Problém, ktorý nevyriešia ani okuliare. „Nedokážem identifikovať, ako sa ľudia tvária, vadí mi aj veľa svetla“ opisuje Vanesa svoju diagnózu

  • Byť slabozrakým neznamená len o niečo horšie vidieť
  • Ľuďom so zdravotným postihnutím pomáha zbierka Biela pastelka
  • Za svoju 20-ročnú históriu vyzbierala už takmer 2 milióny eur
biela pastelka
Biela pastelka/Eva Amzler, Unsplash/Amanda Dalbjorn
  • Byť slabozrakým neznamená len o niečo horšie vidieť
  • Ľuďom so zdravotným postihnutím pomáha zbierka Biela pastelka
  • Za svoju 20-ročnú históriu vyzbierala už takmer 2 milióny eur

„Som slabozraká. Hoci nosím okuliare, tak nevidím dobre do diaľky. Vidím, že tam niečo je, ale vôbec neviem, čo to je. Nedokážem identifikovať, ako sa ľudia v miestnosti tvária, či mi kývajú, alebo mi niečo ukazujú. Taktiež nerozlišujem farby, čiže viem povedať iba odtieň bledá – tmavá, ale konkrétnu farbu povedať neviem. Mám poškodený očný nerv, a preto sa mi stále hýbu oči a taktiež mi vadí aj veľa svetla. Tie okuliare mi trošku pomáhajú,“ opisuje svoju diagnózu Vanesa Richterová, klientka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (UNSS).

Mnohí si myslia, že byť slabozrakým znamená len o niečo horšie vidieť a problém napravia okuliare. Avšak to je mylná domnienka. V mnohých prípadoch dioptrická korekcia vôbec nepomôže. Rôzne zrakové diagnózy ľudí limitujú vo väčšine činností.

„Ľudia s najťažšou slabozrakosťou sú klienti tzv. prakticky nevidiaci, sú v akejsi sivej zóne zraku, ani nevidiaci, ani ‚bežne’ slabozrakí. Môžu vnímať svetlo, obrysy a tvary predmetov, zrakom rozoznávať prsty rúk tesne pred očami, ale ani s najlepšou možnou korekciou nedokážu využívať zrak ako dominantný zdroj informácií pri práci či orientácii v priestore,“ hovorí Tomáš Bako, vedúci Krajského strediska ÚNSS Bratislave.

Organizácia pomáha slabozrakým ľuďom

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska je občianske združenie, ktorého členmi nie sú len ľudia so zrakovým postihnutím, ale aj ich priaznivci, priatelia a rodičia nevidiacich a slabozrakých detí.

Cieľom organizácie je pomáhať ľuďom so zrakovým postihnutím a zabezpečovať im potrebné služby. Klientov učia využívať zvyšky zraku a používať pomôcky, vďaka ktorým dokážu zvládnuť svoju domácnosť, život či prácu.

Prvýkrát aj na TikToku

Povedomie o živote nevidiacich a slabozrakých zvyšujú aj prostredníctvom sociálnej siete TikTok. Vo svojich príspevkoch priamo ľudia so zrakovým postihnutím ukazujú, ako napríklad narábať s bielou palicou, prípadne ako pomáhajú vodiace psy nájsť svojmu majiteľovi miesto na sedenie v exteriéri.

@biela.pastelka

Takto pomáha svojmu majiteľovi nájsť miesto na sedenie 💙 #slovensko #slovenskytiktok #zvierata #bielapastelka

♬ Inspiring Emotional Piano – Metrow Ar

Okrem toho sa snažia ukázať, ako robia nevidiaci a slabozrakí každodenné činnosti, ktoré zdraví ľudia považujú za úplnú samozrejmosť. Účet Biela pastelka má takmer 18-tisíc skladovateľov a ich príspevky získali viac ako 400-tisíc označení „páči sa mi to“.

Svet očami ľudí so zrakovým postihnutím

Slabozrakí ľudia majú svet zastretý, plný neodstrániteľných škvŕn alebo výrazne zúžené či zdeformované zorné pole. V bežnom živote teda nevidia na semafor, na stránku v knihe či počítači, prehliadajú známych na ulici, nevidia sklenený pohár na stole, tovar na policiach v obchode, pri chôdzi často narážajú do ľudí alebo sa nedokážu orientovať v šere.

Aby dokázali fungovať bez problémov v dennom živote, využívajú rôzne pomôcky, ktoré im uľahčujú život. Okrem bielej palice ide napríklad o digitálne lupy, hovoriace váhy, hovoriace hodinky či iné ďalšie zariadenia. Práve pracovníci ÚNSS klientov učia, ako takéto pomôcky správne využívať.

„Aj slabozrakí klienti sa môžu vrátiť k čítaniu kníh či časopisov, iba ich musíme naučiť čítať trochu inak. Potrebujú sa zamerať na bod, ktorý vidia, a do tohto zorného poľa sa im posúvajú texty tak, aby postupne videli začiatok riadka a následne písmená skladali do slov,“ opisuje Tomáš Bako.

@biela.pastelka

Čo by vás ešte zaujimalo? 😊 #slovensko #slovenskytiktok #bielapastelka

♬ original sound – Biela Pastelka

„Našou úlohou je aj v značne poškodenom zraku hľadať funkčné zvyšky. Napríklad ide o miesto, kde je videnie najostrejšie. Pri výpadkoch centrálneho videnia je to niekde v periférii, preto sa môže zdať, že takýto človek neudržuje vizuálny kontakt, ale pozerá sa akoby mimo vás,“ dopĺňa. Počítač či mobilný telefón sa musia ľudia, ktorým život zmenila nepriaznivá zraková diagnóza, naučiť používať nanovo.

„Každý klient má svoje požiadavky a schopnosti, ktorým sa vždy musím prispôsobiť. Dokonca klienti s rovnakou diagnózou môžu mať rôzne poškodené videnie, tak vidia inak, a teda majú aj iné potreby. Niekomu stačí zväčšiť displej, iný na ňom potrebuje zmeniť nastavenú farebnú škálu. S ďalším sa zasa musíme zamerať na čítanie s lupou alebo použiť počítač s hlasovým výstupom. Hľadanie správneho ‚kľúča’ na každého klienta je však veľmi pekná a zaujímavá práca,“ upresňuje Tomáš.

Dôležité kontrasty

Pre slabozrakého klienta sú dôležité kontrasty, ktoré splývavý priestor opäť zvýraznia. Ide aj o úplné maličkosti, ako napríklad čierny ovládač od televízie položený na čiernom stolíku alebo biely tanier na bielom obruse. Ak nie je medzi predmetom a povrchom farebný kontrast, tak ich človek často nie je schopný vidieť. Z tohto dôvodu je dôležité pokladať predmety na farebné povrchy.

„Ako jednu z prvých vecí hovorím klientom o potrebe správneho osvetlenia. Nejde len o to nájsť vhodnú intenzitu, ale aj farbu. Každému klientovi vyhovuje niečo iné, takže vždy spoločne hľadáme, čo mu vyhovuje a čo už nie,“ uvádza vedúci únie. Ako príklad uvádza, keď klient pri prirodzenom dennom svetle nedokázal prečítať nič. Pri zmene osvetlenia však zrazu začal čítať so svojimi okuliarmi.

Zároveň dodáva, že pokiaľ sa nachádzame v domácnosti nevidiaceho alebo slabozrakého človeka, je dôležité použité veci dávať na pôvodné miesto. Eliminuje sa tým následné niekoľkohodinové hľadanie.

Biela pastelka

Na to, aby Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska mohla realizovať bezplatné sociálne poradenstvo a sociálnu rehabilitáciu, slúži i výnos z verejnej zbierky Biela pastelka, ktorá predstavuje symbol solidarity.

Aktuálne realizuje už 21. ročník verejnej zbierky. Už 23.9. budeš môcť stretnúť dobrovoľníkov, ktorí budú zbierkovať v uliciach, v priestoroch základných a stredných škôl, vo vybraných organizáciách i v okolí supermarketov.

Za svoju 20-ročnú históriu už vyzbierala takmer 2 milióny eur. Peniaze putujú na aktivity spojené s obhajobou záujmov v prospech nevidiacich a slabozrakých.

@biela.pastelka

Tešíme sa na vaše duety 👏 #slovensko #slovenskytiktok #bielapastelka #adelavinczeova

♬ Epic Music(863502) – Draganov89

Dobrovoľníci majú oblečené biele tričká s textom „BIELA PASTELKA“ a so sebou majú zapečatenú papierovú pokladničku bielej farby s modrou potlačou a logom „Ďakujeme, že nás vidíte“. Bielu pastelku môžeš podporiť aj poslaním prázdnej sms v hodnote dvoch eur. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá