Praktiky ako zo stredoveku: Ženu znásilnili a potom ju donútili uvariť a zjesť orgány zabitého muža

  • Situácia v Konžskej demokratickej republike sa vymyká spod kontroly
  • Trpí civilné obyvateľstvo, dochádza k znásilňovaniu žien a veľkej migračnej kríze
Africa
Ilustračná fotografia, SITA/AP, French Army
  • Situácia v Konžskej demokratickej republike sa vymyká spod kontroly
  • Trpí civilné obyvateľstvo, dochádza k znásilňovaniu žien a veľkej migračnej kríze

Konžská demokratická republika bola v minulom storočí dejiskom krvavých občianskych vojen. Neľahká situácia trápi krajinu i teraz. Boje medzi viacerými ozbrojenými skupinami spôsobujú, že Organizácia spojených národov (OSN) sa obáva zvrátenia všetkého pozitívneho vývoja, ktoré krajina  dosiahla.  

Bezpečnostná rada OSN na svojom zasadaní riešila práve situáciu v Kongu, ktorá sa vymyká spod kontroly. Zo zápisnice OSN vyplýva, že krajina kvôli ozbrojeným bojom čelí vysokej imigrácii obyvateľstva, množstvu civilných obetí a ženy a deti zažívajú sexuálne násilie alebo sú nútené zapojiť sa do obchodu so sexom.

Znásilnili ju a potom ju donútili variť ľudské mäso 

Ako pripomína Al Jazeera hrôzostrašný príbeh jednej obyvateľky Konga opísala pred radou OSN prezidentka Female Solidarity for Integrated Peace and Development (SOFEPADI) Julienne Lusengeová. Žena mala zažiť znásilnenie a bola nútená variť jedlo z človeka.

Prvýkrát ženu uniesli bojovníci z ozbrojenej skupiny CODECO, ktorí ju opakovane znásilňovali. Bojovníkov tiež videla, ako zabíjali muža, ktorému podrezali hrdlo.

„Vytiahli mu vnútornosti a požiadali ma, aby som ich uvarila. Priniesli mi dve nádoby s vodou na prípravu zvyšku jedla. Potom nakŕmili všetkých väzňov ľudským mäsom,“ citovala Lusengeová zážitky ženy. 

17053016775_45fcf52933_h
zdroj: Flickr/Frank Scott

Bojovníci ju prepustili, ale tým sa hrôza neskončila. Ženu po niekoľkých dňoch znova uniesli, tentokrát to boli ale iní bojovníci, z inej ozbrojenej skupiny. Aj tí ju mali opakovane znásilňovať a napokon donútiť znova variť ľudské mäso.

„Opäť ma požiadali, aby som uvarila a zjedla ľudské mäso,“ povedala podľa riaditeľky žena, ktorá nakoniec utiekla.

Podobných príbehov je podľa aktivistov na ľudské práva veľmi veľa. Zo zápisnice vyplýva, že sexuálne zneužívanie nezažívajú len ženy, ale aj deti. Má ísť hlavne o osirelé deti alebo deti z veľmi chudobných pomerov, ktoré rodiny predávajú na prostitúciu, aby zarábali na jedlo.

Situácia je kritická hlavne na východe. OSN uvádza, že každý mesiac v krajine zahynie približne 800 civilistov. Doteraz kvôli bojom opustilo svoje domovy 5,5 milióna obyvateľov, čo vyvoláva i humanitárnu krízu, ktorá je prehliadaná. 

Na území krajiny operuje viac ako 100 ozbrojených skupín 

Kongo je totiž druhá najväčšia krajina na kontinente a 11. najväčšia na svete. Okrem už zmienenej skupiny CODECO robí problémy i skupina M23. Tá vedie trvalú ofenzívu od povstania v rokoch 2012 – 2013, keď sa zmocnila obrovských území.

Na zasadaní rady OSN zaznelo, že ozbrojená skupina má vojenské vybavenie a zbrane ako moderná armáda. Dokonca lepšie ako samotná konžská armáda.

Krajina bohatá na nerastné suroviny je sužovaná prítomnosťou viac ako 100 ozbrojených skupín, ktoré na boj a na úkryt využívajú aj základne susedných štátov, ako je Agola, Burundi, Stredoafrická republika, Rwanda a Uganda.

5020164996_93ff106322_k
zdroj: Flickr/David Axe

Prezident KDR Félix Tshisekedi vyhlásil 6. mája 2021 po rastúcej neistote na východe krajiny v oboch provinciách stav obliehania, pričom boli vymenovaní vojenskí guvernéri.

Boje však stále pokračujú a cieľom útokov sú často tábory pre vysídlených ľudí a iné civilné oblasti.

Vlády KDR a susednej Rwandy sa teraz navzájom obviňujú z podpory alebo schvaľovania rôznych ozbrojených skupín a vojenských provokácií.

Bintou Keita, osobitný zástupca generálneho tajomníka v Konžskej demokratickej republike a vedúci stabilizačnej misie Organizácie Spojených národov v Konžskej demokratickej republike (MONUSCO), požiadal Bezpečnostnú radu o pomoc pri nastolení mieru na východe KDR a povedal, že nadchádzajúci africký summit v Angole by mali KDR a Rwanda využiť na „vyriešenie svojich rozdielov prostredníctvom dialógu“.

Pomoci by sa Kongo mohlo dočkať i od ďalších afrických štátov. Niekoľko z nich sa začiatkom tohto mesiaca dohodlo na vytvorení regionálnych síl, ktoré by sa rozmiestnili na východe krajiny, aby pomohli ukončiť násilie.

Okrem toho sa v krajine nachádza misia OSN, ktorá je v krajine už 20 rokov. Tento rok v nej zahynulo 8 vojakov, pri páde helikoptéry. OSN zatiaľ nepresnila, čo bolo príčinou pádu. Špekuluje sa ale o útoku ozbrojenej skupiny M23.

Zdroje: Al Jazeera, OSN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá