Pomôžu ti s prácou či so štúdiom. Toto je 9 najefektívnejších nootropík, ktoré môžeš získať bez predpisu

  • Počul si už o nootropikách?
  • Niekedy sa na ich označenie používa aj pojem „inteligentné drogy“
  • Ide o výživové doplnky, ktoré spúšťajú v mozgu celý rad procesov
nootropika
Unsplash/Csaba Balazs | Unsplash/Anna Shvets
  • Počul si už o nootropikách?
  • Niekedy sa na ich označenie používa aj pojem „inteligentné drogy“
  • Ide o výživové doplnky, ktoré spúšťajú v mozgu celý rad procesov

Nootropiká sú v poslednom období veľkou témou. Videl si film Všemocný (Limitless)? Bradley Cooper v ňom využíva silu zázračných piluliek, ktoré mu umožňujú kapacitu jeho mozgu využívať na 100 %, vďaka čomu dosahuje neuveriteľné mentálne výkony. Nootropiká ti síce až takýto boost nedajú, ale môžeš sa k nemu aspoň priblížiť. 

Čo sú nootropiká?

Ako sme už spomenuli, nootropiká sa označujú za ,,inteligentné drogy“, v skutočnosti však samozrejme o žiadne drogy nejde. Nootropiká sú podľa portálu Medical News Today látky, ktoré svojím zložením podporujú činnosť mozgu, a podporujú také jeho funkcie ako pamäť, výkonnosť či kreativita. Mohli by sme ich nazvať aj nutrientmi pre mozog, ktoré poriadne boostnu jeho výkon. Okrem ich účinku je skvelé aj to, že sú voľne predajné – na ich kúpu teda nepotrebuješ žiaden lekársky predpis. 

Toto je 7 najefektívnejších, vďaka ktorým sa tvoja výkonnosť, pozornosť, sústredenosť či kreativita posunú na úplne nový level. 

#1 Kofeín

Začneme, samozrejme, kofeínom. Jeho účinky na náš organizmus sú nesporné, a s najväčšou pravdepodobnosťou si si ich už vyskúšal aj ty. Podľa údajov z PubMed Central ide dokonca o najrozšírenejšiu psychoaktívnu látku na celom svete. 

Nachádza sa samozrejme v káve, ale aj v čajoch, v colových nápojoch, energetických drinkoch, ale aj v rôznych liekoch. Ak však jeho účinky chceš využiť naplno, vyskúšaj kofeínové tablety, ktoré zablokujú receptory adenozínu v tvojom mozgu, vďaka čomu sa budeš cítiť menej unavený. 

Kofeínové kapsule, ktoré sú u nás štandardne voľnopredajné, obsahujú cca 200 mg kofeínu, čo je cca 2-2,5x viac, ako šálka kávy. Za bezpečnú dávku sa pritom považuje cca 400 mg denne. Pri kofeíne si však daj pozor na to, že ako si si určite všimol, na istý čas ťa síce nabudí, no po vyprchaní účinkov na teba môže doľahnúť ešte väčšie vyčerpanie. Skvele tak funguje vtedy, ak ti napr. horí nejaký termín, a prácu musíš dokončiť do niekoľkých hodín, alebo keď v noci potrebuješ zostať hore. 

zdroj: Unsplash/Jefferson Santos

#2 Teanín

Teanín, alebo L-Theanine, je aminokyselinou nachádzajúcou sa predovšetkým v čaji, no podobne ako kofeín, aj túto látku nájdeš dostupnú aj v kapsuliach. Bežne dostupné kapsule obsahujú 200-250 mg teanínu, a keďže teanín má maximálnu dennú odporúčanú dávku rovnakú ako kofeín, vziať si ich môžeš max. 2.

PubMed Central popisuje skvelé účinky tejto látky tak, že v tvojom mozgu zvýši hladinu alfa vĺn, ktoré súvisia s tvojou kreativitou. Navyše má zároveň príjemné upokojujúce účinky, a to bez toho, aby sa dostavila ospalosť. 

Viaceré štúdie, okrem iných napríklad aj táto, odporúčajú kombinovať teanín s kofeínom. Táto kombinácia totiž zvýši tvoju bdelosť i tvoj výkon, no zároveň si pritom zachováš pokojnú myseľ, a tvoje myšlienky nebudú plynúť nekontrolovateľným prúdom. 

#3 Ženšen (Panax Ginseng)

Ženšen je liečivou rastlinou, ktorá sa v tradičnej čínskej medicíne používa už stovky rokov. Ide vlastne o koreň rastliny všehoj ázijský, no niekedy sa už pojmom ženšen označuje aj celá táto rastlina. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: medicalnewstoday.com, mindlabpro.com, healthline.com, healthiline.com, ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, tandfonline.com, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com, webmd.com, medicalnewstoday.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá