Prelomová štúdia: Novoobjavený liek proti rakovine pomohol 84 % účastníkov. Na Slovensku týmto druhom trpia tisíce ľudí

  • „Bežná" vakcína preukázala účinnosť proti najzákernejšiemu typu rakoviny
  • Univerzálna vakcína stimuluje imunitný systém, aby napádal rakovinové bunky
vedkyňa, žena, veda
Ilustračný obrázok, freepik
  • „Bežná" vakcína preukázala účinnosť proti najzákernejšiemu typu rakoviny
  • Univerzálna vakcína stimuluje imunitný systém, aby napádal rakovinové bunky

Podľa informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) patrí rakovina pankreasu celosvetovo medzi 12. najčastejšiu rakovinu u mužov a 11. najčastejšiu rakovinu u žien, pričom Slovensko zaznamenáva štvrtú najvyššiu prevalenciu tohto ochorenia.

Rakovina pankreasu je jedným z najzákernejších onkologických ochorení s najvyššou mierou úmrtnosti, ktorému podľahli aj známe osobnosti ako zakladateľ Apple Steve Jobs, americký herec Patrick Swayze či slovenský hudobník a skladateľ Vašo Patejdl.

Posledné výskumy však prinášajú nádej v podobe vakcíny, ktorá je podávaná vysokorizikovým pacientom po chirurgickom zákroku na prevenciu alebo oddialenie návratu rakoviny. „Táto štúdia ukazuje sľubné výsledky u pacientov s mutáciami KRAS, ktoré sú zvyčajne náročné na liečbu imunoterapiou,“ povedal autor štúdie Wainberg pre UCLA Health.

Sľubné výsledky „bežnej“ vakcíny

Štúdii sa podrobila Samara Rahman (74), ktorá musela po diagnostikovaní rakoviny pankreasu podstúpiť chirurgický zákrok. Tento typ rakoviny je známy svojou vysokou odolnosťou voči liečbe, a dokonca aj po operácii a chemoterapii čelia pacienti vysokému riziku návratu ochorenia.

Rahman a jej rodina skončili na UCLA Health, aby získali informácie o klinickej štúdii testujúcej experimentálnu univerzálnu vakcínu. Na rozdiel od iných liečebných metód, ktoré vyžadujú individuálny prístup ku každému pacientovi na základe jeho genetického profilu a mutácií, táto vakcína je navrhnutá ako štandardizovaný liečebný prostriedok.

Jej cieľom je aktivovať imunitný systém, aby identifikoval a zaútočil na rakovinové bunky a to bez nutnosti časovo náročného a zložitého procesu vytvárania vakcíny pre každého jedinca. Vakcína využíva syntetizované peptidy, ktoré fungujú ako signál pre imunitný systém, aby cielene eliminoval rakovinové bunky obsahujúce mutácie KRAS, G12R a G12D, ktoré sa vyskytujú pri rakovine pankreasu, pľúc, vaječníkov, žlčníka kolorektálnom karcinóme.

Po schválení sa Rahman bez váhania zapojila do štúdie. Liečbu začala v auguste 2023 a očkovanie ukončila vo februári 2024. Teraz pokračuje v pozorovacej fáze štúdie. Aktuálne nevykazuje žiadne symptómy ochorenia a nie je jediná, kto dosiahol takýto výsledok.

Testovanie na viacerých typoch rakoviny

Výsledky prvej fázy štúdie publikované v časopise Nature Medicine v januári 2024 odhalili, že testovaná vakcína významne znižuje nádorové biomarkery a vyvoláva silné imunitné odpovede T-buniek, čím znižuje riziko recidívy a úmrtnosti u pacientov.

Štúdiu, ktorú podporuje spoločnosť Elicio Therapeutics, tvorilo 25 pacientov (20 s rakovinou pankreasu a 5 s kolorektálnym karcinómom) postihnutých rakovinou s mutáciou mKRAS, ktorí absolvovali chirurgický zákrok na odstránenie nádoru. Účastníci boli rozdelení do skupín, ktoré postupne dostávali zvyšujúce sa dávky vakcíny na overenie jej bezpečnosti, tolerancie a predbežnej účinnosti proti rakovine.

Zistenia ukázali, že vakcína indukovala špecifické imunitné reakcie u 84 % účastníkov, pričom u rovnakého percenta pacientov boli pozorované odpovede nádorových biomarkerov. U 24 % pacientov dokonca úplne chýbali biomarkery spojené s rakovinou.

Na potvrdenie týchto vstupných výsledkov bola nedávno spustená fáza 2 klinickej štúdie, ktorá zahŕňa širšiu vzorku pacientov a testovanie vakcíny na rozmanitej škále mutácií – celkovo sedem, oproti pôvodným dvom.

Samara Rahman, ktorá je realitnou maklérkou na čiastočnom dôchodku, je teraz plná energie a teší sa na svoju cestu na Havaj. „Žijem svoj život tak, ako pred diagnózou,“ uviedla Rahman. „Môžem robiť všetko, na čo mám chuť. Môžem ísť na dlhé prechádzky, plávať a opäť bicyklovať.“

Zdroje: WHO, UCLA Health, Nature Medicine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá