Poznali ho už v staroveku, dnes by mohol liečiť Covid. Svet možno dostane novú liečebnú látku

  • Na boj proti Covidu by mohol pribudnúť nový liek
  • Jeho vlastnosti zisťujú izraelskí vedci
  • Prvotné výsledky sú prekvapivo pozitívne
Tableta covid
Unsplash/TASR/AP, Julia Zolotova, Antonio Calanni
  • Na boj proti Covidu by mohol pribudnúť nový liek
  • Jeho vlastnosti zisťujú izraelskí vedci
  • Prvotné výsledky sú prekvapivo pozitívne

Poznali ho už starovekí Gréci a Egypťania, ktorí ho získavali zo šafránu. V súčasnosti sa týmto alkaloidom lieči dna alebo familiárna stredomorská horúčka. Na Slovensku je dostupný na lekársky predpis. Vedci z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme však prišli s viacerými štúdiami, ktoré z lieku robia potencionálne liečivo na Covid-19.

Testy boli vykonané na 6 000  pacientoch z celého sveta, a to napríklad Kanady, Grécka či Španielska. Štúdie boli dvojito zaslepené, čiže o tom, či sa podáva liečivo alebo placebo nevedel lekár ani pacient.

Vedúci štúdie, profesor Ami Schattner pre denník The Jerusalem post povedal, že ich štúdia preukázala „významné zlepšenie indexov závažných koronavírusov, a čo je najdôležitejšie, došlo k poklesu úmrtnosti približne o 50 % v porovnaní s tými, ktorí neboli liečení kolchicínom“.

Veľkou výhodu lieku tiež je, že je lacný a účinkuje už pri malých dávkach. Podľa výsledkov štúdie, u pacientov, ktorým bol podávaný, sa nevyskytli žiadne vážnejšie vedľajšie účinky. Medzi ľahšie vedľajšie účinky patrila napríklad hnačka.

„Aj keď sú počiatočné údaje o účinku kolchicínu na pacientov s koronavírusom veľmi sľubné, v randomizovaných kontrolovaných štúdiách musí byť viac pacientov,“ povedal profesor Schattner.

„To by mi však nezabránilo v používaní lieku u pacientov s vysokým rizikom, aby som znížil ich šance na rozvoj závažného ochorenia.“

Mal to byť prvý liek na Covid na svete

Účinnosť liečiva potvrdili už v marci výsledky štúdie lekárov z montrealského kardiologického inštitútu (MHI), o ktorých v informovala agentúra AP prostredníctvom TASR. O kolchicíne sa vtedy hovorilo, že by mohol byť prvým liekom na Covid-19 na svete.

Podľa štúdie užívanie lieku znížilo o 21 percent riziko úmrtia či hospitalizácie ľudí s ochorením COVID-19, a to v porovnaní so skupinou, ktorá dostávala tzv. placebo.

Štúdia prebiehala v Kanade, USA, Európe a Južnej Amerike a zapojilo sa do nej 4 488 ľudí s COVID-19, ktorí neboli hospitalizovaní v čase zaradenia do nej a zároveň mali prinajmenšom jeden rizikový faktor, aký mohol viesť ku komplikáciám s priebehom ochorenia.

4 159 z ľudí, ktorým ochorenie COVID-19 potvrdil PCR test, znížil kolchicín riziko hospitalizácie o 25 percent, potrebu pľúcnej ventilácie o 50 percent a riziko úmrtia o 44 percent. MHI uviedol, že išlo o najväčšiu štúdiu „testujúci perorálne podávaný liek“ nehospitalizovaným osobám s ochorením COVID-19.

Vedúci štúdie, kanadský kardiológ Jean-Claude Tardif, ktorý je zároveň riaditeľom Výskumného centra MHI uviedol, že kolchicín je účinný pri predchádzaní nebezpečným zápalovým syndrómom nazývaným tzv. cytokínové búrky, ako aj pri znižovaní komplikácií spojených s ochorením COVID-19.

Existujú však aj názory, že liek je precenený a až také liečivé účinok nemá. S týmto zistením prišli v aj indickí vedci.

„Kolchicín neznižuje riziko úmrtnosti, potrebu ventilačnej podpory, prijatie na jednotku intenzívnej starostlivosti ani dĺžku pobytu v nemocnici u pacientov s Covid-19,“ písali v štúdii.

Zdroje: TASR, European Journal of Internal Medicine , The Jerusalem post, PubMed

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá