Projekt, ktorý spája nezvyčajné krajiny. Aj Slovensko je súčasťou záchrany živočíchov

  • Zachraňujú dôležité územie našej planéty
  • Ochraňujú živočíchov, ktorým hrozí vyhynutie
25
  • Zachraňujú dôležité územie našej planéty
  • Ochraňujú živočíchov, ktorým hrozí vyhynutie

Zachraňujú dažďové pralesy, ničia pasce, vzdelávajú miestne deti. Počul si už o projekte Green life? Keď som bola nedávno na prednáške dvoch dobrovoľníkov z projektu Green life, zaskočila ma už dobre známa veta: „Indonézia sa mení na jednu veľkú plantáž. Palma olejná totiž vypije všetku vodu a zo zeme sa stane púšť.“

Green life je unikátny projekt, ktorý vznikol spojením Česka, Slovenska a Indonézie. Ide o súkromnú pralesnú rezerváciu, ktorá vznikla v roku 2009 na hraniciach s NP Gunung Leuser v severnej Sumatre. Toto miesto sa postupne rozširuje vďaka skupovaniu pozemkov a v súčasnosti má už rozlohu takmer 110 hektárov. Na tejto ploche sú tábory, ktoré slúžia ako obydlia pre dobrovoľníkov. A prečo pôdu skupujú? Aby ochránili miestne zvieratá pred pytliakmi a pralesy pred vyrubovaním a nasadením palmy olejnej (jej produktom je palmový olej).

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: Zuzana Koloušková

Organizácia počas svojho fungovania zaznamenala už niekoľko veľkých úspechov. Napríklad vybudovanie vzdelávacieho centra pre miestne deti a mládež, získanie licencie na monitoring a ochranu národného parku Gunung Leuser, zničenie stoviek pytliackych pascí a založenie protipytliackeho komanda a taktiež zavedenie odpadového systému v dedinách v okolí rezervácie GreenLife a šírenie osvety v oblasti recyklácie. Dokonca sa na území rezervácie Green life narodili malé tigre.

Financie

Organizácia žije z drobných príspevkov od tisícov ľudí a sponzorských darov. „Človek, ktorý sa rozhodne prispieť na náš projekt, sa môže sám rozhodnúť, kam budú peniaze smerovať. Momentálne existujú tri transparentné účty, ktoré ukazujú, koľko peňazí prišlo a na čo boli použité. Prvý účet je určený na vykupovanie pozemkov dažďového pralesa, druhý je venovaný na podporu

Tigrieho komanda (pravidelná výplata a vybavenie pre päťčlennú skupinu ochranárov, ktorí monitorujú a strážia rezerváciu Green Life). Príspevkom na tretí účet ľudia podporia chod rezervácie, údržbu tábora, nákup materiálov určených na propagáciu projektu,“ prezradila mi Michaela Kršáková, jedna z dobrovoľníkov.

Výučba detí v Tigrom dome

Sú miestni ľudia pripravení na zmeny?

Ľudia, ktorí žijú v Indonézii majú veľmi nízke platy, no podľa Michaely už majú na výber, komu svoje pozemky predajú: „Buď ich predajú veľkým spoločnostiam, ktoré ich zničia (väčšinou vypália) a vybudujú na nich plantáže palmy olejnej kvôli zisku, alebo ich môžu ponúknuť napríklad našej neziskovej organizácii, Prales deťom, ktorej hlavnou úlohou je takéto pozemky dažďového pralesa zachovať a ochrániť pred reálnou hrozbou pytliactva.“

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: Zuzana Koloušková

Ako pomôcť?

Jednou z možností je prispieť na výkup pralesov. „Jeden hektár dažďového pralesa na Sumatre vychádza približne 3500 eur. Počas celého roka sa na účte zbierajú menšie či väčšie finančné príspevky od tisícov ľudí a následne sa za ne po hektároch vykupujú adekvátne pozemky dažďového pralesa,“ povedala mi Michaela.

Takáto pomoc je možno nenápadná pre teba, no veľká pre dažďové pralesy, ktoré budú chránené pred palmou olejnou. Pomôcť môžeš aj aktívnejšie. Staň sa dobrovoľníkom. Všetky informácie o projekte, a teda aj o dobrovoľníctve sa môžeš dozvedieť na webovej stránke pralesdetem, kde je všetko podrobne rozpísané. „Dobrovoľnícky turnus trvá 24 dní + čas potrebný na cestu tam a späť.

Musíte sa rozhodnúť či sa dáte zaočkovať alebo nie (do Indonézie nie je očkovanie povinné, ale je odporúčané). Budúci dobrovoľník si musí hlavne uvedomiť, že neprišiel na dovolenku, ale aktívne pomáhať ochraňovať prírodu, vzdelávať deti a nebude sa vyhýbať manuálnej práci v rezervácii GreenLife,“ vyjadrila sa Michaela Kršáková.

Územie prichystané na výsadbu palmy olejnej/To isté územie kúpené našou organizáciou a ponechané prírode

Je to naozaj také zlé?

Michaela bola na Sumatre už niekoľkokrát, preto ma zaujímalo, či je situácia naozaj taká zlá. „Realita je skutočne veľmi smutná a nie je to pekný pohľad. Na obrovských územiach, kde býval ešte nedávno nádherný dažďový prales, sa dnes nachádzajú len plantáže palmy olejnej. Napríklad počas presunu z letiska k rezervácii Green life počas 5-hodinovej cesty autom vidíte z okna všade naokolo súvislé plochy plantáží,“ povedala a dodala, „na palme olejnej je najnebezpečnejšia jej obrovská spotreba vody, doslova vysáva všetky živiny z pôdy až k jej úplnému vyčerpaniu.

Tieto plochy sa nazývajú aj ako „zelená púšť “, a to preto, lebo z výšky vyzerajú pekne zelené, ale v budúcnosti (trvá to približne 30-40 rokov) ostane na týchto miestach len zničená pôda, kde už nič neporastie. O zlej situácii a ničení pralesa hovoria aj nízke počty kriticky ohrozených druhov zvierat. Nosorožcov sumatrianskych tu odhadom žije posledných 100 jedincov, tigrov okolo 300-400, slonov cca 2000. Orangutanov sumatrianskych žilo na Sumatre ešte pred 50 rokmi približne 20 000, dnes sa ich počet odhaduje na 4000.“

To, či chceš pomôcť, je na tebe. Ak sa rozhodneš kladne, vyššie nájdeš hneď niekoľko príkladov, čo robiť. Na začiatok bude stačiť aj to, ak obmedzíš svoju spotrebu produktov s palmovým olejom. Sú na to aj appky, ktoré ti nabudúce v obchode poradia, čo si nevybrať.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá