„Podvod na voličoch“, kritizuje politológ. Do eurovolieb kandidujú kontroverzní poslanci a ministri

  • Voľby do Európskeho parlamentu sa uskutočnia 6. – 9. júna 2024
  • O hlasy voličov sa budú uchádzať napríklad Igor Matovič, Andrej Danko či Richard Sulík
Na snímke Andrej Danko, Igor Matovič a Martina Šimkovičová.
Na Štrasburg majú zálusk viacerí politici, TASR/Pavel Neubauer, Jaroslav Novák, Jakub Kotian
  • Voľby do Európskeho parlamentu sa uskutočnia 6. – 9. júna 2024
  • O hlasy voličov sa budú uchádzať napríklad Igor Matovič, Andrej Danko či Richard Sulík

Začiatkom júna čakajú Slovensko ďalšie voľby. Tentokrát si nebudeš voliť tých, ktorí povedú našu krajinu, ale „len“ tých, ktorí ju budú zastupovať v zahraničí. Konajú sa každých päť rokov a aj ty môžeš rozhodnúť o tom, kto zasadne do poslaneckých lavíc Európskeho parlamentu (EP).

Tento rok bude v pléne zasadať dohromady 720 poslancov z celej Európy, Slováci budú voliť 15 z nich. Na kandidátkach sa to tento rok hemží známymi tvárami. O hlasy voličov sa pobije expremiér Igor Matovič, podpredseda parlamentu Andrej Danko, exposlankyňa Romana Tabák, expremiér Ľudovít Ódor či bývalý predseda SaS Richard Sulík.

Smer stavil napríklad na už ostrieľanú Moniku Beňovú, Hlas na župana Branislava Becíka a Republika prekvapila kontroverznou Líviou Pavlíkovou. Za KDH zas kandiduje exminister Viliam Karas. Veľké meno vytiahli aj Demokrati, ich kandidátnu listinu posilnil bývalý policajný prezident Štefan Hamran.

Politológovi sa však more známych mien nepozdáva.

Kto môže uspieť

Odborníci či neodborníci? To je otázka. Politológ Tomáš Koziak nechce škatuľkovať a hovorí, že ani politik nemusí byť nevyhnutne odborník, čo zas nemusí byť chybou. Politické strany samy vedia, prečo si tam koho vybrali. „Aj politik môže byť odborník aj neodborník. A neznámy človek zas môže byť odborníkom a môže sa dostať do europarlamentu tak, že ho tam potiahnu tie známe tváre,“ ozrejmuje.

Na to povedať, kto by mohol vyhrať eurovoľby, je podľa Koziaka ešte skoro. O hlasy voličov sa totiž uchádzajú aj najznámejšie strany ako Smer, Hlas a Progresívne Slovensko.

„Každá strana má svojich voličov. Myslím si, že už u nás je voličský tábor pomerne jasne špecifikovaný. V prípade liberálneho tábora tu máme viacero politických strán, ktoré sa prekrývajú a tých voličov si budú kradnúť,“ upozorňuje na možné patálie pre liberálov. Podľa neho bude mať takýto volič dilemu či bude voliť Demokratov, či bude voliť progresívcov alebo či bude voliť Sasku. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Európsky parlament

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá