Preteky na Mars: Boeing vs. SpaceX

  • V poslednej dobe sa všetci chystajú na Mars. Kto tam ale bude ako prvý?
mars_2445397b-large_transqvzuuqpflyliwib6ntmjwzwvsia7rsikpn18jgfkeo0
  • V poslednej dobe sa všetci chystajú na Mars. Kto tam ale bude ako prvý?

Neubehol ani týždeň, čo zakladateľ spoločnosti SpaceX, Elon Musk, predstavil svoju detailnú víziu, ako dostane v blízkej budúcnosti ľudí na Mars. Konkurenčná letecká spoločnosť Boeing už naznačila, že plánuje Muska predbehnúť.

spacexvsboeing_1024

foto: sciencealert.com

Dennis Muilenburg, CEO spoločnosti Boeing, nedbalo vypustil poznámku počas konferencie The Atlantic’s „What’s next?“.

,,Som presvedčený, že prvý človek, ktorý vystúpi na Marse, dorazí na rakete Boeingu,nechal sa počuť Muilenburg počas nahrávania.

Spoločnosť má predpoklady, aby to bolo reálne, vrátane mesačného prachu na svojom stroji. To Boeing pomohol postaviť ultrasilnú raketu Saturn V, ktorá vystrelila v Apollo ére astronautov na Mesiac a späť. NASA tiež uzavrela s Boeingom kontrakt na výstavbu podobne veľkej nosnej rakety Space Lauch System (SLS), ktorá by mala byť schopná poslať až okolo 20 metrických ton, čo je zhruba 5 dospelých najedených slonov :) na Mars, už v roku 2018.

pho-10sep15-252175

foto: washingtonpost.com

Medzitým SpaceX plánuje debut svojej najsilnejšej rakety – Falcon Heavy začiatkom roku 2017, a to aj napriek nedávnemu výbuchu príručného panelu a stále prebiehajúceho vyšetrovania. Raketa by mala byť schopná na Mars odviezť 13 metrických ton.

V prípade, že sa vízia, ktorú Musk predstavil vo svojom prejave na 67. ročníku kongresu IAC (International Astronautical Congress) naplní, pristane so svojou Dragon kapsulou už v rokoch 2018, 2020 a ľudí by chcel na „červenú planétu“ vyviesť v roku 2022. Je mu celkom jedno, či ho Boeing so svojim SLS predbehne. ,,Nemám osobne inú motiváciu, ako byť schopný prispieť k tomu, aby bol náš život multiplanetárny,“ komentoval Musk. Na ďalšiu otázku o tom, či bude prvou osobou, ktorá dostane ľudí na Mars, odpovedal: ,,Je dobré, že existuje viac prístupov k ceste na Mars… je to ako mať viac želiezok v ohni. Myslím, že je to oveľa lepšie pre svet, keď je viacero spoločností, ktoré budujú medziplanetárne vesmírne lode. Čím viac, tým lepšie.“ 26405462060_81f8289687_k

foto: universetoday.com

Či už sa Boeing alebo SpaceX alebo obidve spoločnosti dostanú až na Mars je vo hviezdach. Každopádne, NASA je asi najlepšie pripravená uspieť s viacero potenciálnymi možnosťami ako sa dostať na „červenú planétu“.

NASA reagovala: ,,Vítame všetkých, ktorí chcú urobiť ďalší veľký krok a urýchliť cestu na Mars. Sme veľmi potešení, že  globálna komunita sa snaží čeliť výzvam udržateľnej ľudskej prítomnosti na Marse. Táto cesta bude vyžadovať tie najlepšie a najväčšie mozgy vo vláde aj priemysle, a fakt, že Mars je hlavnou témou diskusií je veľmi povzbudivé.

V NASA sme posledné roky ťažko pracovali na rozvoji udržateľného plánu k prebádaniu Marsu a vybudovali sme koalíciu medzinárodných a súkromných sektorov, ktoré sú ochotné podporovať túto víziu. Urobili sme výnimočný pokrok v implementácii tohto plánu, prácou s mnohými partnermi.

zdroj: sciencealert.com zdroj titulnej fotografie: telegraph.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK