Prečo váš tím potrebuje bojovú mítingovku a ako ju vytvoriť?

 • Hovorí Jake Knapp z G ventures: ,,Posledné dva roky v Google Ventures som pomáhal s dizajnom asi 80 startupov. Jedným z najjednoduchších trikov, ktoré som si počas práce všimol, je, že tímu sa lepšie spolupracuje, pokiaľ má k dispozícii tzv. „bojovú miestnosť“.''
image_1403684455.jpeg
 • Hovorí Jake Knapp z G ventures: ,,Posledné dva roky v Google Ventures som pomáhal s dizajnom asi 80 startupov. Jedným z najjednoduchších trikov, ktoré som si počas práce všimol, je, že tímu sa lepšie spolupracuje, pokiaľ má k dispozícii tzv. „bojovú miestnosť“.''

Steny takejto miestnosti dokážu rozšíriť pamäť tímu,  predstavujú plátno na zdieľanie spoločných poznámok alebo poslúžiť ako dlhodobé skladisko, kam uložíte prácu v procese.

Nanešťastie je takýchto miestností žalostne málo. Prekvapuje ma, koľko technologických spoločností vytvorí miesto na stolný futbal (zábavné, avšak len málo využívané), ale nevenujú čas vytvoreniu miestnosti, ktorá by bola určená práve pre ich najdôležitejší projekt.

Ak váš tíme nemá bojovú miestnosť, nerobte si starosti. V tomto článku vám vysvetlím, ako ju vytvoriť s takmer akýmkoľvek rozpočtom. Áno, je super mať takú miestnosť, avšak nie je to absolútne nevyhnutné. Ale najprv sa pozrime na to, prečo tieto bojové miestnosti tak dobre fungujú.

 

Priestorová pamäť je lepšia ako krátkodobá

Aby ste vyriešili zložitý dizajnový problém, musíte sledovať množstvo pohybujúcich sa častí. Ľudská krátkodobá pamäť nie je práve najspoľahlivejšia, avšak naša priestorová pamäť je úžasná. Polepte miestnosť poznámkami a využite všetky výhody priestorovej pamäte. Spomeniete si, kde sa daná informácia nachádza, čo rozšíri vašu schopnosť pamätať si veci.

S fyzickými nápadmi sa ľahšie manipuluje

Všetci dobre vieme, že je jednoduchšie preorganizovať kopec post-itiek alebo prekresliť diagram, ako vysvetľovať to isté slovne. Z tohto dôvodu sa v zasadačkách nachádzajú tabule, a preto ľudia zbožňujú post-itky. Bojové miestnosti však prenesú tieto pomôcky na úplne nový level.

 

Bojové miestnosti zabezpečia spoločné pochopenie veci

Pomáhajú vášmu tímu pracovať spoločne. Keď zachytíte každé rozhodnutie a prilepíte ho na stenu, nemusíte riešiť, či každý z tímu stíha sledovať, na ktorej strane práve ste. Miestnosť je tá strana. Čím viac toho na stenu prilepíte, tým viac spoločného pochopenia v tíme vytvoríte.

Bonusom pre vás je, že sa nemusíte k jednej veci neustále vracať a vysvetľovať ju znova. Takáto miestnosť funguje skvele pri dlhodobých projektoch, ktoré trvajú aspoň pár dní alebo týždňov. Hodí sa však aj na jednorazové mítingy.

Čo treba na vytvorenie skvelej bojovej miestnosti

 

Množstvo miesta na lepenie

V Google Ventures je normálne, že máme na stenách naraz množstvo vecí: užívateľské diagramy, poznámky o prieskume, vytlačené existujúce používateľské rozhranie, návrhy možných riešení, a iné. Aby sa vám to na stenu všetko zmestilo, potrebujete veľa priestoru. V praxi to znamená tabule, okná, a prázdne steny,  ktoré môžete polepiť.

Určená na projekty (nie na stretnutia)

Nechcete, aby sa z vašej bojovej miestnosti stala len normálna konferenčná zasadačka.  Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, nedávajte miestnosť na zoznam bežne dostupných a rezervovateľných priestorov pre všetkých.

Toľko tabúľ, koľko sa len zmestí

Tabule sa vyrábajú v mnohých štýloch, takže si vyberte dobre.

 

 •          Tabuľa od podlahy až po strop – Najlepšie riešenie. Som rád, keď môžem využiť každý centimeter, a s týmito kráskami je to konečne možné.
 •          IdeaPaint – je vynikajúcim riešením, pokiaľ vaše steny nie sú z divného materiálu. Moja rada znie, nechajte si namaľovať všetky steny. Inak sa môže stať, že vám niekto fixkou popíše práve tú nepomaľovanú stenu.
 •          Normálna biela tabuľa namontovaná na stene – s nimi som ok, pokiaľ ich budete mať viac.
 •          DIY tabuľa – omnoho lacnejšie riešenie, aj keď jej inštalácia si vyžaduje viac svalov (a musíte rátať s tým, že si môžete na svoje super dizajnérske tričko kvapnúť trochu lepidla). Taktiež povrch nie je úplne dokonalý, takže ju budete musieť častejšie čistiť.
 •          Otočné tabule – vyrábajú sa buď v malých alebo obrovských veľkostiach. Malé majú kopec zbytočného miesta, ktoré zaberá konštrukcia, ktorá ich spája so zemou, a keď na ne píšete, trasú sa. Tie obrovské sú dosť drahé, ale dajú sa použiť.

 

 Mobilný  nábytok

U nás pri práci prechádzame viacerými pracovnými modelmi. Niekedy potrebujeme veľa rozprávať, vtedy potrebujeme stoličky a otvorený priestor. Inokedy kreslíme na papier, a teda potrebujeme stoly.  Ideálna bojová miestnosť má nábytok z ľahkého materiálu alebo na kolieskach, takže sa s ním dá pohodlne manipulovať.

Tri recepty na bojovú miestnosť

 

 1. Bojová  miestnosť Google Venture design

Zobrali sme do parády jednu svoju konferenčnú miestnosť a odstránili z nej veľký stôl, ktorý bol v strede. Potom sme pridali toľko tabúľ, koľko sa dalo. Nedali sa prirobiť od podlahy po strop, ale dali sme to celkom dobre.

Nakoniec sme objednali mobilný nábytok – niečo z toho boli vychytávky (ako dizajnérske stoličky), niečo potrebné pomôcky (ako vešiaky alebo spinkovače). Veď pozrite si sami náš nákupný zoznam, ktorý pripravil náš partner Daniel Burka. Z toho menujem pár highlightov:

 

2.    Prerobte svoju konferenčnú miestnosť

Môže sa stať, že vo vašom prípade bude nemožné prerobiť celú miestnosť. Ak sa o svoju bojovú miestnosť musíte deliť, zaobstarajte si nejakú mobilnú stenu, ktorú môžete rýchlo vytiahnuť a zasa zbaliť, podľa potreby. Vaše možnosti sú nasledovné:

 •          Flipcharty – biele papiere predstavujú vhodnú mobilnú alternatívu na pripevnenie post-itiek alebo vytlačených dokumentov;
 •          Penové jadro – vyrábajú ho v dostatočnej veľkosti, ale je dosť drahé a ťažko sa s ním manipuluje, preto preferujem
 •          Otočné tabule – viď dôvody vyššie

3.      Žiadna bojová miestnosť

Niekedy nemáte k dispozícii ani len konferenčnú miestnosť.  V takej situácii som videl rôzne startupy v inkubátoroch alebo zdieľaných priestoroch. V takom prípade,  nepanikárte. Stále si môžete vytvoriť bojovú miestnosť napríklad okolo svojho pracovného stola.  Na oddelenie použite otočné tabule. Predstavte si, že ste opäť dieťa a staviate si svoju pevnosť zo stoličiek a deky. V skutočnosti nepoužívajte deky, budete pred kolegami vyzerať divne.

Zdroj: google venture, fastcompany

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech