Zem prišla o posledného nosorožca bieleho. Nádej na záchranu druhu tu však stále je

  • Uhynul Sudán, posledný samec nosorožca severného bieleho
  • Pred pár desaťročiami ich boli na Zemi tisíce
  • Dnes kvôli pytliakom zostali len dve samice
sudan
facebook.com/SudanNeedsUs
  • Uhynul Sudán, posledný samec nosorožca severného bieleho
  • Pred pár desaťročiami ich boli na Zemi tisíce
  • Dnes kvôli pytliakom zostali len dve samice

Svet prišiel o posledného nosorožca bieleho. V Keni v rezervácii Ol Pejeta zahynul poslední žijúci samec tohto druhu. Volal sa Sudán a od minulého roka bojoval s infekciou, no jeho stav sa už dlhšie nezlepšoval. Česká ZOO, ktorej nosorožec pôvodne patril, sa ho preto rozhodla utratiť.

Nádej na záchranu druhu však ešte existuje. V rezervácii sa nachádzajú ešte dve samice, no oficiálne taktiež patria ZOO Dvůr Králové. Smrť posledného samca tak nič nemení na tom, že vedci budú pokračovať v úsilí o záchranu druhu umelou reprodukciou, ktorá bola už predtým považovaná za poslednú nádej.

Sudán sa dožil 45 rokov, čo je podľa BBC u nosorožcov ekvivalentom 90-tich rokov u človeka. Podľa agentúry AP bol Sudán akousi celebritou a do rezervácie za ním chodili tisíce návštevníkov. Minulý rok sa objavil aj na zoznamke Tinder ako „najlepší starý mládenec na svete“, v rámci zbierky na vývoj metódy umelého rozmnožovania.

Smutnou správou je, že vo voľnej prírode je druh nosorožcov bielych oficiálne považovaný za vyhynutý. Podľa Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) žilo ešte v roku 1960 na Zemi viac ako 2-tisíc kusov nosorožca tuponosého. O 20 rokov neskôr, v roku 1980, kvôli útokom pytliakov zostalo len 15 jedincov.

Naopak takzvaný nosorožec južný je príkladom úspešného snaženia ochranárov. Asi pred sto rokmi už týchto zvierat zostávalo len niekoľko desiatok, avšak úsilie vedené juhoafrickým ochranárom pomohlo ich počet v Afrike zvýšiť na aktuálnych asi 20-tisíc kusov.

Smutným faktom zostáva, že za pol storočie na planéte vyhynula viac ako polovica živočíšnych druhov a tisíce sú na rovnakej ceste. Výrazným faktorom v tomto „boji o prežitie“ je samozrejme aj človek, ktorý má opäť o čosi viac miesta len a len pre seba, svoj odpad a peniaze.

zdroj: cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech