Prestaň sa učiť, zameraj sa na prax

  • Prestaň hľadať to, čo si už dávno našiel.
1a
  • Prestaň hľadať to, čo si už dávno našiel.

Čítaš knihy, blogy, študuješ návody z YouTube a počúvaš podcasty. Robíš to, pretože čakáš na prelomovú informáciu, ktorá ti pomôže získať viac moci a sebakontroly.

Neustále hľadáš nové nápady, vďaka ktorým sa budeš cítiť viac produktívne, šťastnejšie a uspokojene? Pravdou je, že nič také nepotrebuješ a všetko, čo ti k šťastiu chýba, už dávno máš.

Prečo je jednoduchšie pokračovať v hľadaní nových informácií namiesto toho, aby sme zúžitkovali to, čo už vieme?

bigstock-Young-Man-Doing-Homework-And-S-45525031 (1)

foto: iversity.org

Možno je to kvôli biznis reklamám, ktoré nám vravia, že vždy sa môžeme dozvedieť viac, možno nám to slúži, len ako dobré rozptýlenie, pri ktorom máme šancu naučiť sa niečo nové.

Koreňom problému, prečo neuplatňujeme svoje vedomosti v praxi môžu byť aj bolestivé spomienky.

 

Čo to znamená v praxi?

Ak niekto pracuje na myšlienke založenia startupu, potrebuje tomu venovať nejaký čas. Začne napríklad zisťovaním možností realizácie a skúmaním konkurencie a na každý deň si vyhradí tri hodiny, počas ktorých sa tomu bude venovať. Počas týchto hodín stále zisťuje nové informácie a začne si hovoriť, že jeho projekt mu nikdy nevyjde, takže sa mu venuje stále menej a menej. Potom začne mať výčitky, že sa tomu dostatočne nevenoval.

Vina je nepríjemný pocit, ktorý sa snaží naše podvedomie vytesniť. V tomto prípade vždy, keď by dotyčný začal myslieť na svoj startup, pociťoval by vinu, preto na svoj startup myslí stále menej a menej.

Young woman picking her nails

foto: huffingtonpost.co.uk

Kľúčom k tomu, aby si prestal robiť tieto slučky je porozumenie dôvodom, prečo si sa do tejto situácie vôbec dostal.

Nemôžeš očakávať, že popri práci na plný úväzok budeš mať energiu venovať sa ďalšiemu projektu. Dá sa to, ale musíš rátať s tým, že tvoje telo a myseľ nie je stroj a bude potrebovať aj oddych. Ak pri svojom časovom manažmente vyškrtneš všetok oddych, aby si sa mohol venovať len robote, či už tvojej oficiálnej, alebo tej neoficiálnej, ktorú zatiaľ robíš vo svojom voľnom čase, tvoj plán skôr či neskôr zlyhá. Zvyk je železná košeľa a pokiaľ si raz zvyknutý na nejaký časový rozvrh, bude to trvať dlhšiu dobu, než si zvykneš na jeho zmenu.

library-922998_1280

foto: pixabay.com

Iným príkladom môže byť aj snaha zmeniť svoje stravovacie návyky. Ak sa rozhodneš, že prejdeš na delenú stravu, môže sa ti stať, že spočiatku neodoláš napríklad čokoláde. Po tom, ako zješ čokoládu, cítiš vinu. Vinu tak veľkú, že sa presvedčíš, že nikdy sa nedostaneš do bodu, keď budeš striktne dodržiavať delenú stravu, tak na to prestaneš myslieť a postupom času sa vrátiš k pôvodným stravovacím návykom. Problém je v tom, že od seba nemôžeš očakávať, zmenu dlhoročných zvykov zo dňa na deň, či dokonca z týždňa na týždeň.

 

Prijmi svoju ľudskosť a zmier sa s tým, že nie si systém, ktorý preinštaluješ na nový mód a budeš v ňom len tak fungovať.

Takže namiesto toho, aby si premýšľal a vyčítal si svoje pochybenia, prestaň hľadať dôvody, prečo by si mal naďalej byť v začarovanom kruhu, prestaň mať nereálne očakávania sám od seba a začni pracovať na veciach, na ktorých chceš práve teraz, bez naberania nových nápadov a bez očakávaní, že ti všetko pôjde hneď tak, ako si naplánuješ.

time-management-for-salespeople

foto: fastcompany.com

Zdroj: medium.com  titulná foto: zastavki.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech