Projekt ako žiadny iný: Vystrihaj sa Slovensko!

  • Áno, aj takto môže znieť názov projektu. Projektu, ktorý vznikol zo srdca a pomáha množstvu ľudí. Takže Slovensko, vystrihaj sa!
collagevystrihaj-sa
  • Áno, aj takto môže znieť názov projektu. Projektu, ktorý vznikol zo srdca a pomáha množstvu ľudí. Takže Slovensko, vystrihaj sa!

Vlasy sú pýchou každej ženy. Nie každá si to však vždy uvedomuje. Pri zasiahnutí vážnou chorobou, ako je rakovina, často dochádza k ich strate a spolu so stratou vlasov sa stratí aj sebadôvera a chuť do spoločenského života. Mirka Džupinová za OZ Liga proti rakovine a vlasové štúdio Zdenky Vrbovej sa rozhodli pomôcť. Pomôcť projektom s názvom: Vysrtrihaj sa Slovensko!. 

unnamed

Ako, prečo a koľkým ženám sa pomohlo?

Do Ligy proti rakovine nám volali dievčatá, ktoré chceli darovať vlásky na parochňu, či by to bolo možné. Dovtedy to nikde na Slovensku, ani v iných krajinách Európy (aspoň sme sa s tým nestretli) možné nebolo. Tak sme začali premýšľať, ako by to možné mohlo byť. Bolo to niekedy koncom júna. Začala som obvolávať vlasové štúdiá, až sme sa stretli so Zdenkou a zistili sme, že myslíme rovnako.

Najprv sme si mysleli, že od jednej darkyne bude jedna parochňa, no až keď sme sa stretli s pani parochniarkou Gizkou, pochopili sme, prečo to nie je až také jednoduché. Jedna parochňa sa kombinuje z viacerých vlasov (nie len z jednej hlavy), lebo pri výrobe vzniká veľa odpadu a nie všetky vlasy sú kvalitné a treba kombinovať farbu a kvalitu…A navyše, aj keď vlásky dostaneme dobrovoľne, stále sa nevyhneme nákladom na výrobu parochne, ako je špeciálny materiál na čiapku, chemické ošetrenie vláskov a samozrejme práca parochniarky, ktorá je naozaj mravenčia.

Preto sme vymysleli systém. Potrebovali sme získať vlásky od veľa darkýň, aby sme mohli kombinovať vlasy podľa požiadavky pacientky a zároveň, aby sme mohli zaplatiť ostatné náklady.

Vďaka tomu, že projekt sa uchytil a Slovácí sú úúúúžasný národ, môžeme všetky VHODNÉ vlásky použiť do parochne – či už do výroby alebo na zaplatenie parochne. Takto sa vlasy stali novou naturáliou :)

Pomohli sme 11-tim ženám, vychádza to približne 1 parochňa na mesiac a vyrábame práve ďalšiu, 12-tu parochňu. Aj keď si uvedomujeme, že to nie je superrýchla pásová výroba, žiaľ, spolupracujeme len s 1 vlásenkárkou a tá výroba parochne čosi trvá. A stále si hovoríme, že čo je lepšie? Aspoň malá pomoc alebo žiadna? A s projektom nemienime skončiť. teraz je to 11, o rok to môže byť dvojnásobok, o dva roky…

Mirka a Zdenka! Povedzte nám, ako ste prišli s myšlienkou takéhoto projektu?

Keď dve mladé baby plné ideálov dajú hlavy dokopy, zrazu nič nie je nemožné. Stretli sme sa so Zdenkou. Najprv sme si sadli za stôl, o chvíľu na to sme si sadli aj ľudsky. :) Dlhý čas sme sa rozprávali, ako by sa to dalo. Už na prvom stretnutí sme mali v hlave ideu a názov, aby sme vystrihali Slovensko. Najprv sme si mysleli, že vznikla nenápadná kampaň, do ktorej zapojíme tých ľudí, ktorí nám zavolajú. Až postupne sme si na ďalších stretnutiach uvedomili, že z toho môže byť niečo oveľa väčšie a výrobu parochní – tým aj pomoc pacientkam, môžeme zdesaťnásobiť.

Popíšte, o čo vlastne ide, ako sa dá pomôcť. I keď už snáď každý pozná tento projekt.

Ide o projekt, pri ktorom chceme vyrábať parochne pre pacientky, ktoré si ju nemôžu dovoliť. Na to, aby sme parochne mohli vyrábať, potrebujeme vlasy. Veľa vlasov. Všetky vhodné vlásky, ktoré nám prídu sú využité do parochne – či už na výrobu, alebo zaplatenie nákladov spojených s výrobou. Všetky vlásky odkladáme tak, aby sa nepoškodili a čakajú u nás na svoje použitie. Hovoríme schválne o vhodných vlasoch a stále to prízvukujeme, lebo žiaľ, chodí nám veľa vláskov, ktoré nevieme nijako využiť. Vždy nás to veľmi mrzí, keď nám prídu nevhodné vlásky (vlasy krátke, rozštiepené, farbené do naozaj rôznych odtieňov, od ryšavej až po modré vlasy, zničené, zle ostrihané, zauzlené…), lebo veľmi dobre ako ženy vieme, že keď niekto zmení účes, tak proste chce pomôcť, a keď pošle naozaj nevhodné vlasy, tak jeho snaha je zbytočná. Preto neustále prízvukujeme aké vlasy sú vhodné, aby ženy radšej počkali ten mesiac, dva tri, keď už sa rozhodnú pre takú zmenu. A nech poriadne zagumičkujú tie vlasy a nech s nimi nemanipulujú zbytočne. Vážime si každý vlas, ktorý nám príde! Lebo niekedy ten darca aj napíše, že vie, že jeho vlasy asi nie sú vhodné, ale proste sa chcel zapojiť, tak to sa len usmejeme a povieme si, že wou, aj tak ďakujeme. Ale niekedy dostaneme o 10cm kratší ale krásny cop, tak to nás potom mrzí, že radšej mohol darca počkať ešte pol roka, keď už si to pestoval tri roky napríklad.

11144964_708868575923716_7839832118207808790_n

Kto môže podarovať vlasy a kto môže o ne požiadať? 

Darovať- ja napríklad viem, že mám zničené, farbené, riedke nekvalitné vlasy a neviem si predstaviť, že by boli použité do parochne. Najprv nech si každý položí otázku – viem si svoje vlasy predstaviť v parochni? Ak áno, tak potom podmienky na darovanie sú min. 40cm, nefarbené, alebo farbené do svetlejšieho odtieňu, kvalitné vlasy. Prečo 40cm? Lebo všetky ženy chcú dlhé parochne (a my vyrábame predovšetkým pre mladé baby). A tie vlásky sa pri úprave aj tak ešte musia skracovať kvôli rozštiepeným končekom alebo tvaru účesu. Zároveň niektoré vlásky nám pomáhajú financovať výrobu parochne a aby sme z nich vedeli získať peniažky, potrebujú mať tiež určitú minimálnu dĺžku.

Aké boli začiatky projektu? Prihlásilo sa veľa ľudí hneď alebo to naberalo postupné grády? 

Ako sme skôr hovorili, samé sme nevedeli, čo môžeme čakať. Pripravovali sme sa na menší projekt, no museli sme si hneď na začiatku povedať aj niekoľko možných smerov, ktorým sa projekt môže uberať – buď úplný fail, alebo úplný zázrak. A stal sa zázrak. Neboli to ani známe osobnosti, ani žiaden virál, ani platená reklama. Boli to fotky obyčajných ľudí, ktorí sa dali ostrihať a zmenili účes a tá zmena bola na 99,9% k lepšiemu! Práve tie sa stali hitom internetu a tie sa začali šíriť.

13600214_857487454395160_4136022788790702436_n

Ako dlho už projekt beží, koľko ľudí darovalo vlasy a koľkým ženám sa už odovzdala nová koruna krásy? 

Projekt má presne rok. Čiže je ešte bábätko a stále sa učíme novým a novým veciam a hľadáme spôsoby, ako projekt rozširovať, aby sme mohli pomôcť viac ženám. Pomohli sme 11-tim ženám. Najmladšieho a najstaršieho darcu nevieme, lebo síce si vedieme evidenciu darcov, ale tieto veci sa už naozaj nedajú sledovať – deň má len 24 hodín a aj spať musíme a aj svoju bežnú robotu musíme robiť – projekt je len našou voľnočasovou aktivitou. Tu však musím ešte stokrát spomenúť Ligu proti rakovine, ktorá celý projekt zastrešuje. Dala nám priestory a momentálne nám pomáha v obrovskej miere ľudskými zdrojmi. Práve máme v našom tíme jednu veľkú pomoc – Marti, ktorá je projektovou manažérkou Ligy proti rakovine a odvádza v projekte od začiatku výbornú prácu.

Samantha Jonesová v seriály Sex v meste povedala o boji s rakovinou, keď si hľadala novú parochňu: “Ja nemám rakovinu. ja mám premiéru a budem na nej žiariť!” Musí to byť skvelý pocit, potešiť dámu novým výzorom, i keď to možno nie je vždy identické, ako pred tým…

Keď sme začali s projektom, vedeli sme, že ženám s rakovinou taká obyčajná vec ako je parochňa asi pomôže. Ale až keď sme sa stretli s prvými dámami, až potom sme pochopili, že to je VEĽKÁ vec. Väčšia, ako sme čakali. Odozvy, ktoré dostávame sú neskutočné. S niektorými dievčatami som doteraz v kontakte, lebo sme si navzájom ovplyvnili veľkú časť našich životov. A to nejde vziať späť.

13754256_868089483334957_3459695439867069424_n

Čo pre vás projekt znamená? 

My sme sa v projekte našli ako osobnosti, ako ženy, ako ľudia. Pre darcov znamená ešte viac. A pre ľudí, ktorým pomohol znamená úplne najviac.

Je mnoho dievčat a žien, ktoré by chceli darovať vlasy, avšak často sa toho boja. Čo by ste im odkázali?

#vlasydorastu #pocitostáva Tak neváhaj, a ak máš zdravé, krásne vlasy, neboj sa ich darovať na dobrú vec. Karma je predsa len zdarma a ľútosť z ukrátenia vlasov sa ti určite  vynuluje skvelým pocitom z urobenia správnej veci!

Zdroj fotiek: Archív Vystrihaj sa Slovensko!

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá