Pre Slovákov je vysnívaná výška dôchodku 1 165 eur. V realite však dostávajú len smiešnu „almužnu“

  • Ideálny dôchodok vs. skutočná realita
  • Slováci uvažujú o odchode do penzie skôr
  • Reprezentatívny prieskum realizovala agentúra Focus
na snímke sú bankovky
Ilustračný obrázok, Wikimedia
  • Ideálny dôchodok vs. skutočná realita
  • Slováci uvažujú o odchode do penzie skôr
  • Reprezentatívny prieskum realizovala agentúra Focus

Snom pre 70 percent obyvateľov Slovenska je mať slušný dôchodok a pohodlne si ho užívať. No predstavy o výške ideálneho dôchodku sa diametrálne líšia od aktuálnej slovenskej reality. Toto zistenie vyplynulo z reprezentatívneho prieskumu vykonaného agentúrou Focus a Nadáciou Partners pri príležitosti Dňa finančnej gramotnosti. Ten sa koná 8. septembra každý rok.

Výsledky ukazujú, že priemerne si Slováci predstavujú výšku svojho vysnívaného dôchodku na úrovni 1 165 eur. Zatiaľ čo skutočný priemerný starobný dôchodok momentálne dosahuje len 637 eur. To znamená, že voči ich túžbam im chýba až 528 eur, čo tvorí takmer polovicu požadovanej sumy. Napriek tomu odborníci upozorňujú, že sa stále neprimerane nerealisticky spoliehame na podporu zo strany štátu.

Rozpor s realitou

Slováci sa pritom svojho dôchodku už nevedia dočkať. Takmer pätina ekonomicky aktívnych respondentov plánuje ísť do predčasného dôchodku a tretina výrazne skôr do dôchodku, ako je riadny termín. Ten je v súčasnosti stanovený na 64 rokov, no podľa názoru väčšiny opýtaných sa vek odchodu ešte zvýši.

„Tento údaj je svojím spôsobom alarmujúci. Rozumiem, že dáta ukazujú určitú túžbu obyvateľov, tá však úplne popiera dôchodkovú realitu z hľadiska aktuálneho finančného zabezpečenia obyvateľov Slovenska na dôchodok,“ upozorňuje sociológ z agentúry Focus, Martin Slosiarik.

Predstavy a dôchodkové túžby výraznej časti opýtaných sú pritom jasné. Na dôchodku sa chcú naplno venovať deťom a vnúčatám či záľubám. Ďalšia tretina budúcich dôchodcov sa chce starať o dom či záhradu alebo cestovať a spoznávať svet.

„Tieto túžby a plány si však vyžadujú dostatočné finančné zabezpečenie. Ak sa dnes väčšina ľudí spolieha na štátny prvý pilier, resp. druhý súkromný pilier, a zároveň si od relatívne mladého veku nevytvára priestor na zvýšenie dôchodku v starobe cez pravidelné sporenie či investovanie, táto túžba ostane navždy len túžbou,“ dodáva sociológ.

Očakávania Slovákov

Kým v roku 2019 Slováci snívali o dôchodku vo výške 925 eur, v tohtoročnom prieskume sa vysnívaná výška dôchodku vyšplhala na 1 165 eur, čo je nárast o viac ako 25 %. „Tento nárast pravdepodobne v sebe zahŕňa pociťované zvyšovanie životných nákladov od jari 2022, ktoré sa takto premietlo aj do navýšenia predstáv o výške ideálneho dôchodku,“ myslí si Martin Slosiarik.

Navýšenie zaznamenala aj kategória tzv. očakávanej výšky starobného dôchodku zo 712 eur v roku 2019 na súčasných 865 eur, čo je nárast o viac ako 20 %.

„Otázkou ostáva, čím je vyvolaný tento nárast, keďže správanie výraznej väčšiny obyvateľov Slovenska v súvislosti s finančným zabezpečením na dôchodok sa nezmenilo. Odpoveďou môžu byť pravidelné a mimoriadne valorizácie dôchodkov zo strany štátu,“ dodáva sociológ.

Reprezentatívny kvantitatívny prieskum formou osobných rozhovorov realizovala agentúra Focus. Ten prebiehal medzi obyvateľmi SR vo veku od 18 rokov na vzorke 1 012 respondentov. Realizoval sa koncom júna tohto roka.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá