Príbeh kontroverzného Andreja Danka prekvapuje. Nevychovaný buran, odkazuje politička

  • Šéf národniarov si brúsi zuby na parlament
  • Čo si o jeho ambíciách myslia odborníci?
  • Líder SNS vraj neverí nikomu
Andrej Danko, Putin a Danko
TASR, Andrej Danko
  • Šéf národniarov si brúsi zuby na parlament
  • Čo si o jeho ambíciách myslia odborníci?
  • Líder SNS vraj neverí nikomu

Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí. Napriek tomu, že o spájaní síl hovorili pred pár mesiacmi mnohí politickí lídri (najmä pravice), vyzerá to tak, že ku skutočnému spájaniu došlo paradoxne v strane SNS, ktorej lídrom je Andrej Danko.

„Vy ste si na svoju stranu zobrali partičku dezinformátorov,“ ostro kritizoval Dankovu politiku nedávno v TA3 predseda PS Michal Šimečka. Avšak podľa všetkého taktika šéfa národniarov môže sláviť úspech.

Uspeje vo voľbách? Kontroverzný líder SNS vraj neverí nikomu

Danka preslávila najmä kauza kapitán, pri ktorej bozkával vojenské výložky, jeho údajná plagiátorská rigorózna práca, mnohé slovné brepty, ktoré už doslova zľudoveli, či klaňanie sa Putinovi v Moskve. Nemenej zaujímavý je však aj jeho luxusný životný štýl či výtlak, ktorý má na sociálnych sieťach.

Pritom po voľbách v roku 2020, ktoré sprevádzal neúspech SNS, ho už mnohí odborníci odpisovali ako „politickú mŕtvolu“. Avšak aktuálne sa SNS v prieskumoch už niekoľko mesiacov pohybuje nad „magickou hranicou“ 5 percent.

„Je na hranici zvoliteľnosti a môže sa stať mnohé, čo by spôsobilo, že nie. Avšak skôr by som povedal, že SNS sa dostane do parlamentu,“ hovorí pre Startitup politológ Jozef Lenč.

1920×1080 – 2023-04-19T103304.408

Danko politické vody nedávno rozvíril predvolebným spájaním so stranou Život – Národná strana Tomáša Tarabu. Na kandidátku SNS taktiež pribral exposlankyňu za Sme rodina a v súčasnosti tvár konšpiračnej proruskej TV Slovan, Martiny Šimkovičovej, ale aj ďalších obľúbencov konšpiračnej scény.

Podľa odborníka to „nateraz vyzerá ako rozumný krok v tom, aby bol vo voľbách úspešný“. Šanca, že Danko opäť „prekročí“ parlamentný prah, tak ani zďaleka nie je nereálna, no všetko môže vraj stáť a padať na jednej, pre predsedu SNS dôležitej veci.

„On neverí nikomu,“ hovorí pre Startitup zdroj blízky Andrejovi Dankovi, ktorý si prial ostať v anonymite, naša redakcia však disponuje jeho celým menom. „Ako politik neverí nikomu, ľudia si myslia, že má vôkol seba nejakých svojich najbližších ľudí… on im neverí,“ tvrdí zdroj.

Danko vraj má teóriu, že ho potencionálny politický partner musí viackrát podržať, vrátane situácií, že by ho on sám napríklad ponížil či inak negatívne sa k nemu vyjadril. Až potom sa začínajú u predsedu SNS hýbať pomyselné ľady dôvery.

Čo sa týka jeho politickej inšpirácie, Andrej Danko má vraj obdivovať lídra Smeru-SD Roberta Fica, naopak negatívny postoj má mať k predsedovi Hlasu Petrovi Pellegrinimu. Okrem toho má byť šéf národniarov v súkromí vtipným človekom a dobrým spoločníkom, ktorý si údajne silno zakladá na úcte.

„Všetko ukážu až voľby, jeho šanca dostať sa nad 5 percent vo voľbách však vyzerá reálne. Ale na priečkach okolo piatich percent začína byť dosť veľká tlačenica,“ hovorí pre Startitup riaditeľ prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích.

Podľa odborníka má „Tomáš Taraba pomerne veľký výtlak na sociálnych sieťach, Kuffovci majú zase dopad na svoju cieľovú skupinu, najmä na severe Slovenska – to môže teoreticky priniesť niekoľko desiatok tisíc hlasov“.

„Spájanie národných, kresťanských a sociálnych síl sa stáva realitou,“ vyjadril sa Danko pred časom na tlačovej konferencii s tým, že Tarabova strana bude na kandidátnej listine SNS.

Exnovinár: Rozmaznané decko privatizéra

Danko pochádza z Revúcej a jeho mladosť je úzko spätá s divokým obdobím mečiarovskej privatizácie v 90. rokoch. Otec Andreja Danka, Ondrej Danko, podľa medializovaných informácií prostredníctvom svojej firmy CODAS COMPANY v roku 1996 ovládol podnik Lesostav Revúca so základným imaním 61 miliónov korún.

Kúpna cena bola vo dvoch častiach stanovená na 43 miliónov, ale aj z tých Danko splatil len 10,2 milióna a podnik skončil do troch rokov v krachu. Jeho syn Andrej bol v sprivatizovanej firme členom predstavenstva, čo je najvyšší rozhodovací orgán spoločnosti.

„Danko…rozmaznané decko mečiarovského privatizéra, ovenčený pofidérnym titulom a vojenskými výložkami, výstižne nazývaný generátorom náhodných slov, to je ozajstná hrôza,“ povedal o niekdajšom predsedovi parlamentu pred pár rokmi v rozhovore bývalý šéfredaktor Plus 7 dní Miloš Luknár.

Andrej Danko v detstve a mladosti
zdroj: Reprofoto: Facebook/Andrej Danko

Samotný Andrej Danko sa k spomínaným informáciám o premene štátneho majetku na súkromný vyjadril v relácii Na telo v roku 2016. „Sú to lži. Vychádzate z pamfletu zúfalcov, ktorí sa museli s SNS rozlúčiť,“ odpovedal Danko po tom, ako ho moderátor Michal Kovačič konfrontoval s informáciami o privatizácii Dankovcov. Neskôr tvrdil, že „to mohol robiť každý“.

Mladý Andrej študoval na Gymnáziu Martina Kukučína v Revúcej. Neskôr absolvoval štúdium práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, ktoré ukončil v roku 1998. Následne absolvoval v rokoch 1997 až 1998 vojenskú službu. Skončil ju s hodnosťou desiatnik. Po skončení vojenskej služby sa venoval podnikateľským aktivitám.

Hviezdne chvíle a kauza kapitán

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Plus 7 Dní, TV Markíza/Na telo, Denník N, Aktuality, Plus 7 dní, ZBGIS, P7D, Webnoviny, Aktuality, Trend, Nový čas, Focus, Median SK, SITA, Facebook/Michal Šimečka

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá