Pribudlo 12 nakazených, téma úniku koronavírusu z laboratória nie je uzavretá, požadované je ďalšie vyšetrovanie

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 12
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1093
pandemia, koronavirus
TASR/AP/Ng Han Guan
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 12
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1093

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 875 457, za predchádzajúci deň pribudlo 6063 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 12 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 893 322, pričom takto bolo pozitívne testovaných 391 038 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 243 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 prípadov. Celkový počet úmrtí je 12 441.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 704 280. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Británia chce ďalšie vyšetrovanie pôvodu COVID-19

Britský premiér Boris Johnson v nedeľu povedal, že Spojené kráľovstvo si želá ďalšie vyšetrovanie pôvodu pandémie ochorenia COVID-19, avšak v súčasnosti sa krajina nedomnieva, že by nový druh koronavírusu pochádzal z laboratória. Informovala o tom agentúra AP.

Johnson po summite skupiny G7 v juhozápadnom Anglicku uviedol, že aj keď to v súčasnosti nevyzerá tak, že by táto konkrétna choroba pochádzala z laboratória, svet si musí v tejto otázke „ponechať otvorenú myseľ“. Hoci túto myšlienku kedysi odmietla väčšina zdravotníckych expertov i vládnych činiteľov, hypotézu, že vírus SARS-CoV-2 nešťastnou náhodou unikol z čínskeho laboratória, teraz vyšetrujú USA na pokyn prezidenta Joea Bidena, pripomína AP.

Američania tvrdia, že koronavírus unikol z laboratória, WHO plánuje ďalší výskum. Čínu obviňujú pre netransparentnosť

Lídri krajín G7 v spoločnom vyhlásení po trojdňovom summite podporili výzvy na „včasné, transparentné, odborníkmi vedené a na vede založené“ ďalšie vyšetrovanie pôvodu nového druhu koronavírusu. Mnohí vedci sa podľa AP naďalej domnievajú, že tento vírus sa s najväčšou pravdepodobnosťou preniesol na človeka zo zvierat.

Lídri skupiny G7 sa dohodli, že dodajú chudobnejším krajinám miliardu dávok vakcín proti covidu a že zintenzívnia boj proti klimatickým zmenám. Podporili tiež zavedenie zavedenie minimálneho 15-percentného globálneho zdanenia veľkých nadnárodných spoločností a kritizovali nedemokratické praktiky Číny a Ruska.

Myslíš si, že bol koronavírus vyvinutý v laboratóriu?

„Využijeme silu demokracie, slobody, rovnosti, právneho štátu a rešpektovania ľudských práv, aby sme odpovedali na najzávažnejšie otázky a zvládli najväčšie výzvy (súčasnosti),“ uvádza sa podľa agentúry AFP v záverečnom komuniké summitu, ktorý prebiehal od piatku v letovisku Carbis Bay na juhozápade Anglicka.

Lídri G7 sa dohodli, že chudobnejším krajinám sveta dodajú počas nasledujúceho roka viac ako miliardu dávok vakcín proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19. Podľa aktivistov však tento prísľub nie je ani zďaleka dostatočný a na ukončenie pandémie vo svete by bolo podľa nich potrebných minimálne 11 miliónov dávok.

zdroj: TASR/AP, Alexei Druzhinin

Rovnako nedostačujúce sú podľa aktivistov aj prísľuby G7 o zvýšení pomoci pre krajiny najviac postihnuté dôsledkami klimatických zmien, o znižovaní uhlíkových emisií a investícií do fosílnych palív, ako aj o postupnom obmedzovaní využívania uhlia a áut so spaľovacími motormi. 

Samotní účastníci summitu však označili svoju schôdzku za úspešnú. Americký prezident Joe Biden ju označil za „mimoriadne kooperatívne a produktívne stretnutie“, pričom hovoril o návrate USA na globálnu politickú scénu.

„Amerika opäť vedie svet spolu s krajinami, ktoré s ňou zdieľajú jej najhlbšie hodnoty,“ vyhlásil Biden pred odchodom z dejiska summitu.

nemecko, merkelová, kancelárka,
zdroj: TASR/AP/Markus Schreiber

O úspešných rokovaniach hovorila aj dosluhujúca nemecká kancelárka Angela Merkelová, pre ktorú to bolo posledné stretnutie s kolegami s G7. Summit podľa nej priniesol „novú dynamiku“ do riešenia hlavných problémov súčasného sveta.

Hostiteľ schôdzky v Cornwalle, britský premiér Boris Johnson ako úspech summitu vyzdvihol dohodnuté záväzky v oblasti ekonomickej obnovy po pandémii koronavírusu, ktoré zahŕňajú aj podporu vzdelávania dievčat vo svete.

Zásluhou Joea Bidena sa do záverečného vyhlásenia dostali aj konkrétne kritické vyjadrenia na adresu Číny, ktorej lídri vyčítali porušovanie ľudských práv a využívanie nútenej práce v regióne Sin-ťiang a obmedzovanie slobôd v Hongkongu. Dohodli sa tiež, že budú spoločne čeliť „netrhovým ekonomickým praktikám“ Pekingu a naliehali Čínu, aby umožnila ďalšie medzinárodné skúmanie pôvodu súčasnej pandémie. 

Od Ruska lídri G7 požadovali, aby dôveryhodne vysvetlilo podozrenia z používania zakázaných chemických látok na svojom území. Odsúdili tiež zásahy voči ruskej opozícii a nezávislým médiám a vyzvali Moskvu na vyšetrenie kybernetických útokov, z ktorých sú podozriví proruskí hackeri.

Kremeľ tiež podľa lídrov G7 musí prestať s aktivitami, ktorých cieľom je destabilizácia iných krajín a zasahovanie do ich demokratických systémov. Zároveň však deklarovali záujem o budovanie „stabilných a predvídateľných vzťahov s Ruskom“ a spoluprácu na otázkach spoločného záujmu.  

Zdroje: TASR, MZSR, NCZI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá