Potrebujete vysokoškolské vzdelanie na to, aby ste sa stali úspešnými podnikateľmi?

  • Samozrejme, že nie. Aj keď v niektorých odvetviach je vysokoškolské vzdelanie potrebné, no nie je nevyhnutné.
graduation
  • Samozrejme, že nie. Aj keď v niektorých odvetviach je vysokoškolské vzdelanie potrebné, no nie je nevyhnutné.

Neexistuje jednoznačná odpoveď na túto otázku, obe možnosti majú výhody, ale takisto aj nevýhody. Dobrou správou však je, že ak patríte medzi tých, ktorí už od malička vedia, že chcú byť podnikateľmi, môže vás správne vzdelanie nasmerovať na tú správnu cestu. Byť podnikateľom je do určitej miery aj vlastnosť, s ktorou sa už narodíte, preto nie každý ním aj skutočne môže byť. Avšak bez ohľadu na situáciu, tu je pár tipov pre a proti:

 

1. Škola (titul) môže poskytnúť skvelé kontakty

Je pravdou, či už je to z radou vašich spolužiakov, alebo profesorov, tak škola vám môže poskytnúť slušný základ networkingu. Nikdy neviete, kedy niekto z vašich spolužiakov vystrelí a môže sa z neho stať váš partner, či dokonca investor.

 

2. Najlepšie sa učíte z vlastných skúseností

Je zrejmé, že ten čo pracuje na danej pozícií 20 rokov, má viac skúseností ako ten, čo pracuje na tej istej pozícií iba 5 rokov, bez ohľadu na to, či vyštudoval univerzitu alebo nie. Snažím sa tým povedať to, že to, koľko toho viete nezáleží od toho či školu navštevovali alebo nie, či máte titul alebo nie. Samozrejme, že škola vám dá dobrý základ, ale skúsenosť je skúsenosť, ktorú vám škola neposkytne.

 

3. Vysokoškolský titul má moc zapôsobiť na ľudí

Ešte aj v dnešnej dobe existuje kopa zamestnávateľov, ktorí titul vyžadujú. Samozrejme, pri niektorých povolaniach je titul potrebný, avšak nie je nevyhnutný, na to mnohí zabúdajú. Titul pred menom, čo za meno, znie síce pekne, ale to vám nezaručuje ešte potrebné vedomosti a rešpekt.

 

top-20-quotes-from-michael-dell-3-638

 

4. Nie každý je stvorený pre školu

Každý sme iný a nie všetci sme stvorení na to, aby sme naberali svoje vedomosti v priestoroch školy. Niekto sa oveľa radšej vzdeláva praxou, ako by mal tráviť hodiny na prednáškach. V konečnom dôsledku vám takýto spôsob vzdelania môže dať oveľa viac ako presedené hodiny v škole. Je množstvo vedomostí, ktoré môžete nadobudnúť aj samoštúdiom popri praxi.

 

5. Získajte zručnosti, ktoré potrebujete

V prípade, ak ste si už dopredu určili vaše budúce povolanie, tak škola vám k tomu môže dopomôcť. V prvom rade vám poskytne dôležité základy, ktoré vám môžu pri rozbehu podnikania pomôcť. Avšak na druhej strane je pravdou, že existuje aj kopa predmetov zo školy, ktoré v živote nevyužijete.

walt_disney_quote

6. Robte naozaj to, čo vás baví

Môže trvať roky, kým vám podnikanie začne vynášať tak, aby vás dokázalo aj uživiť. Avšak ten pocit, keď to príde, je na nezaplatenie. Keď viete, že to čo robíte má naozaj zmyseľ, baví vás to a ešte k tomu vám to aj zarába, je to to najlepšie, čo sa vám môže stať. Asi najlepším príkladom sú podnikatelia ako Richard Branson, Michael Dell či Walt Disney, ktorí dokázali rozbehnúť svetové spoločnosti aj bez titulu.

 

V článku som sa vám nesnažil dať návod na to, či ísť študovať alebo nie. Samozrejme škola by vám nemala uškodiť, aj keď sa hovorí, že ľudia bez školy dokážu nad problémom uvažovať viac out-of-box. Spravte si preto každý svoj vlastný názor a rozhodnite sa sami, do ktorej skupiny by ste sa zaradili:)

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech