Pohovor nikdy neukonči s odpoveďou „nemám žiadne otázky“. Personalistka radí, ako zahviezdiť

  • Pracovný pohovor vie potrápiť skoro každého
  • S odborníčkou na HR sme si pre teba pripravili tipy, vďaka ktorým zahviezdiš na každom pohovore
margaret starka, notebook
Vľavo na snímke personalistka Margaret Starka, Margaret Starka, Unsplash/ Nick Morrison
  • Pracovný pohovor vie potrápiť skoro každého
  • S odborníčkou na HR sme si pre teba pripravili tipy, vďaka ktorým zahviezdiš na každom pohovore

Rozmýšľaš nad zmenou práce, alebo ťa v najbližších dňoch čaká pohovor? Práve ten patrí medzi jeden z najdôležitejších krokov k získaniu nového zamestnania.

Väčšina záujemcov už chodí na pohovory s nejakými skúsenosťami, avšak tie sú zväčša negatívne, hovorí zakladateľka agentúry BE-DNA Margaret Starka, ktorá má v oblasti personalistiky dlhoročné skúsenosti.

Nepodceň prípravu

Margaret Starka za jednu z najdôležitejších vecí považuje prípravu na pohovor. Okrem hlavnej stránky spoločnosti odporúča prekliknúť si aj sociálne siete či iné portály a zistiť, ako firma komunikuje. Na LinkedIne si zase môžeš nájsť profily ľudí, s ktorými budeš mať pohovor. Pripravíš sa na to, s akými ľuďmi sa stretneš.

„Ak vám na pohovore naozaj záleží, skúste si rozhovor s niekým zo svojich blízkych. Bez problémov nájdete aj profesionálnych kariérnych poradcov, ktorí vám rady poskytnú tiež,“ hovorí a dodáva, že nikdy nie je na škodu mať prichystané otázky, ktoré sa personalistov chceš spýtať.

Neodporúča končiť s odpoveďou: „Nemám žiadne otázky.“ Na záver by si však nemal klásť otázky, ktoré sa týkajú iba tvojich pracovných podmienok, ale skôr prejaviť záujem o firmu.

„Zaujímajte sa o ľudí z danej spoločnosti. O to, prečo pre firmu pracujú, čo je ich najväčším úspechom. Buďte zvedaví. Pýtajte sa na to, ako zvládajú covidové obdobie. Zaujímajte sa o ich plány a čo od človeka na danej pozícii očakávajú,“ vysvetľuje Margaret.

zdroj: Unsplash/Campaign Creators

Práca by nemala byť iba o peniazoch

Medzi otázky, ktoré vedia potrápiť kandidátov, patrí to, prečo si vybrali konkrétnu ponuku. Najmä ak je ich hlavným lákadlom platové ohodnotenie. V tomto prípade personalistka hovorí, že na pohovor by ani chodiť nemali.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá