Pomocou smarfónu vytvorili prvú ľudskú tvár. Výsledky prekvapili aj lekárov

  • Vedci z univerzity Paulista používajú smartfóny a 3D tlač na to, aby vytvorili modely pre protézy zo silikónu
  • Vytvárajú trojrozmerné modely pomocou fotografií urobených smartfónom
BeFunky-collage-3
Ilustračná foto, zdroj: unsplash.com
  • Vedci z univerzity Paulista používajú smartfóny a 3D tlač na to, aby vytvorili modely pre protézy zo silikónu
  • Vytvárajú trojrozmerné modely pomocou fotografií urobených smartfónom

Denisa Vicentinová sa na seba pozerá do zrkadla a začína plakať. Táto brazílska päťdesiatníčka, ktorá prišla o oko a veľkú časť sanice v dôsledku rakoviny, pozerá na svoju novú tvár s protézou, ktorej model bol vytvorený pomocou 3D tlače. Píše o tom agentúra AFP.

„Teraz už viem, že sa budem cítiť medzi ľuďmi lepšie,“ hovorí Vicentinová na klinike v brazílskom Sao Paulo, kde sa liečila. Agentúra AFP sledovala túto pacientku viac ako rok a pol. Od marca 2018 prinášala fotografie a videá Denisy Vicentinovej z priebehu niekoľkých kľúčových etáp rekonštrukcie tváre ako po fyzickej, tak po psychickej stránke.

Vedci z univerzity Paulista používajú smartfóny a 3D tlač na to, aby vytvorili modely pre protézy zo silikónu. Táto priekopnícka metóda výrazne znížila náklady a dobu výroby protézy o polovicu.

Vystačia si len so smartfónom a počítačom

„V minulosti trvalo hodiny, než sme protézu ručne vymodelovali, a procedúra bola veľmi invazívna,“ vysvetľuje Rodrigo Salazar, ktorý proces riadil. „Dnes vytvárame trojrozmerné modely pomocou fotografií urobených smartfónom,“ hovorí. To umožňuje získať verný model s presnými rozmermi tváre za oveľa nižšiu cenu, než tomu bolo u obvyklých zariadení.

Pani Vicentinová je jedným z 50 pacientov, o ktoré sa doktor Salazar a jeho kolegovia starajú od roku 2015 a ktorí s ohľadom na estetické hľadisko potrebujú tieto snímateľné protézy. Tím sa špecializuje na protézy čeľustí a tváre, ktoré umožňujú rekonštrukciu tváre u pacientov postihnutých vrodenými vadami, chorobami alebo úrazmi.

Život pani Vicentinovej sa zmenil pred 30 rokmi, keď sa jej na tvári objavil nádor. Ten bol dvakrát odstránený, ale po 20 rokoch sa znovu objavil v zhubnej forme. Postupne tak strácala časti pravej tváre. „Snažila som sa nevenovať pozornosť šikmým pohľadom, keď som išla metrom alebo vlakom. Na niektorých miestach som cítila, ako sa na mňa ľudia pozerajú, a niektorí odišli, akonáhle ma uvideli,“ spomína.

Vo svetle rozvoja techník 3D tlače v posledných rokoch napadlo kolegu doktora Salazara Luciana Diba, aby využil 3D techniku pre výrobu protéz. „Raz som videl, ako si ľudia tlačia na 3D tlačiarni v obchodnom centre, a povedal som si, prečo by to nešlo s protézami,“ vysvetľuje.

S pomocou smartfónu urobil doktor 15 fotografií tváre, podľa ktorých vznikol trojrozmerný numerický model. Tlač 3D poslúžil ako vzor pre vytvorenie protézy zo silikónu, živice a umelých vlákien.Výroba celkovo trvala len 12 hodín, polovicu času, aký zaberú doteraz používané metódy, ktoré vyžadujú v prepočte až približne 436-tisíc eur. Nová technika si vystačí len so smartfónom a počítačom.

Dnes má klinika na čakacej listine pacientov v Sao Paule, ale aj v Lime, kde má Peruánec Salazar vlastnú kliniku. Vedci dúfajú, že ich tento rok ošetria niekoľko desiatok.

Zdroj: ČTK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá