite objaví aj zopár zaujímavých investorov, ktorých mená zatiaľ neprezradíme.

Vierka: No a budeme tam my, skvelý DJ a výborné street-food jedlo. To by pre spokojnosť účastníkov malo stačiť.

 

Pioneers Bratislava je spolu s ďalšími mestami akýmsi “predskokanom” hlavného eventu vo Viedni. Ako prebieha spolupráca s organizátormi festivalu? Máte pri príprave podujatí dostatočnú slobodu?

Petra: Zakladatelia Pioneers Festivalu sa k Pioneers Bratislava vyjadrovali pozitívne. Minulý rok dokonca na stretnutí všetkých ambasádorov vo Viedni púšťali naše promo video ako ukážku toho, citujem, „ako sa to má robiť“ ☺. Naša spolupráca je založená na synergii, Viedeň nám dáva globálnu víziu, support, podklady, kontakty a my prinášame to najlepšie zo slovenskej startup scény, neoklieštené myslenie a kreatívneho ducha do organizovania eventu.

Betka: Ok, ale dva týždne pred eventom dostávame z Viedne tak 20 mailov denne, ale inak to môžme nazývať aj synergia.

Vierka: Celkom milo na nás reagujú aj organizátori z okolitých krajín, ktorí nám fandia a podporujú nás. Majú pre nás aj špeciálny názov – those three girls.

Screen Shot 2016-04-05 at 15.07.04

foto: Ivo Burcel

 

Minulý rok sa slovenské startupy vo Viedni nestratili, no na obrovský úspech stále čakáme. Myslíte, že sú na Slovensku startupy s potenciálom raz na tomto festivale zvíťaziť? Alebo si ešte musíme počkať?

Petra: Myslím si, že tu také startupy sú a na festivale sa už aj objavili. Minulý rok som na festivale strávila asi hodinu sedením v Ecocapsuli a mala možnosť vypočuť si nejeden inšpiratívny rozhovor jej zakladateľov s potenciálnym investorom.

Vierka: Rovnako mali na festivale svoje stánky startupy ako Orderlord, Evnt.ee či Wakesapp, ktoré vystúpili aj počas Pioneers Bratislava. Michal Maxián v pohybe predstavoval BatSuite a networkoval azda s každým investorom, ktorého stretol. Rok predtým organizátori priamo oslovili Vision Box, ktorý objavili ešte na úplne prvom Pioneers Bratislava.

Betka: Slovenské startupy sú neoddeliteľnou súčasťou Pioneers Festivalu. Jediné, v čom pozorujem výhodu tých zahraničných, je, že disponujú lepšími prezentačnými zručnosťami, vedia sa lepšie presadiť, predať. Ale nápady majú často lepšie práve naši protagonisti.

 

Máte nejakého osobného favorita – nejaký slovenský startup, ktorému naozaj veríte?

Petra: Ja osobne verím skôr ľuďom ako startupom. A takýto ľudia pre mňa sú Vaco, Michal Maxián, Peter Komorník, Dušan Koutný a mnohí ďalší, s ktorými som sa počas organizovania Pioneers Bratislava stretla a ktorí ma dodnes prekvapujú svojím nadšením, profesionalitou, nasadením a skvelými nápadmi.

Betka: Chvalabohu nie som v porote, takže takúto otázku si ani nekladiem. Vždy držíme palce všetkým, ktorí sa do Pitching Competition prihlásia a idú si za svojim snom.

Screen Shot 2016-04-05 at 15.07.18

foto: Ivo Burcel

Niektorí tvrdia, že konferencie, súťaže a iné eventy startupom skôr škodia ako prospievajú. Predpokladám, že s názorom týchto “hejterov” nesúhlasíte. Aký máte teda k tomuto postoj?

Petra: Úprimne si myslím, že je to vec postoja a mení sa to od prípadu k prípadu. Niekoho to fakt môže odradiť, zatiaľ čo iného to posunie míľovými krokmi.

Betka: Nevieme, prečo to tvrdia, každopádne naše start-up eventy zatiaľ ešte nik „nevyhejtoval“. Ani sa nám nikto poškodený neozval. Uvidíme tento rok :)

 

Čo by ste odkázali tým, ktorí by sa možno aj zúčastnili Pitching Competition, no strach zo “strápnenia” im nedovolí urobiť ten prvý krok?

Petra: Asi iba toľko, že všetci raz začínali. Aj tí, ktorí sedia v porote. Aj tí, ktorí sedia v publiku. Rovnalo aj my ako organizátorky. Nie sme tu preto, aby sme ich súdili, ale aby sme im pomohli posunúť sa vpred a splniť si svoj sen.

Vierka: Nech to proste spravia a pokojne nech sa aj strápnia, tento event sa nesie v duchu pohody a prajnosti, niet sa čoho báť. Je to skvelá platforma na odskúšanie svojich možností.

Betka: Je treba ísť nebojácne dopredu v duchu toho, ako znie heslo v našej súčasnej kampani:  Let’s move with bright ideas.

Pioneers Bratislava bude zase nabitý, preto ak máš chuť si zasúťažiť, alebo aspoň podporiť a spoznať nádejné slovenské startupy, lístky si môžeš zakúpiť na tomto odkaze!

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK