Priemerný Slovák musí šetriť dva životy, aby si kúpil byt. Žiaľ, netýka sa to len Bratislavy

  • Vysoké ceny nehnuteľností v turistami vyhľadávaných lokalitách dosahujú rekordy, niektoré sú drahšie ako apartmán v Sky Parku
  • Domácim obyvateľom spôsobujú značné problémy, dražejú aj nehnuteľnosti a pozemky v okolí
  • Podľa finančného poradcu si budú ceny tieto lokality držať, realitný agent priznal, že sú nafúknuté vďaka turizmu
Bývanie
Unsplash/Roberto Nickson/Wiktor Karkocha
  • Vysoké ceny nehnuteľností v turistami vyhľadávaných lokalitách dosahujú rekordy, niektoré sú drahšie ako apartmán v Sky Parku
  • Domácim obyvateľom spôsobujú značné problémy, dražejú aj nehnuteľnosti a pozemky v okolí
  • Podľa finančného poradcu si budú ceny tieto lokality držať, realitný agent priznal, že sú nafúknuté vďaka turizmu

Hlavné mesto Bratislava je jednoznačne najdrahšie mesto na Slovensku čo sa týka nehnuteľností, no vďaka turistickému boomu sa mu vyrovnávajú a dokonca ho niekedy prevyšujú aj lokality na Liptove a vo Vysokých Tatrách.

Liptov patrí k najnavštevovanejším miestam na Slovensku. „Liptov je, myslím si, že TOP región na Slovensku. Je tu všetko od aquaparkov, športového využitia, či už zjazdového lyžovania, bežeckých dráh, raj pre rybárov od pstruhových a lipňových vôd, po kaprové. Turistické trasy, proste tu nájdeme na kope všetko,“ uviedol pre Startitup realitný agent z Liptova, ktorý nechce byť menovaný.

V minulom roku na Liptov prišlo 725-tisíc návštevníkov a vytvorili viac ako 2 milióny prenocovaní. Tento rok ovplyvnila pandémia vírusu COVID-19 návštevnosť, no napriek tomu dosahovali mnohé hotely a penzióny kapacitu obsadenosti nad 80 percent, niektoré boli dokonca úplne obsadené. Podobná situácia bola aj vo Vysokých Tatrách.

zdroj: Visit Liptov

Podnikatelia aj špekulanti vidia v turizme podnikateľskú príležitosť 

Turisti do týchto oblastí prinášajú peniaze, ale aj zvýšenú cenu nehnuteľností. Mnohí podnikatelia aj ale špekulanti vidia práve v nehnuteľnostiach investičnú príležitosť. Niektoré práve inzerované ponuky apartmánov sa pohybujú v rozmedzí 2 000 – 5 000 eur za m2. Top lokality sú Demänovská dolina, okolie Liptovskej Mary, Bešeňová, Žiarska dolina, Vysoké Tatry, Štrba, Štrbské Pleso a Tatranská Lomnica.

Napríklad realitná kancelária Residence ponúka na svojej stránke apartmán v Jasnej vo výmere 34 m2 za 173 779,00 eur, takže m2 kupujúceho bude stáť 5 111 eur. Ďalší apartmán v Jasnej v kontroverznom a kritizovanom hoteli Damian ponúka realitka za 305 040,00 eur s výmerou 75 m2, čo znamená, že kupujúci dá za m2 4 067 eur.

zdroj: Residence

zdroj: Residence

Za podobnú cenu ponúka spoločnosť RK Spirit apartmán v hotely Ovruč na Štrbskom Plese. Za 65 m2 dá kupujúci 261 252,00 eur, takže cena m2 je 4 019 eur. Tá istá spoločnosť predáva aj apartmán v hoteli Gino Paradise Bešeňová s rozlohou 43 m2 za 228 600,00 eur, čo predstavuje 5 316 eur za m2.

zdroj: RK Spirit

zdroj: RK Spirit

Uvedené ponuky sú buď v rovnakej cenovej rovine alebo dokonca vyššie, za aké Penta predávala niektoré svoje apartmány v Sky Parku. Portál Unifedlife.sk uvádza, že 3-izbový byt s výmerou 75 m2 stál na konci minulého roku v Sky Parku 345 000 eur, čo znamená 4 600 eur za m2. Novostavby.sk momentálne inzerujú ponuku 2-izbového bytu v Sky Parku s cenou 4 998 eur za m2.  

Ceny sú nafúknuté  ovplyvňuje ich dopyt 

Realitný agent priznáva, že ceny v týchto lokalitách sú nafúknuté a ovplyvňuje ich stúpajúci dopyt. „Liptov v určitých lokalitách nie je pre bežných ľudí. Samozrejme, že ceny sú nafúknuté, ale keby bola väčšia ponuka ako je dopyt, ceny by boli niekde inde,“ uviedol.

Investičný motív pri kúpe nehnuteľností, ktorý tlačí ceny nehnuteľností nahor, vidí aj finančný poradca z NRF Miroslav Švihra. „Ak niekto kupuje chaty alebo iné nehnuteľnosti v Demänovskej doline, tak asi polovica z nich skončí ako investičná príležitosť. Chaty sa potom prenajímajú turistom. Aj keď zato momentálne zaplatia veľa peňazí, je to pre nich zaujímavé, lebo Demänovská dolina aj Tatry sú vyhľadávané turistami zo Slovenska a okolitých krajín,“ vysvetlil pre Startitup.

Mnohé z nehnuteľností pritom nestoja ani na vlastnom pozemku, ale majú pozemky prenajaté od urbariátu zvyčajne na sto rokov.

zdroj: Visit Liptov

Vysoké ceny v turistických destináciách ovplyvňujú aj ceny nehnuteľností v okolí

Pôvodní obyvatelia, ktorí vlastnia pozemky a nehnuteľnosti v turistami vyhľadaných lokalitách, čelia nátlaku investorov na ich predaj. Zvýšené ceny lukratívnych nehnuteľností aj pozemkov sa odrážajú aj na zvýšených cenách na okolí, čo robí domácim problémy.

Po Bratislavskom kraji, kde meter štvorcový bytu podľa portálu Nehnuteľnosť stojí aktuálne 2 191 eur, sú najdrahšie nehnuteľnosti už tradične v Žilinskom kraji, kde sa m2 aktuálne pohybuje na úrovni 1 486 eur.

zdroj: Nehnutelnosti.sk. Vývoj cien nehnuteľností v Žilinskom kraji

zdroj: Nehnutelnosti.sk. Vývoj cien nehnuteľností v okrese Liptovský Mikuláš

zdroj: Nehnutelnosti.sk. Vývoj cien nehnuteľností v okrese Poprad

Domáci sa častokrát hnevajú, že za nárastom cien nehnuteľností stoja práve turisti. Veľa z nich skupuje nehnuteľnosti v okrese Popradu aj Liptovského Mikuláša a využíva ich ako víkendové byty alebo chaty. Ďalší zas svoje nehnuteľnosti používajú ako penzióny. Turizmus je veľkým zdrojom príjmu na celom území Liptova aj Popradu, a tak často prevádzkujú penzióny aj domáci.

Zdraženie nehnuteľností v okolí Liptovského Mikuláša priznal aj realitný agent. „Zvyšujú sa ceny pozemkov, kým pred 10 rokmi bola cena cca 30€/m2, šplhá sa až ku 100€/m2, v centre L.Mikuláša až cez 200€/m2. Ceny bytov za 10 rokov vzrástli skoro až 3 násobne,“ vysvetlil.

Pre domácich predstavujú vysoké ceny problém 

Obrovský problém v tom vidí aj finančný poradca Švihra, ktorý si myslí, že za časť problému môže aj hypotekárny boom posledných štyroch rokov, keď boli lacné úvery.

„Niekedy pred tromi rokmi 3-izbový byt v Liptovskom Mikuláši stál 80-tisíc a dnes je to 110- až 120-tisíc. Väčšina ľudí si byty kupuje na úver a banka dá z reálnej hodnoty nehnuteľnosti klientovi okolo 80, dnes 70 percent. V praxi to ale znamená to, že pokiaľ sa byty zvýšili o 30-tisíc trhovej hodnoty, tak na znaleckom posudku ostáva tá reálna hodnota taká istá aká bola pred troma rokmi, možno o trochu vyššia. V praxi to potom znamená, že ten domáci, ten Lipták, musí mať našetrených oveľa viac peňazí, aby dokázal zafinancovať nehnuteľnosť pomocou úveru + vlastných prostriedkov,“ uviedol Švihra.

zdroj: Unsplesh/Spiske

Dva životy

Priemerný hrubý plat v Žilinskom okrese podľa portálu Platy. sk je 1 370 eur. Viac ako štvrtina obyvateľov 31 % nedosahuje ani ten. Na kúpu nehnuteľnosti za 120 000 eur by tak priemerne zarábajúci šetril 7 rokov a 2 mesiace, ak by si ju odkladal celú. Ak by si chcel kúpiť nehnuteľnosť napríklad v Hoteli Damian, potreboval by si odložiť celú výplatu až 18 rokov a 5 mesiacov.

Slováci ale šetria oveľa menej, priemerne si muž odloží 68 eur a žena 62 eur. Ak by si chcel Lipták z nasporených financií kúpiť 120-tisícovú nehnuteľnosť, potreboval by žiť 147 rokov, ženy by museli šporiť ešte o niečo dlhšie, 161 rokov. Ak by dokonca túžil po apartmáne v hoteli Damian, musel by žiť a odkladať minimálne 4 životy.  

Domácich obyvateľov nepoteší ani odhad finančného poradcu, ktorý si myslí, že ceny v týchto lokalitách budú stále nadpriemerné.

„Podľa mňa ceny na Liptove dlhodobo ostanú na rovnakej úrovni ako sú teraz, alebo budú stúpať. To platí aj pre Bratislavu a Tatry, to sú najlukratívnejšie lokality na Slovensku. Predpokladám, že ceny v ostatných krajoch a okresoch budú klesať, tak za dva tri roky, keď sa navýšia úvery. Pri Bratislave je to hlavne kvôli tomu, že je to hlavné mesto a ľudia tam chcú žiť a pracovať. Na Liptove zas kvôli turistom, a investíciám do nich,“ vysvetlil.

Zdroje: Residence, RK Spirti, Unifedlife.sk, Novostavby.sk, Nehnuteľnosť , Platy.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK