PREHĽAD: Od pondelka sa takmer všetko mení. Koľko ľudí smie jesť na terase, cvičiť vo fitku a ako je to s rúškami?

  • Od pondelka sa otvárajú terasy gastro prevádzok a fitness centrá
  • Úrad verejného zdravotníctva neurčil presný počet osôb sediacich pri jednom stole
  • Fitness centrá sú kapacitne obmedzené na 6 ľudí, pri cvičení ale nemusíš mať rúško či inú ochranu tváre
Unsplash/Ralph (Ravi) Kayden, Unsplash/Sam Moqadam
  • Od pondelka sa otvárajú terasy gastro prevádzok a fitness centrá
  • Úrad verejného zdravotníctva neurčil presný počet osôb sediacich pri jednom stole
  • Fitness centrá sú kapacitne obmedzené na 6 ľudí, pri cvičení ale nemusíš mať rúško či inú ochranu tváre

V pondelok nás čaká výrazné uvoľnenie opatrení. Pre zákazníkov sa otvárajú exteriérové priestory gastro prevádzok, rovnako sa otvárajú aj fitness centrá. Naďalej ale platí zákaz nočného vychádzania, zákaz stretávania, zákaznícke hodiny pre seniorov, povinnosť nosenia respirátoru v interiéri a povinnosť nosenia rúška v exteriéri. 

Ak sa nachádzate v exteriéri minimálne 5 metrov od človeka žijúceho v inej domácnosti, nie je potrebné rúško. Negatívny test je stále v určitých prípadoch potrebný. Aký starý test musí byť a kde všade ho potrebuješ, závisí od toho, v akej farbe COVID automatu sa nachádza tvoj okres. 

PREHĽAD: Slovensko sa dočkalo prvého uvoľňovania opatrení. Menia sa pravidlá pre rúška, kostoly aj obchody

Do prírody a na individuálnu rekreáciu sa môže cestovať aj medzi okresmi s podmienkou, že do okresu v 4. stupni varovania podľa Covid Automatu bude potrebný negatívny test, nie starší ako 7 dní. Otvárajú sa múzeá, galérie, knižnice, zoologické, botanické záhrady podľa podmienok stanovených vyhláškou ÚVZ.

Pri ceste na pohreb blízkej osoby, na uzavretie manželstva alebo na krst nebude potrebné preukázať sa negatívnym testom na prítomnosť ochorenia COVID-19. Otvorené môžu byť aj kurzy autoškoly, plavárne a športoviská. Pri vstupe je povinné preukázať sa negatívnym testom. 

🥳 Zakopane, 12. február 2021 – oslavy po uvoľnení opatrení (Poľsko priemer za posledných 7 dní 5353 prípadov…

Posted by Milan Kulkovsky blog on Friday, 23 April 2021

Počet návštevníkov v kostole alebo obdobnom priestore nesmie v jednom okamihu prekročiť koncentráciu jednej osoby na 15 metrov štvorcových z plochy určenej pre návštevníkov. Ak táto plocha nedosahuje veľkosť 90 metrov štvorcových, môže sa v kostole naraz nachádzať najviac šesť ľudí. Do počtu zúčastnených sa pritom nezapočítavajú deti do 10 rokov v sprievode dospelej osoby. Na bohoslužbe nie je povinnosťou mať negatívny test. 

Zrušený je aj povinný home office. Prácu touto formou budú môcť zamestnanci naďalej vykonávať len podľa usmernení svojho zamestnávateľa. V bordovej fáze je potrebný test nie starší ako 7 dní, v tmavoružových krajoch je potrebný test nie starší ako 14 dní a vo svetloružovom regióne stačí 21-dňový test. Pracovníci v škole sa musia testovať každých 7 dní bez ohľadu na farbu regiónu, v ktorom pracujú.

Do obchodov a prevádzok je potrebný test nie starší ako 7 dní. Alternatívou k negatívnemu testu napríklad do prevádzok či do práce je očkovanie. „Priepustku“ má každý človek 14 dní po zaočkovaní 2. dávkou akejkoľvek vakcíny. Ak máš za sebou ešte len  prvú dávku, potvrdenie je platné až po 4 týždňoch, resp. 14 dňoch v závislosti od typu vakcíny.

Otváranie terás reštaurácie nespasí, drvivé percento prevádzok žiadnu terasu ani nemá

Negatívny test nie je potrebný pri zabezpečovaní základných potrieb, myslí sa tým napríklad cesta do lekárne, návšteva lekára či nákup potravín. Test nepotrebujú ani ľudia, ktorí v období ostatných 6 mesiacov prekonali ochorenie COVID-19.

Presný počet ľudí pri stoloch nebol určený

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR stanovil vo vyhláške bližšie podmienky otvárania terás od pondelka 26. apríla. Ohraničené majú byť maximálne z dvoch bočných strán, medzi stolmi musí byť najmenej dvojmetrový odstup. ÚVZ zároveň vo vyhláške neurčil počet ani zloženie osôb za stolom, stretnúť sa tak môžu aj ľudia z rozdielnych domácností.

AKO BUDÚ FUNGOVAŤ TERASY OD PONDELKA 26. APRÍLADovoľujeme si vás upozorniť na vyhlášku, ktorou sa povoľuje prevádzka…

Posted by Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky on Friday, April 23, 2021

Ako vysvetlila hovorkyňa úradu Daša Račková, ÚVZ vychádzal aj zo skúseností z praxe. Prevádzkovateľom sa minulý rok ťažko preverovalo, či za stolom na terasách skutočne sedia osoby zo spoločnej domácnosti a vznikali tak konfliktné situácie. Pri vstupe do prevádzok a ich exteriérových častí bude potrebný negatívny výsledok testu nie starší ako sedem dní, respektíve iný doklad o výnimkách.

Konzumovať jedlá alebo nápoje bude možné len posediačky, aby sa zabezpečil kontrolovaný rozostup ľudí. Samoobslužný výdaj nebude povolený. Príbor nesmie byť na stoloch, obsluha ho musí priniesť k jedlu zabalený do papierovej servítky. Po každom zákazníkovi bude tiež nutné vydezinfikovať jedálny lístok, stoly a dotykové plochy.

AKTUÁLNE: Vynikajúce správy pre Slovensko. Uvoľňujú sa ďalšie opatrenia, otvárať sa budú aj terasy

Pri vstupe na terasu musia byť dýchacie cesty prekryté. „Rúško či respirátor si dávame z tváre dolu na čas, ktorý je nevyhnutný na konzumáciu jedál a nápojov, počas konverzácie má byť nasadené na tvári – počas rozprávania vznikajú kvapôčky a aerosól,“ uviedla Račková.

V posilňovni maximálne 6 osôb, športovať sa bude dať aj bez rúška

Vyhláška upravuje aj podmienky fungovania fitness centier. Maximálna kapacita bude stanovená na šesť zákazníkov. Fitness centrá majú zvýšiť frekvenciu upratovania, čistenia a dezinfekcie dotykových plôch. Pri športe nebude povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest. Prevádzka šatní a spŕch je možná za dodržiavania základných hygienických pravidiel.

Priveď na očkovanie babku a dedka, vakcínu dostaneš aj ty. Ministerstvo pripravuje novinku

Od pondelka platia aj nové podmienky pre pendlerov

Z tridsať na sto kilometrov sa od pondelka 26. apríla predĺži diaľkový limit pre pendlerov zo susedných štátov. Po novom sa tiež nebude povinnosť karantény vzťahovať na osoby, ktoré majú trvalý či prechodný pobyt na území susedného štátu do sto kilometrov od otvoreného hraničného priechodu a pracujú na území Slovenska do danej vzdialenosti. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), ktorá upravuje režim na hraniciach. Ako dnes informovala hovorkyňa úradu Daša Račková, účinnosť nadobudne v pondelok 26. apríla o 6:00.

ZMENA REŽIMU NA HRANICIACH OD PONDELKA, VÝNIMKU Z KARANTÉNY BUDE MAŤ ŠIRŠÍ OKRUH OSÔB Úrad verejného zdravotníctva…

Posted by Ministerstvo vnútra SR on Friday, 23 April 2021

Výnimku z povinnosti absolvovať karanténu budú mať rovnako občania Slovenskej republiky, ktorí žijú na území susedného štátu do sto kilometrov od otvoreného hraničného priechodu. V oboch prípadoch je podľa hovorkyne potrebné mať negatívny výsledok antigénového alebo RT-PCR testu na COVID-19, nie starší ako sedem dní.

Podmienky pre pendlerov, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenska a pracujú na území susedného štátu, sa nemenia.

Pribudnú tiež niektoré špecifické výnimky z karantény bez potreby negatívneho testu. Týka sa to osôb dôležitých z hľadiska udržania prevádzkyschopnosti prevádzok v sektoroch poľnohospodárstva, potravinárstva, lesného hospodárstva. Rovnako aj tých, ktoré zabezpečujú veterinárnu starostlivosť pre hospodárske zvieratá, a to po odsúhlasení ministerstvom pôdohospodárstva. Výnimku budú mať aj vlastníci a držitelia zvierat, ktorí sa vyberú na veterinárne vyšetrenie, chirurgický zákrok či liečbu zvieraťa.

Negatívny test nebudú potrebovať ani občania členských štátov Európskej únie a ich rodinní príslušníci, ktorí budú prechádzať Slovenskom do iného štátu Únie. Prejsť však musia bez zastavenia. Povolené je len nevyhnutné tankovanie pohonných hmôt, celkovo najneskôr do ôsmich hodín od vstupu na územie SR.

Dobre bude

Hlavný hygienik SR Ján Mikas upozornil, že uvoľňovanie opatrení so sebou prináša zvýšenú mobilitu ľudí. „Aj my, epidemiológovia, sa tešíme zo zlepšujúcej sa situácie, no pri uvoľňovaní opatrení máme vždy mierne obavy a v niektorých oblastiach by sme ešte so zmierňovaním chvíľu počkali. Chápeme však, že podniky už potrebujú fungovať,“ uviedol. Odborníci preto prosia ľudí, aby nastavené opatrenia pre prevádzky dôsledne dodržiavali a aby na dodržiavanie v ich priestoroch dohliadali aj prevádzkovatelia.

Očkovanie má na Slovensku bohatú históriu. Vakcíny už zastavili tetanus aj tuberkulózu, vyvážali sme ich tiež do zahraničia

Hodiny pre seniorov zostávajú 

Nákupný čas pre seniorov a ťažko zdravotne postihnuté osoby bude naďalej platiť od 9:00 do 11:00. Vyčlenené nákupné hodiny budú ako doteraz určené počas pracovných dní pre predajne potravín a drogérií. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR toto opatrenie vo vyhláške nezmenil. Ako informovala hovorkyňa úradu Daša Račková, ak sa bude epidemická situácia naďalej zlepšovať, hygienici sú otvorení diskusii o skrátení týchto hodín a postupom času aj o ich úplnom zrušení.

Počas uvoľňovania opatrení je z nášho pohľadu dobré a dôležité, ak je vyhradený nákupný čas pre osoby nad 65 rokov a ťažko zdravotne postihnuté osoby, vrátane ich sprievodcov. Ide o najzraniteľnejšie skupiny ľudí,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Zároveň vyzval osoby, pre ktoré je nákupný čas vyhradený, aby ho využívali vždy, keď je to možné.

Zdroje: SITA, Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech