Pompézne oslavy kráľovnej Alžbety II.: Podráždení mladí Briti doslova utekajú preč z krajiny, končí sa podpora monarchie?

  • Kráľovná Alžbeta II. je najdlhšie vládnucou panovníčkou
  • Platinové jubileum, ktoré oslavuje, je udalosťou roka
  • Mnohí Briti však zdieľajú iný názor
kráľovná
Kráľovná Alžbeta II., Facebook/Country Life Magazine, Facebook/Novinky KIRO 7
  • Kráľovná Alžbeta II. je najdlhšie vládnucou panovníčkou
  • Platinové jubileum, ktoré oslavuje, je udalosťou roka
  • Mnohí Briti však zdieľajú iný názor

V týchto dňoch Spojené kráľovstvo žije oslavami 70. výročia nástupu na trón Kráľovnej Alžbety II. Oslavy sa začali už vo počas štvrtku tradičnou vojenskou prehliadkou Trooping the Colour v centre Londýna, kde následne 1 500 vojakov a dôstojníkov zasalutovalo kráľovnej, ktorá spolu s ďalšími členmi kráľovskej rodiny stála na balkóne Buckinghamského paláca.

Do hlavného mesta však počas osláv prúdia davy z celého sveta, a preto sa mnoho mladých Britov slávnostiam vyhýba. 

Útek pred oslavami monarchie

Platinové jubileum kráľovnej Alžbety II. je udalosťou, ktorá láka ľudí z celého sveta. Ako informuje portál CNN, práve tento fakt zapríčiňuje to, že mnohí mladí Briti nemajú na slávnosti pozitívny názor. 

Ceremónia a pompéznosť vyvoláva u mnohých ľudí ľahostajnosť a dokonca aj podráždenosť. Briti si našli množstvo dôvodov, a to od kolonializmu až po nedostatok rozmanitosti, prečo sa tento víkend neocitnú v dave kráľovských nadšencov. Mnohí z nich doslova utekajú z krajiny.

kráľovná alžbeta
zdroj: TASR/Alastair Grant/Pool Photo via AP, RAF SAC Sarah Barsby, Ministry of Defence via AP

„Je mi z toho zle. Momentálne som uprostred balenia sa do Talianska,“ povedal v utorok pre CNN Joss MacDonald zo svojho domu v londýnskej štvrti Hackney. Práve tam sa iba za tento víkend zorganizovalo takmer 50 pouličných večierkov.

Podobný názor ako MacDonald zdieľajú aj iní mladí Briti, ktorí odsudzujú britskú monarchiu a jej bohatstvo. Tvrdia, že je spojené s dedičstvom britského kolonializmu a je odpojené od súčasnej multikultúrnej Británie.

Dvadsaťdeväťročný keramik povedal, že si myslí, že kráľovská rodina s „históriou militarizmu a imperializmu“ je nedemokratická a mala by byť zrušená. Nezastáva názor, že by mala byť oslavovaná počas štvordňového jubilejného sviatku po celom Spojenom kráľovstve.

„Myslím si, že príležitosť usporiadať veľkú národnú slávnosť je skvelá, ale je to taká škoda, že to musí byť pre túto inštitúciu,“ dodal keramik.

Postoje ku kráľovskej rodine

Postoje ľudí ku kráľovskej rodine skúmali viaceré prieskumy. Jeden z nich uskutočnil portál YouGov iba rok po svadbe princa Harryho a Meghan Markle. Prieskum v tom čase ukázal, že 46 % 18-ročných až 24-ročných ľudí si myslí, že monarchia by mala pokračovať, pričom 26 % uviedlo, že krajina by mala mať zvolenú hlavu štátu a 28 % si nie je vôbec istých.

meghan a princ Harry
zdroj: Wikimedia Commons/Mark Jones

Neskôr YouGov od marca do mája 2021 uskutočnil ďalší prieskum. Bolo to hneď po tom, ako vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu oznámili, že sa „vzdávajú“ svojich úloh vyšších členov kráľovskej rodiny. Prieskum ukázal, že 31 % 18-ročných až 24-ročných uviedlo, že chcú, aby monarchia pokračovala, pričom 41 % opýtaných sa domnievalo, že Británia by mala mať zvolenú hlavu štátu a 28 % nebolo vôbec rozhodnutých. 

Možné dôvody

Pred Platinovým jubileom kráľovnej Alžbety II. sa CNN rozprávala s niekoľkými mladými Britmi mladšími ako 30 rokov, ktorí žijú v Londýne. Zisťovali ich názor na oslavy. 

Apatická k jubileu je aj 25-ročná Josie Watsonová, ktorá sa nedokáže naladiť na priebeh celých osláv, pretože „nevidí zmysel oslavovať niekoho, kto sa práve narodil do rodiny a bola mu pripísaná nejaká úloha“.

alzbeta
zdroj: Wikimedia/AP Joel Rouse
Robert Hazell, ktorý je profesorom vlády a ústavy na University College London a spolueditor knihy Úloha monarchie v modernej demokracii: porovnanie európskych monarchií, pre CNN povedal, že existuje veľa možných dôvodov pre zjavný postoj k britskej monarchii medzi mladšou generáciou Britov.

„Máme starnúceho panovníka. Pre mladých ľudí je ťažké identifikovať sa s niekým, kto je veľmi starý,“ ozrejmil Hazell. Ďalej doplnil, že v nich ľudia jednoducho nevidia seba.

Avšak aj napriek postoju mnohých mladých ľudí žijúcich v Spojenom kráľovstve, majú iní na víkendové oslavy veľkolepé plány a tešia sa z mnohých podujatí v rámci Platinového jubilea.

Zdroje: CNN, YouGov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá