Pivná značka sa zbavuje plastu. Ušetrí tak 400 ton odpadu ročne

  • Spoločnosť Diageo je najväčším svetovým producentom alkoholických nápojov a piva
  • Patrí pod ňu aj značka ikonického tmavého piva Guinness
  • V súčasnosti 5 % z balenia tvorí plast, ktorý má však už onedlho byť minulosťou
zach-meaney-248696-unsplash
Unsplash
  • Spoločnosť Diageo je najväčším svetovým producentom alkoholických nápojov a piva
  • Patrí pod ňu aj značka ikonického tmavého piva Guinness
  • V súčasnosti 5 % z balenia tvorí plast, ktorý má však už onedlho byť minulosťou

Tak, ako celé krajiny bojujú svojou legislatívou za menej plastového odpadu v našich oceánoch, rovnako tak aj svetoví producenti. Južná Kórea má špeciálne kontajnery na biologický odpad, Francúzsko ako prvé na svete zakázalo jednorazové plasty, ktoré sa nerozkladajú, mesto San Francisco zakázalo plastové fľaše a aj my na Slovensku máme našliapnuté tým správnym smerom. Vďaka novému nariadeniu EÚ musia do 1. januára 2021 zmiznúť jednorázové plasty z pultov našich predajní a veľkou témou je aj zálohovanie plastových fliaš.

Niet sa čo čudovať, že svet plastový odpad tak trápi. Každý deň médiami preletia fotografie znečistených pobreží či divokých zvierat uväznených v plastových vreckách. Aj preto minulý rok Starbucks prisľúbil odmenu milióny eur tomu, kto v miliardách predaných pohárov na kávu vymení vnútornú plastovú, nerecyklovateľnú vrstvu za „zelenšiu“ alternatívu a u nás Kaufland vyzlieka uhorky (viac si prečítaš TU).

K množstvu značiek, ktoré zo svojho portfólia balení vypúšťajú plasty, sa tentokrát pridáva aj brand ikonického tmavého piva s hustou penou, Guinness. Doposiaľ tzv. multipack držal pokope vďaka plastovému zmršťovaciemu obalu, ktorý však už od budúceho roku nahradí obal papierový. Nie je to síce prevratný vynález, pretože takto balené plechovky u nás nie sú ničím výnimočným, Guinness však pri svojej ohromnej produkcii dokáže ročne ušetriť až 400 ton plastového odpadu, informuje Daily Mail.

Obľúbená značka piva tak nasleduje napríklad brand Carlsberg alebo Corona. Od roku 2017 však intenzívne pracuje s témou udržateľnosti a zo svojich kamenných prevádzok vypustil miešadlá a slamky z jednorazových plastov. Navyše si stanovila za cieľ zabezpečiť, aby 100 % z použitého plastu bolo recyklovateľného, opätovne použiteľného alebo kompostovateľného už od roku 2025.

Zaujímavosťou však zostáva, že zvonku sa síce Guinness plastového obalu vzdá, vnútri ukrýva veľké tajomstvo. Za krémovosť a penu piva z plechovky môže drobné vylepšenie z roku 1969, a teda malá plastová loptička naplnená dusíkom, ktorá v plechovke putuje spolu s nápojom. Fanúšikovia značky teda jej veľkú novinku podporujú, no pýtajú sa, či svetoznámy „widget“ stále v plechovkách zostáva ukrytý.

Zdroj: Daily Mail, Guinness

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech