Pozor, nebezpečný hoax: Správam o rádioaktivite na Slovensku, ktoré ti cinknú na mobil, never

  • Na Slovensku sa uskutočňuje informačná operácia Moskvy
  • Pomáha aj ruská ambasáda
  • Kremeľ tvrdí, že na Ukrajine je zvýšená radiácia
Radiácia, výbuch v Chmelnickij
Reprofoto: Twitter/Chay Bowes Unsplash/Vladyslav Cherkasenko Canva
  • Na Slovensku sa uskutočňuje informačná operácia Moskvy
  • Pomáha aj ruská ambasáda
  • Kremeľ tvrdí, že na Ukrajine je zvýšená radiácia

Rusko v poslednom období uskutočňuje informačnú operáciu medzi Slovákmi. Federácii asistuje aj ruská ambasáda na Slovensku. Informačná operácia sa týka zničenia muničného skladu v meste Chmelnickij ruskou armádou. Informuje o tom Polícia Slovenskej republiky na Facebooku.

Informátori tvrdia, že následkom útoku dochádza k úniku radiácie z munície, ktorá sa v sklade nachádzala. Uvádzajú, že tieto správy potvrdzujú zvýšené hodnoty na miestnych meračoch. V súvislosti s týmito správami sa na Slovensku začali šíriť rôzne hoaxy.

Ich autori píšu, že radiácia prichádza aj na naše územie spomínajú zvýšené namerané hodnoty meračov. Začali preto i šíriť návody o tom, ako sa vyhnúť žiareniu. Jeden z nich je napríklad sprchovať sa 2- až 4-krát do dňa.

Ide o dezinformáciu

Ako informuje agentúra TASR, meteorológovia však zvýšenú úroveň radiácie nezaznamenali. Potvrdil to hovorca Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Ivan Garčár.

Ústav približuje, že na stránke SHMÚ sú k dispozícii on-line výstupy z monitorovacích staníc po celom území republiky.

„Na žiadnej z nich sme za posledný mesiac nezaznamenali hodnoty, ktoré by prevyšovali prírodné pozadie. Jediné drobné zvýšenia dávkového príkonu súvisia so zrážkovou činnosťou a možno ich vidieť na grafoch,“ poukázal.

„V pondelok (15. 5.) sme naše merania analyzovali s dátami z okolia mesta Chmelnickij, ktoré sú dostupné prostredníctvom európskeho systému EURDEP. Ani na ukrajinských staniciach neboli zaznamenané významne zvýšené hodnoty,“ doplnil Garčár.

Hodnoty v spomínanej oblasti sú podľa neho normálne.

Šíritelia dezinformácií

Hoax o zvýšenej radiácii na Slovensku sa šíri masovo na Facebooku a cez WhatsApp. Stoja za ním ruské, ale aj slovenské dezinformačné účty. Ide o typ sekundárnej propagandy Kremľa na Slovensku.

Tieto dezinformácie však šíria aj konkrétne osoby vrátane politicky exponovaných osôb, vplyvné účty na Facebooku, nižšie postavené záujmové skupiny, obyčajní používatelia sociálnych sietí a, samozrejme, aj trolovia a platené účty.

Polícia podotýka, že dezinformátori chcú vystrašiť Ukrajincov či susedné krajiny a spôsobiť chaos a paniku. To by mohlo viesť k zníženiu podpory Ukrajiny zo strany spojencov či dôveryhodnosti ukrajinských orgánov v očiach spojencov.

Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku dezinformačné naratívy dookola opakuje. Výnimkou nie je ani klamlivo zamorená Ukrajina. Hoaxy šíri na Telegrame, prispieva k tvorbe chaosu a paniky.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v tejto situácii spoločnosť upokojuje a potvrdzuje, že ide o nezmysly.

„Radiačná situácia na území Slovenskej republiky je aktuálne štandardná. Neboli zaznamenané žiadne odchýlky od bežne meraných hodnôt dávkových príkonov žiarenia gama. Na akékoľvek zmeny a prítomnosť umelých rádionuklidov v ovzduší sme pripravení promptne reagovať,“ píšu zdravotníci v stanovisku.

„K dnešnému dňu (18. mája 2023 k 12:00) neboli zaznamenané žiadne významné odchýlky sledovaných hodnôt dávkových príkonov na území Slovenskej republiky,“ dodáva Úrad.

Nič nezvyčajné

K situácii sa vyjadrili aj poľské orgány, ktoré zdôrazňujú, že prechodne zvýšené hodnoty prirodzeného radiačného pozadia nie sú ničím nezvyčajným. Vyskytujú sa totiž pravidelne, napríklad počas zrážok.

„Cez európsky kontinent vrátane Poľska aktuálne prechádza atmosférický front, ktorý prináša aj výdatné zrážky. Práve tie podľa poľských odborníkov spôsobili ‚skoky‘ v grafoch, na ktoré sa odvolávajú dezinformátori,“ píše polícia na Facebooku.

Slovenská dezinformačná scéna sa opiera aj o namerané hodnoty v Poľsku, no tamojšie úrady podotýkajú, že situácia v krajine je úplne normálna.

Ukrajinské Centrum boja proti dezinformáciám navyše podotýka, že v oblasti mesta Chmelnickij neexistujú žiadne správy o zvýšenej úrovni radiácie alebo chemickom nebezpečenstve. Dezinformácie vyvrátili aj miestne samosprávy.

Dokonca aj na strane prokremeľských zdrojov existujú rôzne pohľady na túto informačnú operáciu. Dané hoaxy sa totiž zakladajú na tom, že oblasť mesta zamorila ruská armáda. Niektorí proruskí tvorcovia sa od nich preto dištancovali.

Zdroje: Facebook/Polícia Slovenskej republiky, TASR, Twitter/Chay Bowes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá