Programátori, chcete prácu? Pár drobných zmien a giganti sa o vás potrhajú!

  • Buď k sebe úprimný. Si vhodným kandidátom na to miesto programátora, ktoré si práve objavil?
image_1448465349.jpeg
  • Buď k sebe úprimný. Si vhodným kandidátom na to miesto programátora, ktoré si práve objavil?

 

V koľkých spoločnostiach si už bol na pohovore? Koľko pohovorov sa zmenilo na pracovnú ponuku? Skús si vypočítať tento vzorec.

 

hodnota = 100* ln(x) * y/x

x – počet pohovorov

y – počet ponúk

 

Ak ti vyšlo číslo nižšie ako 90, mal by si čítať ďalej. Ak nad 120, pravdepodobne tento článok nepotrebuješ, no aj tak čítaj ďalej.

 

 

Len asi 10% pohovorov skončí ponukou. A menej ako 3% kandidátov vyslovene nadchnú. Aby si bol jedným z nich, potrebuješ sa na každý pohovor náležite pripraviť. A ak to nevyjde, netráp sa. Nezabúdaj na to, že ani v HR odvetví to nie je samý expert.

Pripravil som ti niekoľko technických a všeobecných tipov, ako na pohovore zaručene zaujmeš.

 

Neprestávaj programovať

Čím viac programuješ, tým lepší si. Keď programuješ, získavaš skúsenosti. Hľadaj nové výzvy, skúšaj nové veci, nastavuj si vyššie ciele. Z času na čas si aktualizuj svoje portfólio. Jednoducho makaj.

 

 

Vymakaj sa aspoň v jednom jazyku do dokonalosti

Byť fakt namakaný v jednom programovacom jazyku, to chce veľa praxe, veľa čítania, veľa skúšania. Dobrými kandidátmi sú C#, C++, Java, PHP, Python a Ruby. Keď sa ťa však opýtajú na konkrétny jazyk, ako dobre od 1 do 10 ho ovládaš, Boh ťa chráň ak povieš 9-10. Vtedy si skončil. Aj tí najlepší na svete povedia maximálne 8.

 

Uvedom si, prečo tam si

Ak si na pohovore vo firme, ktorej neveríš, nechápeš ich produktu, nevieš kto sú, a čo chcú, kašli na to. Ak sa tam máš trápiť kvôli pár stovkám, tak to ostatní vycítia. Možno by si to ako tak zvládol vo väčších korporáciach, no v malých firmách takto nemáš šancu.

 

Nebuď ľahostajný

Ak ti je projekt ukradnutý, prečo by na ňom malo záležať iným. Choď do projektov, ktoré ťa lákajú a s ktorými chceš niečo dosiahnuť. 

 

 

Vyhni sa nedorozumeniam

Pýtaj sa otázky, keď si nie si istý. Nie je vôbec zriedkavým javom, že človek zabije celé dni programovaním niečoho, čo je nielen úplne nepotrebné, ale ešte to aj ostatným skomplikuje život. Stačilo otvoriť ústa.

 

Usmievaj sa

Buď pozitívny, usmievavý. Samozrejme že to netreba preháňať. Ľudia súdia, aj keď sa tvária, že nie. Emócie sú nákazlivé, takže ak prídeš na pohovor v zlej nálade, prípadne s plnou hlavou iných povinností, nečakaj úspech.

 

Nie sú to zázračné rady a nič ti vopred nezaručia. No za všetkými si stojím a predovšetkým za tou prvou – neprestávaj programovať!

 

zdroj: medium.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech