Poldeci na trávenie a „liečivý“ vývar. Lekár vyvracia najväčšie mýty Slovákov o zdraví

  • Na Slovensku koluje množstvo mýtov o zdraví
  • Len máloktorý z nich je však pravdivý
  • Na to, čo je naozaj pravdivé, sme sa spýtali doktora
oto sova vývar
Ilustračná fotografia, Oto Sova, Unsplash/Henrique Felix
  • Na Slovensku koluje množstvo mýtov o zdraví
  • Len máloktorý z nich je však pravdivý
  • Na to, čo je naozaj pravdivé, sme sa spýtali doktora

Zdravie si každý z nás chráni, ako najlepšie vie. Avšak len málokto z nás má v oblasti medicíny aj skutočne odborné znalosti, a tak sa často spoliehame „na to, čo sa hovorí“.

Najmä na Slovensku pritom majú silnú prítomnosť tzv. „babské rady“, ktoré sa orálnou tradíciou posúvajú z generácie na generáciu. Ale nie všetky tieto „zaručené“ rady aj naozaj fungujú. Naopak, mnohé z nich skôr spadajú do kategórie mýtov, pričom niektoré dokážu narobiť viac škody než úžitku.

Pozreli sme sa preto na tie najznámejšie zdravotné fámy a mýty a preverili, či je na nich aspoň kúsok pravdy. K jednotlivým ľudovým radám sa vyjadril aj doktor, pričom niektoré odpovede skutočne prekvapili.

Zo zimy sa ochorieť nedá

Azda každý z nás ako dieťa počul od rodičov vetu: „Obleč sa teplejšie, lebo prechladneš!“ Túto vedomosť si však so sebou väčšina ľudí nosí celý život. Chladné počasie nemusí spôsobiť len podchladenie, ale môžeme z neho vraj aj ochorieť, a tak sa oblečieme teplejšie.

Preto zrejme mnohých ľudí šokuje, že „prechladnutie“ je čistý mýtus. Samotná teplota vzduchu u človeka nemôže vyvolať ochorenie. Ako totiž vysvetľuje doktor a výrobca liečiv a saponínových výživových doplnkov MUDr. Oto Sova, CSc., na to, aby ľudské telo ochorelo, musí byť vždy prítomné aj niečo iné.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Healthline, Fortune, National Library of Medicine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá