Povedz nášmu premiérovi, čo si o jeho politike myslíš: PoštaPremierovi.sk to za teba odošle

  • Partia mladých ľudí z bratislavskej startupovej komunity vytvorila portál www.postapremierovi.sk, ktorým chce dať každému na Slovensku možnosť komunikovať s premiérom a dať mu vedieť svoj názor. O projekte sme hovorili s jedným z nich Michalom Zaričňakom.
postaPremierovii
  • Partia mladých ľudí z bratislavskej startupovej komunity vytvorila portál www.postapremierovi.sk, ktorým chce dať každému na Slovensku možnosť komunikovať s premiérom a dať mu vedieť svoj názor. O projekte sme hovorili s jedným z nich Michalom Zaričňakom.

Ako vznikla myšlienka tohto webu?

V posledných mesiacoch a týždňoch sledujeme situáciu okolo požiadaviek a štrajku slovenských učiteľov a s Martinom Polačkom sme uvažovali, ako by sme podporili ich iniciatívu. Pridal sa Marek Šebo, ktorý nám pomohol vec zrealizovať.

 

Čo vás k tomu viedlo, ste v štrajku nejako zaangažovaní?

Nie, nikto z nás nie je učiteľ, nemáme školopovinné deti, školstvo sa nás prakticky netýka. V biznise ale vnímame slabú výkonnosť školstva, keď vidíme, aké „schopnosti“ má veľa našich potenciálnych kolegov. A hlavne nám prekáža arogancia moci, ktorá tu vládne prakticky odkedy sme chodili na základnú školu a tvári sa, že problém neexistuje, vyhovára sa na voľby, ktoré aj tak ako vždy vyhrá, a zavádza verejnosť ohnutými štatistikami. Analytikovi v nás to zdvíha mandle.

Zari_portret

Michal Zaričňak

 

Kto vás podporuje?

Prakticky nikto, žiadna politická strana, finančná skupina ani mimovládka, dokonca ani s predstaviteľmi učiteľov sme sa zatiaľ nekoordinovali. Celá vec vznikla medzi nami ako súkromnými osobami, občanmi. Kúpili sme doménu, dizajn a programovanie zabezpečili naši známi, ktorí mali čas a chceli vec podporiť. Všetci zadarmo.

 

Ako teda web funguje?

www.postapremierovi.sk je jednoduchý web, kde môže ktokoľvek napísať list premiérovi alebo podpísať automatický text. List následne vytlačí, dá do obálky a doručí služba Zelená pošta. Oni tento typ služby bežne ponúkajú, pdf do obálky a do schránky, a keď sme ich oslovili, či by nechceli pomôcť dobrej veci, povedali, že áno. Podporili nás úplne zadarmo a sme im za to veľmi vďační.

postapremierovi_fb

 

Ako vznikal?

Veľmi rýchlo (smiech). Od idey po kúpu domény prešlo asi pol hodiny, dizajn vznikol za dve, programovanie trvalo jedno poobedie a následné ladenie bugov a UX podobne krátko. Veci ešte dolaďujeme za jazdy. Všetci sme sa zhodli, že rýchlejšiu výrobu stránky sme ešte nezažili.

 

Čo vedie mladých chalanov ako vy k takémuto kroku?

Chceli sme ukázať, že sa to dá. Že môžeš so schopnosťami, ktoré používaš každý deň, urobiť niečo správne a možno tak pomôcť spoločnosti, kde žijeme. Všetci pracujeme v online biznise a preto pre nás bolo prirodzené že sme použili svoje bežné skills. Tá bezočivosť, ktorú som spomínal, nabrala rozmer, ktorý nám vnútorne prekáža ako ľuďom a chceli sme vytvoriť moderný a pohodlný spôsob, ako môcť premiérovi povedať, že si z nás všetkých nemôže donekonečna robiť srandu. Dnes z učiteľov, zajtra z hocikoho ďalšieho. Martin teda prišiel s nápadom takéhoto webu, pretože offlinové zaspamovanie Úradu vlády sa nám zdalo ako slušný akt občianskej neposlušnosti. Našťastie nie sme jediná iniciatíva na podporuj učiteľov a budeme radi, ak takéto veci budú u nás vznikať častejšie.

 

Aký máte cieľ?

Chceli sme hlavne uľahčiť proces, ktorý by ťa inak od takejto veci odradil. Teraz nemusíš ísť s obálkou na poštu, stačí vyplniť formulár a môžeš si byť istý, že si „made the difference“. Osobne mám dva hlavné ciele: 10 000 odoslaných obálok a padnutie stránky pre preťažený server. Keď sa toto udeje, budem vedieť, že to vyšlo (smiech).

 

Napíš poštu premiérovi. Klikni tu!

 

Ako sa odosiela pošta premiérovi?

PoštaPremierovi.sk odosiela poštu pomocou slovenského startupu Zelená pošta, ktorá má nástroj, výrazne (ale naozaj výrazne) uľahčujúci spôsob, ako odoslať premiérovi SR fyzický list. Stačí ti len v konkrétnych kolónkach doplniť svoje meno a jedným kliknutím už list smeruje do jeho rúk. Ak ti nevyhovuje text, ktorý Zelená pošta pripravila, prípadne chceš dopísať ešte pár šťavnatých detailov (ale slušne poprosíme :)), stačí si ho len upraviť po svojom.

 

„Vážený pán predseda vlády,

ja, (vaše meno a priezvisko), na Vás ako občan Slovenskej republiky apelujem, aby ste začali skutočne „robiť pre ľudí“ a zlepšili stav slovenského školstva.

Školstvo je na Slovensku dlhodobo zanedbalhodobému posunu vpred.

Učiteľ je kľúčovým faktorom pozitívnej zmeny v kvalite školstva. Kvalifikovaná, vzdelaná pracovná sila je základným predpokladom pre prosperujúci štát so sociálnymi a inými istotami.

Tento štrajk preto nie je len o platoch učiteľov, ale o platoch nás všetkých.

„Vláda je akcieschopná a bude akcie schopná do poslednej hodiny svojho mandátu,“ povedali ste koncom novembra.

Nevyhýbajte sa preto zodpovednosti za krajinu, ktorej vládnete 8 z posledných 10 rokov a nevyhovárajte sa na blízkosť volieb. Zavádzanie verejnosti, ohýbanie štatistík a arogancia moci nie sú férovými spôsobmi vedenia krajiny.

Prajem Vám veľa správnych rozhodnutí.

(vaše meno a priezvisko)“

 

V čase písania článku bolo odoslaných 546 listov. Spojíme sa a vytiahneme to nad 1000?

Screen Shot 2016-01-29 at 11.45.07

Čo je Zelená pošta?

Zelená pošta disruptuje už roky zabehnutý spôsob zasielania pošty. Večné fronty a “milé” tety za okienkom – asi tak to pozná väčšina z nás. A čo tak spraviť to inak? Napríklad z pohodlia kancelárie alebo obývačky? Takto rozmýšľali zakladatelia Zelenej pošty, keď začali pracovať na tomto projekte. Akú službu teda Zelená pošta ponúka? Princíp je jednoduchý – koniec fyzického posielania dokumentov a listov.

Screen_Shot_2014-10-03_at_00.35.34

 

Zelená pošta je aplikácia (desktop a mobilná appka), prostredníctvom ktorej môžete posielať vašu každodennú poštu elektronicky. Ak máte teda list, faktúru, úradné listiny alebo iné dokumenty, ktoré by ste museli klasicky posielať poštou, viete ich teraz poslať pohodlne – elektronicky. Všetko čo preto musíte spraviť, je vytvoriť si konto na stránke Zelenej pošty, nahrať súbor, napísať adresu a rovno posielate. A najlepšie na tom celom je, že je to naozaj také jednoduché.

 

Zdielaj článok medzi priateľov, aby sme pánovi premiérovi odoslali čím viac listov a pohli so Slovenskom!

 

Zdroj titulnej fotografie: upload.wikimedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech